Pod koniec października w klasach drugich trwała przygoda z Kubusiem Puchatkiem, bohaterem lektury. W niektórych klasach rodzice czytali rozdziały książki, w innych uczniowie czytali samodzielnie lub z domowym wsparciem rodziców, rysowaliśmy i lepiliśmy postacie, bawiliśmy się pluszakowymi bohaterami, oglądaliśmy prezentacje, braliśmy udział w quizach znajomości szczegółów z książki. Coraz chętniej odwiedzamy bibliotekę szkolna aby nie tylko poczytać Bratkowi ale by zabrać książkę do domu i to niekoniecznie lekturę.

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIUSZY

 Od początku października 2015 roku w naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariuszy dla klas 5 i 6. Wolontariuszami akcyjnymi mogą zostać praktycznie wszyscy. Nie mając osobistego kontaktu z pacjentami szpitala, domu opieki społecznej czy hospicjum, pomagają w prowadzeniu akcji charytatywnych, szukają sponsorów, naprawiają, dowożą, projektują strony internetowe, słowem oddają swój wolny czas i umiejętności zawodowe na potrzeby konkretnej placówki. Bez ich wsparcia wiele imprez charytatywnych byłoby trudnych lub wręcz niemożliwych do przeprowadzenia.

Za nami już dwie akcje charytatywne:

- październik – sprzedaż kalendarzy hospicyjnych

- listopad – kwesta na rzecz hospicjum na cmentarzu wojskowym na Oksywiu

BARDZO DZIĘKUJĘ MOJEJ WSPANIAŁEJ TRZYNASTCE WOLONTARIUSZY:) opiekun koła: Barbara Figura

Sławni Polacy w klasach III

slawnipolacyslawnipolacy1Pod koniec października uczniowie klas III rozmawiali na lekcjach  o wielkich Polakach. Wykorzystywali do tego teksty literackie, plakaty, informacje encyklopedyczne  oraz wiadomości zawarte w internecie. Dowiedzieliśmy się co jest Nagroda Nobla, w jakich dziedzinach jest przyznawana i kto ją otrzymał.  Jesteśmy dumni z naszych rodaków! Z zaangażowaniem wykonaliśmy mini plakaty na temat polskich noblistów. Powstały ciekawe i pouczające prace. 

 Bezpieczny Internet

We wtorek 27 października uczniowie klas III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu tematyce cyberprzemocy. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości z zakresu zasad działania sieci komputerowej. Ustalili zagrożenia płynące z Internetu. Podczas części warsztatowej zajmowali się opracowywaniem sposobów zabezpieczania się przed cyberprzemocą i jej zapobieganiu.

W dniach 19 – 23 października br. w klasach 0 – VI została przeprowadzona zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska OTOZ Animals CIAPKOWO w Gdyni. Dzięki Państwa hojności zebraliśmy wiele bezcennych darów, które w piątek 23.10 i w poniedziałek 26.10 zostały zabrane ze szkoły przez pracownika schroniska. Było bardzo dużo karmy, kocy, kołder, poduszek i zabawek dla zwierzaków! Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciakom i Państwu, którzy przyszli z pomocą stworzeniom, które bez ludzkiej pomocy i wrażliwości nie przetrwałyby! Dziękujemy też nauczycielkom - wychowawczyniom i paniom woźnym, które pomogły nam w ogarnięciu całego przedsięwzięcia.

Każdy, nawet najmniejszy dar jest zawsze na wagę złota. Cieszymy się, że dzięki tej akcji nasze dzieci mogły zetknąć się z tak trudnym tematem i same doświadczyć, że pomaganie bezbronnym i opuszczonym istotom daje poczucie spełnienia ważnego obowiązku. Poprzez to, że jesteśmy wrażliwi na los potrzebujących, stajemy się lepszymi ludźmi, nie skupiamy się wyłącznie na swoich potrzebach. Dziękujemy bardzo, że daliście Państwo swoim dzieciom możliwość odczucia tego osobiście.:). Organizatorzy

 

W dniu 26 października uczniowie klas : I d, II a, II e oraz III b mieli przyjemność obejrzeć rozśpiewane przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował”, gdzie twórcy przedstawienia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali odbiorców na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Dzieciom bardzo spodobał się wspaniały humor i barwne, baśniowe postacie. Bardzo ważne było przesłanie płynące z przedstawienia, a stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzinę oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Czekamy z niecierpliwością na kolejne takie spektakle.

