Klasy Ic i If oraz IIa i IIb wzięły udział w III RAJDZIE TURYSTYCZNYM IM. ANTONIEGO ABRAHAMA. Organizatorami byli: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Antoniego Abrahama w Gdyni oraz Klub Krajoznawców „Bliza” Oddział Morski PTTK w Gdyni. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. W związku z tym przygotowane zostały dwie trasy. Podczas całego rajdu opiekowali się nami i oprowadzali przesympatyczni przewodnicy. Fakty z życia Antoniego Abrahama przeplatali licznymi ciekawostkami. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej podobało się nam w Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Moglibyśmy tam spędzić cały dzień. Rajd zakończył się o godz. 15.00 w SP 6. Tam czekał na uczniów poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

W klasach pierwszych ostatnio dużo mówiliśmy o przyrodzie, żywiołach, ich pożytecznej jak i niszczycielskiej sile. Uczniowie wiedzą, dlaczego i jak powinniśmy dbać o przyrodę oraz jak się zachowywać w razie zagrożeń typu pożar, powódź, silny wiatr, burza z wyładowaniami atmosferycznymi. Świetnie radzą sobie z segregacją śmieci - nie tylko w teorii. Dowiedziały się, co dzieje się ze zwierzętami i roślinami wiosną. Same zakładały hodowle kwiatów, warzyw, a nawet dżdżownic. Cieszymy się, że już teraz możemy o sobie mówić, iż jesteśmy miłośnikami przyrody!

Moje hobby

pasjepasje1Uczniowie klas piątych podczas zajęć na godzinie wychowawczej z radością prezentowali swoje pasje i hobby. Lekcja rozpoczęła się od oglądnięcia prezentacji multimedialnej. Następnie uczniowie dokonali podziału na grupy według zainteresowań: artystycznych, sportowych, naukowych. Każdy z zaangażowaniem prezentował własne hobby. Uczniowie usystematyzowali wiedzę na temat pasji i sposobów ich rozwijania. Ukazali szacunek i akceptację dla różnorodności zainteresowań.

ŚCIANKA WSPINACZKOWA

just climb

Wycieczka klas trzecich na „Dar Pomorza”

24 i 29 kwietnia klasy trzecie uczestniczyły w lekcjach muzealnych na najstarszym polskim żaglowcu „Dar Pomorza”. Uczniowie wysłuchali ciekawej opowieści o historii jednostki. Dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia marynarzy i obejrzeli ekspozycję. W trakcie zajęć mogli poczuć atmosferę panującą na żaglowcu i poznać codzienne życie „majtków” pokładowych i oficerów dowodzących statkiem. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja historii.

Być albo nie być – czyli kilka słów o teatrze

afisz teatralnyNa przełomie marca i kwietnia uczniowie klas czwartych zagłębiali się w magiczny świat teatru. Poznawali słownictwo związane z tą sztuką. Porównywali przedstawienia do filmów i książek. Zwieńczeniem zajęć były wykonywane przez uczniów afisze teatralne związane z baśniami. Prace były…, ach sami zobaczcie!

Nie pal!!!

papierosyCzwartoklasiści zajmowali się problemem nałogów. Podczas spotkań z wychowawcą wykonywali plakaty mające na celu zniechęcenie rówieśników (i nie tylko) do eksperymentowania z papierosami. Uczniowie mają ogromną wiedzę w tej dziedzinie i wszyscy zgodnie deklarują, że nie poddadzą się nikotynowemu nałogowi, bo chcą żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem.

O komputerach i uzależnieniu

internetKlasy czwarte w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki dyskutowały, które gry są pożyteczne. Zastanawiały się też, z jakich programów komputerowych warto korzystać i ile czasu dziennie można bezpiecznie siedzieć przed monitorem. Uczniowie tworzyli projekty dotyczące uzależnienia młodych ludzi od komputera.

