Pod koniec kwietnia klasy drugie uczestniczyły w gdyńskim projekcie zwiedzania Oceanarium wraz z warsztatami na temat zwierząt i roślin Bałtyku. Zajęcia polegały na obejrzeniu filmu z dna morskiego, ćwiczenia warsztatowe w laboratorium - oglądanie pod mikroskopem muszli bałtyckich i krewetek, rozpoznawanie, nazywanie i wykonanie karty pracy. Na koniec mogliśmy obejrzeć wszystkie zbiory żywych stworzeń oraz makiety. Zajęcia te od lat cieszą się zainteresowaniem, teraz i my mogliśmy doświadczyć i zobaczyć gołym okiem albo przez powiększenie to czego na co dzień nie da się dostrzec w morskich falach.

"Zmęczony chłopiec zasnął otoczony pluszakami. Obudził się w krainie maskotek jako bohater książki. Zobaczył dużą, białą mamę niedźwiedzicę jak troszczyła się o swoje maleństwa. W tym momencie zatęsknił za swoją mamusią. Bardzo chciał, aby go przytuliła.  Przytulił się do maskotki, którą miał przy sobie i…"

To tylko początek ciekawej wyprawy, która powstawała na naszych oczach. Cała akcja rozgrywała się w Księgarni Vademecum przy współudziale uczniów naszej szkoły. Inspiracją do tego przedsięwzięcia było niezwykłe święto,  a mianowicie ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI.  Ale do rzeczy. Losy chłopca toczyły się w tempie niesamowicie szybkim. Akcja przybierała rozpędu....aby na chwilę zwolnić i ponownie zaskoczyć słuchacza wydarzeniami. Przeczytajcie sami.      

Przeżył większą część swojego życia, ale ciągle zmagał się z pytaniem dlaczego właściwie tutaj się znalazł. Czas upływał, a odpowiedzi nie było... Spojrzał w lustro i doznał olśnienia, że tylko jego odbicie jest bez maski. Takie zwyczajne i autentyczne.

Kim był chłopiec? Co go jeszcze spotkało? Czy jego wędrówki dobiegły końca? Czy znalazł odpowiedź na nurtujące go pytanie? Przeczytajcie:

Nie zapomniał o spotkaniu z kwiatem. Wrócił do zielonego lasu i oznajmił kwiatkowi: "Twoja uroda jest zachwycająca. Chciałby nakręcić o tobie film. Wrócę tu niebawem z kamerą i to zrobię. Będzie to najpiękniejszy i najbardziej kolorowy film o przyrodzie. Nawet Tony Halik byłby nim zachwycony."

Hmm, ciekawe prawda? Oczywiście, że ciekawe, ponieważ autorami tej właśnie opowieści byli uczniowie naszej szkoły i ich rodzice. Nie wierzycie? Popatrzcie sami na zdjęcia:).

My pani Kasia i pani Krysia z dzieciakami tam byłyśmy, niezwykłą przygodę z nimi przeżyłyśmi. Być może za rok z inna książką i z innymi uczniami w księgarni Vademecum się spotkamy....

Wyjechaliśmy około godziny 9.00. Gdy wsiedliśmy do autokaru, pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki o miejscach i ulicach, przez które przejeżdżaliśmy. Do Gdańska jechaliśmy godzinę. Na początku zwiedzaliśmy wyspę Spichrzów, która leży na Motławie w Śródmieściu. Przewodnik opowiadał nam stare legendy o ruinach spichlerzy i tłumaczył, co się tam zdarzyło. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Oglądaliśmy różne budynki, na ul. Długiej zatrzymaliśmy się przy Żurawiu. Poszliśmy też do Kościoła Mariackiego. Chętne osoby weszły z nauczycielami na wieżę Mariacką. Było tam aż  409 schodów!. Usłyszeliśmy od przewodnika różne, ciekawe historie o tym właśnie kościele. Następnie oglądaliśmy Fontannę Neptuna i kamieniczki. Usłyszeliśmy ciekawe legendy np. o Panience z Okienka. Na końcu wycieczki pojechaliśmy na Westerplatte. Obejrzeliśmy tam ruiny starego bunkra i pomnik Westerplatte. Gdy weszliśmy na pomnik, widać z niego było polanę i zatoczkę, w której cumowały statki. Był tam również pomnik ,, Nigdy Więcej Wojny". Nauczyciele robili nam zdjęcia. Wycieczka była bardzo ciekawa i dużo się nauczyliśmy

