Uczniowie klas IV w maju wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej organizowanym przez Zespół Szkół nr 11, Zespół Szkół nr 14 i portal MlodaGdynia.pl. Wykonali oni makietę naszej szkoły w najbliższym otoczeniu. Komisja w składzie: Alicja Makarewicz, Zenona Mrula i Marlena Wojewódka, ustaliła, że I miejsce otrzymuje Mateusz Mazurek z klasy IV D i właśnie ta praca została wytypowana do kolejnego etapu konkursu i zawieziona do Zespołu Szkół nr 11 w Gdyni. II miejsce przyznano Mateuszowi Barszczewskiemu z klasy IV D, a III miejsce Kamilowi Chmielewskiemu z klasy IV D i jednocześnie za pracę wspólną Ani Gorzejewskiej i Zosi Majsterek z klasy IV A. Wszystkie prace zostaną wystawione na festynie organizowanym z okazji 80-lecia naszej szkoły.

W miniony piątek 29 maja klasy I e i I g wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Cis k/Zblewa. Podczas wizyty dzieci zbudowały z gospodarzem domek dla ptasiej rodzinki i zimową stołówkę dla łasuchów. Na ścieżce edukacyjnej można było zobaczyć ptasi budzik, naturalne gniazda oraz co ciekawego rośnie w lesie i w ogródku. Pod okiem kociewskiej gospodyni uczniowie upiekli ciasto pachnące korzeniami i miodem. Oprócz tego poznali gwarę i kociewskie zwyczaje. Dzieci zobaczyły także kolekcję dawnych sprzętów domowych. Na zakończenie naszej wycieczki uczniowie posadzili w lesie drzewko i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Podczas całego pobytu pogoda była piękna. Wcale nie chciało nam się wracać do szkoły….

Peregrynacja figury Matki Bożej z Lourdes.

W ostatni weekend maja do parafii pw. św. Andrzeja Boboli przybyła figura Matki Bożej z Lourdes. Do tej wielkiej uroczystości uczniowie przygotowywali się na zajęciach religii. Zapoznali się z historią świętej Bernadetty i miejscem objawień w Lourdes. Z wielkim zaangażowaniem oglądali prezentacje multimedialne, albumy i wykonywali ćwiczenia. Uczniowie klas piątych przygotowali piękne zaproszenia dla przyjaciół, rodzin do nawiedzenia Maryi w znaku figury Matki Bożej z Lourdes.

Dzień Rodziny

dzien rodzinyW maju klasy czwarte na godzinach wychowawczych wykonywały prace plastyczne związane ze swoimi rodzinami. Uczniowie rysowali rodziców i rodzeństwo w swoich domach lub podczas zabaw na dworze. Na języku polskich dzieci opisywały swoje rodziny. Powstały ciekawe prace, które kiedyś okażą się wspaniałą pamiątką.

 

 

Warsztaty ekologiczne klas czwartych

W klasach czwartych w ostatnim tygodniu maja odbyły się warsztaty ekologiczne. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zajęcia miały charakter praktyczny. Prowadząca pokazywała dzieciom, jak ważne jest dbanie o Ziemię. Czwartoklasiści zamierzają wprowadzić zmiany w swoim otoczeniu i żyć w zgodzie z naturą.

W maju w SP 29 odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny "Drugie życie śmieci – zwierzęta z odpadów”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i wykonanie z materiałów – odpadów dowolnie wybranych zwierząt. Każda praca musiała mieć również opis przyrodniczy – nazwę gatunkową, krótką charakterystykę oraz miejsce występowania wybranego zwierzęcia. Ocenie podlegała pomysłowość i kreatywne podejście do tematu. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło dwanaścioro uczniów z klas I – III. Wszystkie prace wykonane przez naszych uczniów były bardzo pomysłowe, a wszystkie dzieci wykazały się twórczym podejściem do tematu. 10 czerwca w SP 29 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów. Uczeń klasy I c Marek Goś otrzymał wyróżnienie. Brawo!Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział , a Markowi gratuluję wyróżnienia! Szkolny koordynator konkursu – Anna Gołąbek

ZOBACZ ...