I rocznica kanonizacji Jana Pawła II

kanonizacjaUczniowie klas V i VI przygotowywali się duchowo do świętowania I rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II. Wspólnie przypomnieliśmy sobie biografię Wielkiego Świętego, uczniowie wykonali piękne prezentacje multimedialne, albumy oraz plakaty. Reprezentowaliśmy także naszą szkołę w dniu rocznicy kanonizacji 27 kwietnia w gimnazjum w Kosakowie. Uczennice klas szóstych wzięły udział w I Olimpiadzie wiedzy o świętym Janie Pawle II. Dziękujemy Panu Bogu za dar kanonizacji naszego rodaka Jana Pawła II i prosimy o wstawiennictwo za nasze rodziny i całą społeczność szkolną.

regaty1regaty2W dniach od 28 kwietnia do 1 maja dzieci z klasy III B przebywały na zgrupowaniu żeglarskim UKS Arka Gdynia w Charzykowy Reszka Zuzanna Flieger Piotrek Narloch Mateusz Rudek Igor Żmijewski Maciek. Po zgrupowaniu w dniach 2-3 maja 2015 dzieci uczestniczyły w swoich pierwszych regatach w sezonie 2015 - Regatach Konstytucyjnych na Jeziorze Charzykowskim organizowanych przez Chojnicki Klub Żeglarski. Startowało 50 Optimistów, nasi uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca. Już za tydzień dzieci startują w kolejnych regatach - Memoriale Ottona Weilanda. Trzymamy kciuki!

Dnia 22 kwietnia 2015 r uczniowie kl. I a udali się do Muzeum Miasta Gdyni na warsztaty plastyczne “ Fabryka barw”. Zajęcia były przeprowadzone bardzo ciekawie, dzieci poznały technikę mieszania kolorów, efektem czego były samodzielnie wykonane, piękne, wielobarwne rybki, które zostały zabrane do domów. Mieliśmy również okazję obejrzeć w muzeum aktualne wystawy “Narodziny Gdyni”i “Wojna i pokój”. Dla niektórych pierwszoklasistów była to pierwsza wizyta w tego typu miejscu, dlatego zwracaliśmy szczególną uwagę na to, jak zachowywać się w muzeum, wśród licznych eksponatów. Nie zabrakło też czasu na odpoczynek w Parku Rady Europy, gdzie przy ogromnym stole zrobiliśmy sobie piknik. Zachęcamy do odwiedzania muzeum!

Czytam, bo lubię…

ksiki23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. SU postanowił włączyć się w obchody, tym bardziej, że kwiecień to w naszej szkole miesiąc promujący czytelnictwo. Uczniowie podczas przerw mogli wpisywać ulubione tytuły na grzbiety „książek” stojących na regałach. Akcja przebiegła bardzo szybko, już po trzech przerwach dzieci zapełniły galeryjkę. Wśród tytułów najczęściej pojawiały się: Opowieści z Narnii, Baśniobór, Oskar i pani Róża (klasy IV – VI), Violetta, Hobbit, Mikołajek, Nemo, Mała Syrenka, Karolina, Kubuś Puchatek, Calineczka (klasy I – III).

Dnia 22.04.2015r w Naszej Szkole odbył się Sportowy Dzień Absolwenta zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego dla uczniów klas I i II gimnazjum. Absolwenci mieli okazję obejrzeć nowo powstałe obiekty sportowe oraz sprawdzić się w rozgrywkach sportowych zorganizowanych specjalnie dla nich. Mieli do dyspozycji boiska do piłki koszykowej piłki nożnej oraz salę gimnastyczną. Największe emocje wzbudził mecz piłki nożnej nasi obecni uczniowie kontra absolwenci dopingowani przez swoje koleżanki. Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie oraz przyjazną atmosferę. Nauczycie wychowania fizycznego.