Julia Tucka i Jagoda Klimas (klasa 5c)

Dnia 26 kwietnia klasę Ie odwiedził uczeń klasy IVd- Mateusz Narloch, który opowiedział swoim młodszym kolegom i koleżankom o swoim hobby jakim jest żeglarstwo. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści Mateusza, oglądały przyniesione przez niego puchary, zdjęcia i inne gadżety. Na pamiątkę spotkania Mateusz podarował całej klasie małe niespodzianki. Spotkanie zorganizowane zostało  w związku z wprowadzeniem w klasie litery "ż". Bardzo dziękuję Mateuszowi oraz jego rodzicom za pomoc w zorganizowaniu lekcji. Sylwia Jędrzejczyk

Książki - nasi przyjaciele czytaj więcej ...

czytanie zerowka1czytanie zerowka2Czytanie dla zerówek. Uczniowie klas V odwiedzali w minionym tygodniu nasze zerówki, by poczytać młodszym kolegom swoje baśnie. Autorzy zmierzyli się z publiczną prezentacją swoich tekstów. Wychowankowie naszych zerówek okazali się wspaniałymi słuchaczami.

 

Rodzice czytają dzieciom. W kwietniu w ramach naszego priorytetu – Czytelnictwo i media – uczniowie klas IV – VI zaprosili swoich bliskich do klas na wspólne czytanie. Rodzice prezentowali dzieciom swoje ulubione książki z dzieciństwa. Włączyli się tym samym w nasz szkolny projekt Polubić czytanie. Dziękujemy.

Współpraca ze SOSW nr 1. Dziękujemy uczniom i opiekunom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Gdyni za odwiedzenie naszej szkoły i wspólne zajęcia. Świetnie się bawiliśmy. Mamy nadzieję, że jeszcze nas odwiedzicie. Piątoklasiści i nauczyciele

 

 

22 kwietnia klasy IIc i IIf oraz IIIa i IIIb wzięły udział w IV RAJDZIE TURYSTYCZNYM IM. ANTONIEGO ABRAHAMA. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Antoniego Abrahama w Gdyni we współpracy z Klubem Krajoznawców „Bliza” Oddział Morski PTTK w Gdyni. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. W związku z tym przygotowane zostały dwie trasy.

Podczas całego rajdu opiekowali się nami i oprowadzali przesympatyczni przewodnicy. Fakty z życia Antoniego Abrahama przeplatali licznymi ciekawostkami i dowcipami. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej podobało się nam w Muzeum Marynarki Wojennej oraz w Muzeum Emigracji. Moglibyśmy tam spędzić cały dzień.

Rajd zakończył się o godz. 15.00 w SP 6. Tam czekał na uczniów poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wpisy do książeczek PTTK. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich została przeprowadzona w naszej szkole akcja pn. „Polecam Ci książkę”. Nauczyciele i pracownicy szkoły wspominali książki, które czytali w dzieciństwie. Pojawiały się m.in. „Kubuś Puchatek”, „Baśnie Andersena”, „Oto jest Kasia”. Wśród uczniów najczęściej powtarzały się tytuły: „Kroniki Archeo”, „Harry Potter”. Zapraszamy do biblioteki, aby wypożyczyć polecane książki.

ZOBACZ ZDJĘCIA...

Aleksandra Kąkol - I miejsce w Konkursie biblijnym

Andrzej Brancewicz zajął III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Prozdrowotnej „Jestem zdrowy i bezpieczny”. Składamy wszyscy serdeczne gratulacje.

DZIEŃ WSZYSTKIEGO
Dzień 19 kwietnia 2016 roku jest w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu oddziały przedszkolne oraz świetlica pracują bez zmian. Ciepły posiłek dla uczniów korzystających z obiadów wydawany będzie od 10.30 do 13.50.


W tym dniu  organizujemy  spotkania  dla  Absolwentów (czytaj więcej ...),  mecze  piłki  sitkowej i nożnej  dla  uczniów,  praktyczną część egzaminu na kartę rowerową (czytaj więcej ...), zajęcia  integracyjne  z uczniami SOSW nr 1,  przedstawienia  dla  dzieci z  przedszkoli oraz nabór do klasy sportowej (czytaj więcej ...).

W tym dniu w godzinach 10.00-15.00 będzie można nieodpłatnie, pod okiem doświadczonych alpinistów spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

O godzinie 12.30 w nowej sali gimnastycznej odbędzie się finał Festiwalu Pasji. Zapraszamy.