WSPANIALI WOLONTARIUSZE

W roku szkolnym 2014/2015 praca wolontariuszy w ramach Wojewódzkiego Programu „Czytamy razem” miała innowatorski charakter. Panie wolontariuszki pracowały z dziećmi klas drugich proponując swoim podopiecznym różne formy pracy z książką „Czytam z Bratkiem” I. Mańkowskiej, M. Rożyńskiej. W ten sposób dzieci oprócz doskonalenia umiejętności czytania mogły poznać inne walory wspólnych chwil z książką, choćby zgłębianie tajników z życia przyrody, poznawanie uczuć i emocji, jak i kształtowanie umiejętności interpersonalnych.

Podsumowaniem całorocznej pracy było uroczyste spotkanie wolontariuszy:Izabeli Bielang,Anny Budzyń, Celiny Kłodzińskiej, Małgorzaty Kuksinowicz, Iwony Pietrzak, Katarzyny Staniszewskiej, Moniki Szumskiej, dzieci oraz koordynatorów Katarzyny Helińskiej i Izabeli Mańkowskiej. Na uroczystość, która miała miejsce w bibliotece 27.05.2015r. przybyła również Pani wicedyrektor Elżbieta Machnikowska, która wręczyła podziękowania Paniom wolontariuszkom w imieniu własnym, Fundacji FLY oraz Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Uroczyste chwile wzbogacił występ dzieci z Koła Przyjaciół Książki. Po występie przyszedł czas na wspólną zabawę. Dzieci przygotowały swoim Paniom wolontariuszkom niespodziankę w postaci stworzonych portretów, które wcześniej zidentyfikowane przez Panie trafiły w ich ręce. Miłym i wesołym akcentem okazała się zabawa w rysowanie postaci Bratka z zamkniętymi oczami. To piękne spotkanie zakończone zostało obietnicą dalszej kontynuacji programu w przyszłym roku szkolnym. Życzymy wspaniałych i ciepłych wakacji ! Koordynatorki Katarzyna Helińska i Izabela Mańkowska.

ZOBACZ FOTO ...

W maju zakończyły się zajęcia plastyczne dla dzieci z grup “0” i klas I prowadzone przez p. K. Marzec-Okoń. Na koło uczęszczało prawie 60 uczniów, co może świadczyć o ogromnym zainteresowaniu tego typu zajęciami. Spotkania odbywały się w trzech grupach jeden raz w tygodniu. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały prace wykonywane coraz to innymi technikami. Wszystkie wytwory plastyczno-techniczne zabierały do domów, gdzie mogły być podziwiane przez pozostałych domowników. Wielkie podziękowania należą się Rodzicom, którzy pilnowali, by ich pociechy miały zawsze przygotowane na zajęcia odpowiednie materiały i narzędzia. Kochane dzieci, rozwijajcie swoje zainteresowania i doskonalcie swoje umiejętności w dalszych latach nauki w naszej szkole, bo widać, że sprawia Wam to radość i daję satysfakcję!

W miesiącu maju uczniowie kl.I a rozmawiali o swoich zaletach, talentach, umiejętnościach i hobby. Okazało się, że dzieci mają bardzo wiele zainteresowań, o czy mogły zaświadczyć przyniesione do szkoły kolekcje, zbiory, wykonane prace itp. Postanowiliśmy zgromadzić je w jednym miejscu, tworząc wystawkę. Przez kilka dni uczniowie mieli możliwość oglądania przyniesionych do klasy rzeczy, którymi interesują się ich koledzy.

W maju, przez trzy dni w naszej szkole odbywały się warsztaty ekologiczne dla klas I-IV. Tematyka zajęć była zróżnicowana ze względu na wiek uczestników. Między innymi dowiedzieliśmy się o wielkich plamach na Pacyfiku i Atlantyku, które przypominają swojego rodzaju pływające wyspy plastiku. Zbadaliśmy zasolenie morza, porównaliśmy z jeziorem i oceanem, dowiedzieliśmy się o gatunkach małży. Zbadaliśmy gaz powodujący efekt cieplarniany i poznaliśmy czynniki wpływające na zakwit sinic. Uczniowie przy pomocy profesjonalnych przyrządów robili mikstury, dodawali substancje, odlewali, mieszali. To były bardzo ciekawe zajęcia, które z pewnością wzbogaciły naszą wiedzę.

Maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Matki Jezusowej. Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny jest pochwalnym hymnem ku czci Bogurodzicy. W miesiącu Jej poświęconym, podczas nabożeństw śpiewamy Litanię loretańską, wysławiamy Maryję przeróżnymi tytułami, prosząc, by była dla nas, wędrowców ziemi, najlepszą Matką. Uczniowie klas IV-VI przygotowywali przepiękne prace plastyczne o różnorodnej formie. Każda z nich ukazuje wezwanie do Matki Boże, Jej Czcigodny Tytuł.

ort2otr1W dniu 26 maja klasy trzecie reprezentowały naszą szkołę w XIX Konkursie Ortograficznym Uczniów klas III Gdyńskich Szkół Podstawowych pod honorowym patronatem wiceprezydenta Gdyni oraz w XIX Konkursie Matematycznym Ucznuiów klas III Gdyńskich Szkół Podstawowych pod honorowym patronatem wiceprezydenta GdynI Weronika Wasielewska , Krzysztof Kąkol i Szymon Mikulewicz oraz Maciej Żmijewski, Franciszek Zienkiewicz i Wojciech Piontke dali z siebie wszystko a teraz wszyscy oczekujemy na rezultaty ich wysiłków.

Z przyjemnoscią pragnę poinformować, że Emilia Flis z klasy IIc zajęła III miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym „MAŁE DZIECI NIE CHCĄ ŚMIECI” pt. "Chronię przyrodę"organizowanym przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki. Gratuluję serdecznie - koordynator konkursu M. Dudulska.


Dnia 15.05.2015 r. w Szkole Podstawowej Nr 12 w Gdyni odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas II szkół podstawowych. Do konkursu przystąpiło 61 uczniów z  17  gdyńskich szkół. Test składał się z 6 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 30,5 punków. Naszą szkołę reprezentowało 4 chłopców.

Jakub Labudda z klasy IIb zajął II miejsce- wielkie brawa!!! Pozostałym uczniom dziękujemy za udział i życzymy powodzenia w następnych konkursach:-)  Opiekun konkursu M. Dudulska

Klasa IF bardzo aktywnie uczestniczy w promocji postaw proekologicznych. Z tego względu powstała Akademia Przyjaciół Pszczół w naszej klasie i postanowiliśmy wziąć udział w konkursie V edycji ogólnopolskiego programu Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM. Nasze działania zaczęliśmy od zdobycia teoretycznej wiedzy na temat pszczołowatych w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez organizatorów akcji.

Poszerzyliśmy ją podczas spotkania z pszczelarzem należącym do Towarzystwa Przyjaciół Pszczół. Następnie przystąpiliśmy do działań praktycznych:

  • Zasadziliśmy na terenie przyszkolnym miododajne kwiatki.
  • Posialiśmy w skrzynkach nasiona miododajnych roślin.
  • Podczas spotkania integracyjnrego z rodzicami budowaliśmy domki dla pszczół.
  • Wykonaliśmy plakaty przedstawiające zasady ochrony tych owadów.
  • Na korytarzu szkolnym urządziliśmy kącik tematyczny.
  • Wybraliśmy się do sadu, gdzie szukaliśmy miododajnych roślin oraz obejrzeliśmy prawdziwą pasiekę.

Cieszymy się, że teraz wiemy jak ważne są pszczoły i postaramy się o nie dbać.

 

Uwaga!!!

Zebranie z rodzicami uczniów klasy 5B  odbędzie się w środę 27 maja o godz.  17.00.


balony

 

DZIEŃ DZIECKA - SZLAK GDYŃSKICH ATRAKCJI

 

 

XIII Bałtycki Festiwal Nauki.