W czwartek 23 kwietnia do Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni przybyli laureaci Konkursu Plastycznego "Moje spotkanie z ulubionym bohaterem literackim". Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Gościli nas nie tylko pracownicy księgarni, lecz również licznie zgromadzone na półkach książki, które właśnie tego dnia obchodziły swoje święto. Gdyby książki mogły mówić inne, niż zapisane w nich już trwale historie, opowiedziałyby o pięknej kolorowej wystawie, dyplomach, nagrodach i brawach. Szepnęłyby również kilka słów o szczęśliwych drugoklasistach i dumnych rodzicach. Podziękowałyby również za wspólnie spędzony czas.

Spotkanie z ratownikiem

22 kwietnia uczniowie klas II dzięki uprzejmości p. Moniki Tomanek - mamy uczennic z klasy II c- Aleksandry i Weroniki , mieli okazję uczestniczyć w ciekawych i pouczających warsztatach z udzielania pierwszej pomocy i właściwych zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Pani Monika i pan ratownik medyczny, w bardzo profesjonalny i przystępny sposób przypomnieli dzieciom jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku, jak wezwać pomoc oraz pokazali rzecz najważniejszą – jak ratować ludzkie życie!!! Bardzo dziękujemy za tę ważną lekcję!

 

W kwietniu klasy piąte odwiedziły Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

 

Dzieciom zaprezentowana została historia powstania bursztynu, jego właściwości i pozyskiwanie. Podczas zwiedzania podziwialiśmy unikatową kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych. Muzeum Bursztynu to wiele przykładów wspaniałych zabytków sztuki dawnej takich jak: szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce. Siedzibą muzeum jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy  Zespół Przedbramia ulicy Długiej. W Katowni zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji miejsca, które to również zwiedziliśmy.

 

W kwietniu klasy piąte odwiedziły Muzeum Bursztynu w Gdańsku

KONSULTACJE

We wtorek 21 kwietnia 2015 i w środę 22 kwietnia 2015 zapraszamy rodziców, opiekunów naszych uczniów na konsultacje.

pdf  ZOBACZ SZCZEGÓŁY

16 i 17 kwietnia uczniowie klas IV zwiedzili Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Obiekt ten prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości , pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów- od czasów najdawniejszych do współczesności. W pierwszej sali wystawienniczej obejrzeliśmy unikatową kolekcję okazów przyrodniczych- bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu , inkluzje zwierzęce i roślinne, rozmaite  żywice kopalne występujące na świecie. Zwiedzając kolejne sale zobaczyliśmy zabytki sztuki dawnej – neolityczne wyroby  bursztynniczne , zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza .Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą jednak ze „ złotego okresu” rozwoju Gdańska. W Muzeum Bursztynu mogliśmy podziwiać wiele przykładów zabytków sztuki dawnej, takich jak – szkatułki, ołtarzyki, medaliony, biżuteria itd.  Na zakończenie udaliśmy się do Katowni, gdzie zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji miejsca.

Reprezentanci klasy IIIb gościli już na kolejnym zgrupowaniu w Hiszpanii. Tym razem wybrali się do miejscowości Torrevieja, aby pod okiem trenerów doskonalić swoje umiejętności żeglarskie. Jesteśmy dumni z naszych uczniów.

Centrum Hewelianum

14 kwietnia 2015r. klasy VI a, VI d, VI e wybrały się do Centrum Hewelianum, czyli gdańskiego centrum nauki. Miejsce to zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki. Pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię czy historię. Uczniowie odwiedzili trzy wystawy: Energia, Niebo i Słońce; Łamigłówka; Wehikuł czasu – zabawy z historią.

W 72 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim uczniowie klas IV – VI wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkil ”. Samorząd Uczniowski rozdawał uczniom, rodzicom i mieszkańcom Obłuża papierowe żonkile: kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każda rocznicę powstania składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Chcemy kontynuować tę tradycję. Biorąc udział w tej szczytnej akcji nasi uczniowie przyczynili się do przywracania pamięci o ludziach i świecie, którego już nie ma.