Uczniowie uczestniczący w przedstawieniach lub pokazach a także zaangażowani do pomocy przy innych przedsięwzięciach lub zaproszeni na specjalne zajęcia otrzymają szczegółowe informacje na ten temat od wychowawców.

KONSULTACJE   20 KWIETNIA 2016
W tym dniu w godzinach 15.00-18.00 studentka reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Edyta Rembała przeprowadzi pierwszy etap castingu do filmu. Na casting zaproszone są dziewczęta z klas 1-2 oraz 5-6, których Rodzice złożyli w szkole oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w castingu. Szczegóły zostaną przekazane przez wychowawców.

Miło nam poinformować, że Pomorski Kurator Oświaty zarejestrował przygotowaną przez zespół nauczycieli innowację pedagogiczną " Nowoczesna Pedagogika Zdrowego Rozsądku w edukacji humanistycznej." Innowacja ta będzie realizowana od roku szkolnego 2016-2017 w jednej z klas 4. W związku z tym Rodziców uczniów klas 3 zapraszamy na spotkanie poświęcone temu projektowi 21 kwietnia 2016 o godzinie 18.00 w starej sali gimnastycznej. Prowadzenie mgr Kuksinowicz Małgorzata. Szczegóły dotyczące możliwości zgłaszania dzieci (obecnie uczniów klas 3) do klasy 4 realizującej ww innowację już wkrótce na stronce w dziale rekrutacja.

sdk22 kwietnia o godz. 17:00  w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 5-7 odbędzie się Turniej Rodzinny z okazji Światowego Dnia Książki. Wszystkich, którzy chcą obserwować twórcze potyczki uczniów naszej szkoły oraz wesprzeć ich gorliwym kibicowaniem serdecznie zapraszamy:-)

14 kwietnia klasa II c wybrała się na spektakl „Piotruś Pan” do Teatru Muzycznego. Niecały tydzień po premierze mieliśmy okazje zobaczyć dzieło połączenia najnowszej techniki 3D i gry aktorskiej w większości wykonywanej przez dzieci – naszych rówieśników. Dodatkowym atutem są sławne nazwiska twórców: Jeremi Przybora - libretto, Janusz Stokłosa- muzyka i Janusz Józefowicz – reżyseria i choreografia. Wiele atrakcji podczas spektaklu zaskakiwało, wzruszało, bawiło. Spektakl dział się nie tylko na scenie, ale wśród widowni, na suficie, ścianach a nawet nad widownią. Były pochodnie Indian, wybuchy armat pirackiego statku, fruwający aktorzy, żywy pies, a przede wszystkim ogromna praca młodych wykonawców – zagubionych dzieci w Nibylandii. Efekty 3D potęgowały wrażenia. Na koniec mocno biliśmy brawa, a Wendy, Piotruś Pan i Kapitan Hak otrzymali od nas kwiaty.


13 kwietnia klasa III c, III d i II c wybrały się na Westerplatte by uczestniczyć w edukacyjnej grze terenowej „Westerplatte - znajdź klucz do historii”. Organizatorem tej gry historycznej jest Muzeum II Wojny Światowej. Na początku podzieliliśmy się na drużyny, w każdej z grup był dorosły opiekun, który został komendantem. Otrzymaliśmy mapę, wraz z zaszyfrowaną wiadomością od mjr Henryka Sucharskiego. Naszym zadaniem było dotrzeć do wszystkich wyznaczonych na mapie punktów wykonać zadania oraz zadania dodatkowe, aby otrzymać znaczki/sprawności i rozszyfrować dzięki skrawkom szyfru wiadomość od dowódcy. Na punktach doskonaliliśmy różne umiejętności: rzut granatem, przejazd drezyną, musztra, samarytanka – czyli opatrywanie rannych, obserwatora jednostek pływających. Po zdobyciu wszystkich punktów trzeba było rozszyfrować wiadomość, dodatkowo otrzymaliśmy furażerki. Po zakończeniu gry udaliśmy się pod pomnik upamiętniający wiele bitew z okresu II wojny światowej. Pełni wrażeń i wiedzy na temat wybuchu wojny, obrony Westerplatte pozostanie w naszej pamięci.