Po kaszubsku w Gdyńskim Akwarium

22 października uczniowie klas IA, IB i IE, którzy uczą się w nasze szkole języka kaszubskiego pojechali na zajęcia do Gdyńskiego Akwarium. Podczas zajęć prowadzonych w języku kaszubskim mogli poznać tajemnice Bałtyku razem z Kapitanem Kurem Diabłem przy dźwiękach burczybasów. Po zajęciach oczywiście zwiedzanie. Wielką atrakcją okazała się możliwość dotykania rybek w Mokrej Sali.

Na początku solidnie się przygotowywaliśmy

Później naszych rodziców zaprosiliśmy

Aż w końcu nadeszła chwila wyczekiwana

A mianowicie DZIEŃ NASZEGO ŚLUBOWANIA

Było wielu gości, było uroczyście

Każdy z nas pierwszaków ślubował zamaszyście.

Już teraz z dumą wszyscy wraz mówimy:

"W społeczności szkoły na dobre uczestniczymy".

A na dowód tego popatrzcie wszyscy

jak pięknie na zdjęciach podczas Ślubowania wyszliśmy.

W klasie II f od kilku tygodni panuje jesienno-leśna atmosfera. Realizując program „Badamy i odkrywamy tajemnice przyrody” szukaliśmy śladów jesieni podczas lekcji w terenie. Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać dary jesieni oraz korzystać z lup. Rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta w jesiennych miesiącach przygotowują się na nadejście zimy. Zastanawialiśmy się o czym my w tej chłodnej i dżdżystej porze roku powinniśmy pamiętać. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa iglaste i liściaste, krzewy oraz rośliny zielne. Nadszedł czas na wykonanie zielników. Ciepłe barwy jesiennych skarbów sprawiły, że na naszych twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. Ciekawe, jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam ta złota pora roku?

21 października klasa III c skorzystała z zajęć edukacyjnych w naszej Bibliotece Miejskiej. Rodowita Ukrainka - przesympatyczna pani Lilianna przygotowała i poprowadziła ciekawe zajęcia na temat Ukrainy.  Dowiedzieliśmy się naprawdę bardzo wiele.  Była prezentacja multimedialna ukazująca historię, zwyczaje, kulinaria, kulturę, zabytki, język i wiele ciekawostek z przeszłości i teraźniejszości  naszego wschodniego sąsiada. Następnie dzieci podsumowały zdobyte wiadomości układając diagram. Na zakończenie w formie gry memory ugotowały  "na niby" barszcz ukraiński - dobierając w pary składniki potrzebne do przyrządzenia  tej pysznej zupy. Ukraina to piękny kraj! Może kiedyś tam pojedziemy i zobaczymy to wszystko ? Kto wie:-)   

Lekcja w Izbie Kaszubskiej SP 10 w Gdyni

ba21 października uczniowie klasy III A uczący się j. kaszubskiego odbyli zajęcia w Izbie Kaszubskiej Szkoły Podstawowej nr 10 w Gdyni. Poznali ciekawe sprzęty używane w domach i gospodarstwie przed ponad wiekiem. Dzieciom bardzo podobały się dawne sprzęty zgromadzone w Izbie. Wielką atrakcją była możliwość spróbowania własnych sił, podczas rozmaitych prac w dawnych domach. Próbowali za pomocą starego wiertła wykonać otwór w desce, niestety nie udało się. Jest powód, żeby ponownie odwiedzić to miejsce. Naprawdę warto.

piramida1piramida2W październiku klasy IV na godzinach wychowawczych rozmawiały na temat zasad prawidłowego odżywiania. Zajęcia miały na celu promować zdrowy styl życia. Uczniowie chętnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat odżywiania. Opowiadały, co najczęściej i najchętniej jedzą. Zwróciły uwagę, że w diecie ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Na koniec zgodnie stwierdziły, że Julian Tuwim w wierszu pt. „Recepta na zdrowie” przekazał bardzo cenne wskazówki, które warto stosować w codziennym życiu.

pantera2pantera3Chętni uczniowie klas IV wraz z p. M. Szumską wybrali się do pobliskiej MBP na Obłużu na przedstawienie teatralne. Teatr Duet, który przyjechał aż z Krakowa, to teatr dwóch aktorów, stworzony, by cieszyć, bawić i uczyć. Spektakl, który obejrzeliśmy to „Pomarańczowa Pantera” – bajka dynamiczna i humorystyczna. Opowiada o nauce wytrwałości, konsekwentnym dążeniu do celu oraz walce z przeciwnościami. Zabawne przygody bohaterów przekazały wiele wartości edukacyjnych i wychowawczych.