Konkurs Pięknego Pisania

piekne czytanie13 kwietnia 2015r. odbył się Konkurs Pięknego Pisania z Janem Pawłem II w Tle dla klas IV – VI. Główny cel to propagowanie wśród uczniów pięknego i poprawnego pisania a w tym roku dodatkowo pogłębianie wiedzy na temat twórczości Jana Pawła II. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia.

Wystawa witraży

witrazeW naszej szkole odbyła się wystawa witraży wykonanych przez uczniów klas VI. Młodsi koledzy mogli podziwiać dzieła na oknach budynku. Szóstoklasiści stanęli na wysokości zadania. Ich prace spotkały się z wielkim entuzjazmem zarówno uczniów, jaki i nauczycieli. Prace okazały się bardzo efektowną dekoracją wnętrza. Barwne światło filtrowane przez witraże stworzyło niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy szóstoklasistom i nauczycielce plastyki Pani Zenonie Mruli.

DZIEŃ DRZEMKI

313 kwietnia w naszej szkole był obchodzony Dzień Drzemki. Tego dnia mundurki szkolne zostały zamienione na piżamy i szlafroki. Uczniowie w trakcie lekcji mieli czas na drzemkę i relaksację. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

 


13 kwietnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w radosnej akcji “Dzień Drzemki” zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Tego dnia wielu uczniów przyszło w swoich ulubionych piżamach, ze swoimi przytulankami i w śmiesznych “papuciach”. Mundurki zaś na jeden dzień zostały bezkarnie w domach.

 

Uczniowie klas Id, Ie i Ig wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Miasta Gdyni pod nazwą ,, Kto budował Gdynię? ”. Dzieci oglądając wystawę miały możliwość dowiedzieć się jak na przestrzeni lat rozwijała się Gdynia. Porównać jak wyglądała dawniej, a jak wygląda dziś. Usłyszeliśmy historię patrona naszej szkoły, Antoniego Abrahama, który w stroju żebraka, z gdańską książką adresową przedostał się do Wersalu, gdzie opowiadał o polskości naszego regionu. Poznaliśmy też bliżej ważne dla Gdyni postaci: Jana Radtkego, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy. Na zakończenie ciekawego spotkania z historią naszego miasta dzieci otrzymały zadanie zaprojektowania własnej latarni morskiej. Wszystkie zaprojektowane latarnie były piękne!

ZOBACZ ...

Wiem, jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia

zagrozeniaW ramach programu profilaktycznego szkoły w klasach VI na godzinach wychowawczych omówiony został temat: Wiem, jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami postępowania w przypadku oparzeń, zadławień, utraty przytomności oraz co zrobić, gdy pali się np. las. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze numery alarmowe. Zaprezentowana prezentacja multimedialna, przygotowana przez Jaśminę Jankowską z klasy VI a, na długo pozostanie w naszej pamięci.

Gratulacje laureatom konkursu biblijnego-etap rejonowy.

religia1religia2Gratulujemy naszym uczniom. W sobotę 11 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia  szczebla rejonowego  konkursu wojewódzko-metropolitalnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Uczniowie naszej szkoły: Weronika Piontke-klasa Va zdobyła III miejsce i Oskar Rożański uczeń klasy VIA - wyróżnienie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem Proboszcza Ojca Eugeniusza Leśniaka. Następnie nastąpiło wręczenie nagród i wspólny poczęstunek.

Kolejnym etapem jest finał, który odbędzie się 25 kwietnia w Rumii. Już teraz życzymy naszym Laureatom kolejnych sukcesów. Nad całością organizacyjną uroczystości zakończenia, jak i wcześniejszego etapu rejonowego konkursu wiedzy biblijnej czuwała Pani Prezes Akcji Katolickiej rejonu Gdynia Zofia Trafalska.