12 kwietnia uczennice klasy II c uczestniczyły w rozdaniu wyróżnień w konkursie „Gdynia malowana kwiatami” w Infoboxie. Na konkurs wpłynęło 107 prac, a nagroda za I miejsce jest kwietnik przed Urzędem Miasta. Ponad 30 uczestników otrzymało wyróżnienia w tym uczennice klasy II c naszej szkoły: Karolina Bernaś, Wiktoria Miśkowiec, Paulina Nazimek, Martyna Żygowska. Nad techniką, wykonaniem oraz pomysłami czuwała Joanna Jesionowska. Nagrody wręczali plastyk miejski i ogrodnik miasta Gdynia.

„Mali przyrodnicy”

przyrodnicyprzyrodnicy2Klasa IIf pobawiła się w małych przyrodników i sprawdziła, w jakim podłożu sadzonki najlepiej rosną? Wyniki naszego eksperymentu pokazały, że rośliny preferują mieszane podłoże , takie jak ziemia ogrodowa. Natomiast słabo rosną one w piasku czy żwirze. Te zajęcia były bardzo ciekawe, choć wymagały od nas dużo cierpliwości czekając na wnioski.

wies zerowkaW tym miesiącu o wsi wiedzę zgłębialiśmy,

nazwy zwierząt jakie w zagrodzie żyją poznaliśmy.

Traktor z figur geometrycznych ułożyliśmy

i piękne prace plastyczne z nim w roli głównej stworzyliśmy.

Pracę rolnika "dziś i kiedyś" porównywaliśmy

oraz historyjkę obrazkową "Od ziarenka do bochenka" wspólnie wykonaliśmy.

Każdy z nas też wie, że aby powstały lizaki trzeba najpierw zasadzić buraki.

Gdzie Kaszuby leżą wszyscy się dowiedzieliśmy

i piękne zakładki do książki z kaszubskimi wzorami wykonaliśmy.

13 kwietnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty z Edu Fun pt. “Pascal - Ciśnienie, czyli co się stanie z balonem na Księżycu?” Uczniów kilku klas 1-2 odwiedził specjalny gość. To znany odkrywca i naukowiec – Pascal. Ale czym on tak właściwie się zajmuje? Ciśnieniem! Nasz gość opowiedział nam, czym ono tak właściwie jest, jak działa, czy można je dotknąć. Wykonując proste eksperymenty, sprawdziliśmy, co to próżnia, jakie ciśnienie panuje tu na ziemi, pod wodą, w niebie i w kosmosie. I udało nam się tego wszystkiego dokonać w naszej szkolnej sali! Pascalowi towarzyszył zwariowany powiększający się smerf, a także urządzenie, które nazywamy pompą próżniową. Doświadczenia, choć niezbyt skomplikowane, okazały się fascynujące i każdy chciał je wykonywać.

Dnia 7 kwietnia 2016 roku klasa 2a brała udział w Dniach Otwartych Koszar, które odbyły się w Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni. Tego dnia uczniowie wzięli udział w 4-godzinnej wojskowej przygodzie. Pierwszą atrakcją, i zdaje się najlepszą, była przejażdżka wojskową motorówką. Kto lubi górskie kolejki w lunaparku, ten świetnie się bawił, bo można było się poczuć jak na największej karuzeli. Motorówka rozwijała duże prędkości, skakała po falach i energicznie zakręcało to w prawo, to w lewo.

Wizyta w koszarach była okazją do zwiedzenia wielu okrętów Marynarki Wojennej. My mieliśmy szansę wejść na pokład jednostek: Wdydze, Fleming, Gopło, Wigry, Śniardwy, Czajka. Na każdym okręcie otrzymaliśmy pieczątkę na kartce okolicznościowej. Na jednej z jednostek pływających przeszliśmy chrzest morski – przechodziliśmy tor przeszkód, gdzie popędzał nas biczem diabeł morski, piliśmy bardzo kwaśny napój, byliśmy klepani płetwami, a na koniec Neptun i jego żona mianowali nas wilkami morskimi.

Nie zabrakło też spotkań edukacyjnych, w czasie których oglądaliśmy specjalistyczny sprzęt wojskowy np. kamerę podwodną, robota do usuwania bomb, strój nurka itp. i dowiedzieliśmy się, jak te urządzenia działają. Należy też dodać, że jeden z naszych uczniów Kacper Angowski zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym „Moja morska przygoda” i tego dnia odebrał zasłużony dyplom. Pod koniec imprezy posililiśmy się smaczną wojskową grochówką i wróciliśmy do szkoły. Polecamy wszystkim udział w takim przedsięwzięciu, które odbywa się co roku w kwietniu w porcie oksywskim.

oxford plusDnia 15 kwietnia o godz. 9.40 w stołówce szkolnej odbędzie się Konkurs Języka Angielskiego Oxford Plus-Lingua. Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy wcześniej zapisali się na ten konkurs.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.oxfordplus.pl

                                                                                                       Mariola Krupa - szkolny koordynator konkursu

 Festiwal Pasji zakończył się

Jury zliczyło głosy swe.