W czwartek 21 maja dzieci z klasy IIc wraz z wychowawcą p. M. Dudulską udały się z dziećmi do Akademii Morskiej w Gdyni na zajęcia organizowane w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację na temat zanieczyszczeń oraz ich wpływu na faunę i florę. Bardzo nas poruszyły zdjęcia zanieczyszczonych plaż, wody i lasów. Obiecaliśmy sobie, że zawsze będziemy dbać o nasze środowisko! Wzięliśmy także udział w zajęciach o tym, jak zagospodarować niektóre odpady wykorzystując je do zabawy oraz w innych ciekawych pokazach, które odbyły się w budynku głównym uczelni przy ulicy Morskiej przy okazji tego corocznego wydarzenia. Naszą lekcję w terenie zakończyliśmy spacerem po wiosennym lesie, gdzie prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze do naszego kasowego kalendarza przyrodnika. Na koniec wesoło bawiliśmy się na placu zabaw dla dzieci. To był udany dzień

DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

15 maja w Dniu Polskiej Niezapominajki klasy pierwsze postanowiły włączyć się w obchody tego dnia ubierając się na niebiesko, wykonując kwiaty, rozmawiając o kwiatach spotykanych na łące, w ogrodzie. Bardzo lubimy się przebierać i świetnie się bawić. Nie możemy się już doczekać kiedy znowu zamienimy mundurek na coś kolorowego.

 Uczniowie klas pierwszych co roku biorą udział w projekcie "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa", w ramach którego na początku roku odbywa się spotkanie z Policją, dzieci otrzymują pakiet do nauki bezpiecznych zachowań i odblaskowe elementy. My otrzymaliśmy kamizelki, które służą nam podczas wycieczek. Przez cały rok pracowaliśmy nad zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, dowiedzieliśmy się o bezpiecznych zabawach w domu, na dworze, o właściwym reagowaniu na sytuacje trudne, niebezpieczne, nieznane i jak umiejętnie się wtedy zachować i postąpić aby zapewnić sobie bezpieczeństwo także w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami. Zakończeniem tego projektu był udział w półfinale w SP nr 33 w kilku kategoriach: turniej wiedzy, sportowy, konkurs plastyczny i prezentacja muzyczna na temat bezpieczeństwa na drodze. Wybrani zawodnicy z klas 1a, 1c, 1d, 1f rywalizowali z uczestnikami z 5 okolicznych szkół podstawowych. Zajęliśmy trzecie miejsce, zabawa był udana, a przede wszystkim sprawdziliśmy się, pokonaliśmy tremę, poznaliśmy innych pierwszoklasistów. Do zawodów przygotowały nas p. Kasia Marzec -Okoń, p. Asia Jesionowska i p. Oliwia Łoziak, były z nami i trzymały za nas mocno kciuki. Bądźmy bezpieczni, nie bójmy się mówić nie, przestrzegajmy zasad, wtedy nic złego nam się nie stanie.

W poniedziałek 11 maja uczniów klasy II d odwiedziły dwie bardzo twórcze gdynianki, pomysłodawczynie cyklu książeczek dla dzieci o Gdyni. Pani Patrycja Wojtkowiak-Skóra oraz pani Bogna Pniewska stworzyły wspólnie książeczkę z cyklu "Książeczki Gdynieczki" o symbolicznym tytule "Gdynia". Ilustracje stworzone przez panią Bognę i wierszyki napisane przez panią Patrycję urzekły drugoklasistów. Uczniowie chcieli się dowiedzieć więcej na temat prac nad książeczką. Wizyta autorek w szkole była niezwykle interesującym wydarzeniem. Pani Bogna wytłumaczyła, że barwy których użyła w książeczce kojarzą jej się z morzem. Zdradziła też, że ilustracje nie zostały wykonane przy użyciu pędzla lecz za pomocą własnoręcznie wykonanych stempelków. Dzieci zainteresowały się pracą ilustratora i poprosiły, aby pani Bogna coś dla nich narysowała. Po chwili na szkolnej tablicy wisiała piękna ilustracja storni, głównej bohaterki książeczki. Pani Patrycja okazała się nie tylko świetną poetką lecz również znawcą życia, które toczy się w podwodnym świecie. W mig ułożyła dla uczniów króciutki wierszyk i opowiedziała mnóstwo ciekawostek o storni potocznie zwanej flądrą. Na pamiątkę tego pięknego spotkania każdy uczeń otrzymał książeczkę z autografami autorek.
Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej "Książeczki Gdynieczki"!