Kolejny sukces szóstoklasistów

sukces10 kwietnia 2015r. dwoje szóstoklasistów z naszej szkoły, Julia Okoń i Wojciech Ciunel z klasy VI a, wzięło udział w III Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym Klas VI „Zagadkus”. W konkursie wzięło udział dziewięć gdyńskich placówek. Uczniowie zmagali się z zadaniami z następujących przedmiotów: język polski, język angielski, matematyka, przyroda, historia, wychowanie fizyczne. Rywalizacja zakończyła się dla naszych uczniów wielkim sukcesem – Julia i Wojtek zajęli I miejsce. Zwycięzcom gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Uczniowie klasy III zgodnie z hasłem przewodnim wzięli udział w konkursie pięknego czytania. Każdą klasę reprezentowały osoby, które najlepiej radziły sobie z czytaniem podczas eliminacji. Podczas konkursu uczniowie odczytali przygotowane wcześniej teksty. Komisja po wysłuchaniu wszystkich dzieci przyznała następujące miejsca:

I miejsce Agata Dajnowiec i Dawid Kowalski

II miejsce Zuzanna  Turkowska

III miejsce Bartosz Tołwiński

 Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

DZIEŃ ABSOLWENTA

Dnia 22 kwietnia 2015 roku w godzinach 9.00-12.00 w SP 6 organizowany jest sportowy dzień absolwenta. Zapraszamy uczniów klas I i II gimnazjum, którzy w tym dniu nie mają zajęć dydaktycznych. Należy przynieść zgodę Rodzica na udział w zajęciach sportowych oraz strój umożliwiający udział w zajęciach sportowych na hali i na boisku. Pytania prosimy kierować: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9 kwietnia klasa IIc wraz z wychowawcą uczestniczyła w Dniu Otwartym Akademii Marynarki Wojennej  w Gdyni. Podczas tej ciekawej wycieczki mielismy okazję  wziąć udział w warsztatach edukacyjnych na temat zasad savoir-vivre dotyczących  zachowania się przy stole. Zobaczylismy na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie i bylismy na prawdziwej strzelnicy!!! Goscilismy w  przepięknej, nowoczesnej bibliotece, zobaczylismy  okręt podwodny Coben oraz izbę pamięci - a w niej wiele ciekawych eksponatów związanych z Marynarką Wojenną i  historią szkoły. Planetarium nas zachwyciło!!!  A juz napewno nie spodziewalismy się, że będziemy mieli  okazję pograć na instrumentach!!! Był też czas na miły i smaczny podwieczorek w stołówce akademickiej. Pełni wrażeń wrócilismy do szkoły. Za rok tam znów wrócimy:-)

Rozpoczyna się WYSPA ZAGADEK 2015. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie: http://www.wyspa.org.pl/konkurs-wyspa-zagadek/ i u swoich polonistów. Chętnych proszę o zgłaszanie się do nauczyciela j. polskiego lub bezpośrednio do mnie do 17 kwietnia 2015 roku.

Dorota Rachwał

“Jak efektywnie się uczyć” – warsztaty dla uczniów klas IV.

W marcu w  klasie IVa odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznali techniki skutecznego uczenia się. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią psycholog Annę Budzyń. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywnie brali udział w zajęciach – co możecie zobaczyć na zdjęciach Klasy czwarte, które jeszcze nie brały udziału w warsztatach będą miały do tego okazję już w czerwcu.

W marcu w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. W tajnym głosowaniu wzięło udział 345 uczniów z klas IV-VI. Wyniki:

  • I miejsce – seria „Harry Potter” (60 głosów)

  • II miejsce - „Hobbit” (52 głosy)

  • III miejsce - „Oskar i pani Róża” (29 głosów)

  • IV miejsce - „Dziennik cwaniaczka” (27)

  • V miejsce - „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, seria: „Opowieści z Narnii”, seria: „Magiczne drzewo”, oraz „Charlie i fabryka czekolady” (po 26 głosów).

    Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że zbiory biblioteki powiększą się o wasze propozycje. Nad przebiegiem głosowania czuwały panie: K. Helińska, M. Kuksinowicz, D. Rachwał, M. Szumska. 

  • zobacz foto ...

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2