Wyniki poniżej podajemy

zwycięzcom 

i wszystkim uczestnikom Festiwalu

GRATULUJEMY

organizatorzy: K.Radziejewicz, K. Staniszewska

I miejsce zaszczytne zajęły:

Patrycja Gawior, Maja Sobisz, Lidia Brancewicz  

II miejsce natomiast obięły:
Karolina Chludzińska, Laura Iwanicka, Oliwia Gapińska

III miejsce popatrzcie śmiało do tych właśnie osob powędrowało:

Amelia Funk, Marta Zakręt i Emilia Skólska, Maria Hendzel

Karolina Marchwińska, Aleksandra i Weronika Tomanek

Anna, Wojciech i Weronika Piontke


Kolejny Festiwal Pasji za nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jak co roku zapewniliście nam dużo niezapomnianych wrażeń. Jury miało trudne zadanie do wykonania, ale podjęło decyzję, która mamy nadzieję sprosta wszystkich  oczekiwaniom. Oto werdykt:

I miejce: w kategorii śpiew      Wiktoria Rozenko  5a

Wiktoria Głodowska  6d

Angelika Misztal  6d

I miejsce w kategorii taniec:    Zuzanna Zimna 5f i Emilia Grzybek  5d

II miejsce: w kategorii speedcubing:   Paweł Rietz  5a

               w kategorii taniec:        Ania Roczniok i Zosia Wątróbska  4d

    kategorii gra i śpiew:    Zuzia Klimek 3d, Maciek Klimek 6b i Kuba Kołtonowski 4b

wyróżnienia otrzymują: Weronika Piontke i Małgorzata Stromska, Joanna Oleksik, Meri Aywazyan, Agata Dajnowiec, Kinga Sobolewska, Weronika Wasielewska, Wojtek Piontke, Andrzej Brancewicz, Julia Ryplewicz.

Laureatów zapraszamy 19 kwietnia na uroczyste wręczenie nagród i dypolmów. Prosimy, aby zwycięzcy – I miejsce- przygotowali się do występów.

Organizatorki: Małgorzata Kuksinowicz i Katarzyna Pęksa

W dniu 7 kwietnia 2016 r uczniowie naszej szkoły: Anna Kolman z klasy VI B, Ewelina Bągorska z klasy V B, Marceli Duraziński z klasy V B, Mikołaj Sierakowski z klasy V B reprezentowali naszą szkołę na tegorocznym konkursie BRD czyli Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Najpierw musieli się wykazać znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego i napisać test. Następnie pokonać na rowerze tor przeszkód wytyczony przez organizatorów. Teraz czekamy na wyniki konkursu, które jak najszybciej umieścimy również na stronie szkoły.  Opiekun konkursu Alicja Makarewicz

W tym roku szkolnym nasza szkoła w turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym" zajęła V miejsce. Gratulujemy uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę bardzo dobrego wyniku.

6 kwietnia  klasy If, IId i IIIc udały się do Teatru Miejskiego w Gdyni na spektakl  "Śnieżka i krasnoludki" w/g Braci Grimm .Któż nie zna historii ciemnowłosej dziewczynki, siedmiu uroczych krasnali i owładniętej obsesją piękna okrutnej macochy? Wszyscy - i to na całym świecie! Opowieść ta w każdej epoce na nowo wzrusza, niosąc przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości a elementy zaczerpnięte ze  współczesnego świata dodały baśni wiele humoru. Wróciliśmy zachwyceni!!!

zebyzeby1Kontynuując program profilaktyczny „Radosny uśmiech” uczniowie tworzyli i projektowali Pułapkę na Osad Nazębny wymyślając własne pytania i odpowiedzi dotyczącepielęgnacji zębów i dziąseł. Zabawa była super. Pułapki dzieci zabrały do domu, aby zagrać z rodzicami i znajomymi. Równie aktywnie połączyliśmy program z fluoryzacją w szkole. Bardzo ją kochamy, bo dzięki niej mamy zdrowe zęby ;-))

 

 

 

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2