Uczniowie klas piątych wybrali się do Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które posiada jedne z najlepszych zbiorów bursztynu oraz rękodzieła bursztynowego na świecie. Dzieci zapoznały się z obszary tematycznymi związanymi z bursztynem: pokłady surowca oraz jego wydobycie, historia szlaków handlowych, bursztyn jako środek leczniczy oraz materiał artystyczny. Kolekcja została opracowana tradycyjnymi metodami gdzie można dostrzec prawdziwe dzieła bursztynowe oraz multimedialnie.

 

13.05.2015r. odwiedziła szóstoklasistki Pani psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – Małgorzata Klimaszewska. Tego dnia odbyły się warsztaty psychoedukacyjne „Nie szalej z odchudzaniem”. Dziewczynki bardzo chętnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały ciekawe pytania, udzielały obszernych odpowiedzi, pracowały w grupie, odgrywały scenki dramowe. Uczestniczki poznały również 10 zasad skutecznej diety. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.

Park Dinozaurów w Łebie

dinozaury6 maja czwartoklasiści wzięli udział w wycieczce do Parku Dinozaurów w Łebie. Uczniowie oglądali prehistoryczne stworzenia, szukali w nich podobieństwa do zwierząt współczesnych. Odbyły się też warsztaty malowania piaskiem. Dzieci brały udział w morskiej przygodzie, gdzie niektórzy szczęśliwcy przeszli chrzest na pirata.

 

ZEBRANIA

W maju zapraszamy rodziców, opiekunów naszych uczniów na zebrania.

pdf  ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Uwaga!!!

Zebranie z rodzicami uczniów klas 5B i 5D odbędzie się w terminie późniejszym.

pipiW tym roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania „Pippi Pończoszanki”. Z tej okazji 7. maja uczniowie klas szóstych dołączyli się do świętowania. Nie tylko dziewczynki przyszły ubrane w strój Pippi, ale również na twarzach chłopców można było ujrzeć charakterystyczne piegi i kiteczki na głowie.

svTroje uczniów z naszej szkoły – Maciej Leśniak, Julia Okoń i Marta Zalewska z klasy VI a – brało udział w międzyszkolnym konkursie „Mistrzowie dobrych manier”. Konkurs składał się z pięciu etapów, mi.in. recytacja wiersza, test wiedzy, sera pytań TAK/NIE. Szóstoklasiści zajęli IV miejsce. W nagrodę otrzymali dyplomy, wejściówki do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz bilety wstępu do Teatru Muzycznego w Gdyni na musical „Grease”.

czytanieDwie uczennice z klasy VI a – Julia Okoń i Marta Zalewska – brały udział w międzyszkolnym konkursie pięknego czytania „Jeżycjady” M. Musierowicz. Podczas spotkania dziewczynki miały za zadanie przeczytać jak najpiękniej fragment tekstu przygotowany przez organizatora. Oceniana była dykcja, płynność, tempo czytania, poprawność oraz ogólny wyraz artystyczny. Zmagania z prozą zakończyły się sukcesem: Julia Okoń zdobyła III miejsce, a Marta Zalewska wyróżnienie.

exlibrisKolejny raz szóstoklasiści przygotowali wystawę swoich prac. Tym razem wykonywali własny EX LIBRIS, czyli znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, opatrzony imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru lub stylizowanymi inicjałami. Uczniowie klas szóstych stanęli na wysokości zadania. Wykazali się wielką pomysłowością i oryginalnością.

 

 

 

DOŚWIADCZENIA NA LEKCJACH PRZYRODY

W klasach szóstych odbyły się lekcje dotyczące tworzenia i rozdzielania mieszanin. Wszystkie klasy bardzo zaangażowały się w przygotowanie ciekawych doświadczeń przyrodniczych. Wśród powstałych mieszanin pojawiały się mieszaniny jednorodne, jak i niejednorodne; a rozdzielanie ich było często bardzo efektowne.

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2