 

W ramach programu profilaktycznego szkoły na godzinach wychowawczych klasy IV dyskutowały na temat fonoholizmu. Co to jest? Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego. Jest to zjawisko nowe. Objawia się nadmiernym przywiązaniem uwagi do telefonu komórkowego oraz nadużywaniem go w różnych codziennych sytuacjach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Czy to już uzależnienie? Czy mogę żyć bez telefonu komórkowego?”. Dowiedzieli się, jakie są zagrożenia płynące z uzależnienia telefonu komórkowego oraz zasady z jego korzystania. Na koniec stworzyli komiks dot. skutków fonoholizmu.

 20 października uczniowie klasy 2 c spotkali się wraz z rodzicami na zorganizowanych przez p.J.Jesionowską i p.E.Gużyńską zawodach w unihokeja. Po krótkiej rozgrzewce ruszyliśmy do boju podzieleni na zespoły. Gra w unihokeja rodzice kontra dzieci okazała się bardzo emocjonująca. Naszemu spotkaniu integrującemu więzi uczniów i rodziców ze szkołą przyświecał duch sportowej rywalizacji i zasad gry fair play.

STOP CYBERPRZEMOCY W GDYNI

cyberpprzemoc

W dniu 20.10.2015 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs na kukiełkę teatralną pt. „Zwierzaki-cudaki z warzyw i owoców” dla klas „0”.

Na wystawie znalazło się ponad 35 kukiełek z różnych gatunków warzyw i owoców. Niektóre dzieci wykonały nawet kilka kukiełek. Dostarczone prace okazały się niezwykle pomysłowe i oryginalne. Nazwiska wyłonionych zwycięzców oraz zdjęcia prac znajdują się w zakładce „Konkursy 0-III”. Zachęcam do obejrzenia zdjęć. Dziękuję dzieciom za udział w konkursie, a rodzicom za wspólną zabawę i zaangażowanie.

Drodzy Rodzice

W dniach 26-30 października 2015 roku obchodzimy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jak co roku przygotowałam dla Państwa i Dzieci Program obchodów tego Tygodnia, a w nim szereg cennych form, które w moim przekonaniu wzbogacą Państwa wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania dzieci ryzyka dysleksji, dysleksji rozwojowej oraz rozwoju dziecka w ogóle. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poniższym programem.

Izabela Mańkowska – specjalista terapii pedagogicznej, Integracji Sensorycznej (SI), Stosowanej Analizy Zachowań (SAZ)

Program obchodów ETŚD

Priorytetem edukacyjnym  w  październiku jest higiena i zdrowie.  Szlachetne zdrowie....!   Klasy III wzięły sobie bardzo do serca zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem i higieną. Dlatego aktywnie braliśmy udział w akcji "Kolorowy tydzień", gościliśmy w szkole Panie ze Stowarzyszenia "Razem", które opowiedziały nam o ważnych zagadnieniach związanych ze zdrowym odżywianiem . Każde dziecko na pamiątkę spotkania otrzymało rodzinną grę planszową  na ten temat. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem całych rodzin, mamy tez nadzieję, że podniosła świadomość żywieniową i pozwoliła mile spędzić czas dzieciom  i rodzicom.  W klasach będziemy też oglądać i omawiać prezentację multimedialną na temat " Nasz kodeks zdrowia" , która będzie swoistym podsumowaniem omawianych w tym miesiącu  zagadnień związanych nie tylko ze zdrowym stylem życia, odżywianiem i  dbałością o higienę,  ale również problemami  uzależnień  np. od telefonów komórkowych,  komputera czy internetu oraz  stanowczym mówieniem  NIE  każdemu rodzajowi przemocy.     

janpaewljanpawel2W dniu 16 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym finale wojewódzkiego konkursu „Jan Paweł II i wielkie tematy”, który odbył się w Zespole Szkół Katolickich w Gdyni. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II-Patron Rodziny”. Gratulujemy laureatom, którzy wykonali przepiękne prace plastyczne i otrzymali wyróżnienie: Mateuszowi Jackiewicz kl. IIIc oraz Ewelinie Kopacz, kl.VIc.

W piątek 16 października w klasie 3c gościliśmy mamę  naszej koleżanki Marty Hadryś - panią Justynę, która z wielkim zaangażowaniem przekazała dzieciom wiedzę na temat zdrowych i smacznych przekąsek, które tak chętnie podjadamy, szczególnie teraz - w okresie jesienno - zimowym.  Na nasz stół  trafiły pyszne owoce krajowe i egzotyczne, świeże i suszone.   Dzieci w części warsztatowej  z wielkim zaangażowaniem same kroiły, smakowały, nazywały  i potem oczywiście konsumowały wykonaną sałatkę owocową. Bardzo dziękujemy za tę lekcję pani Justynie - wychowawca i uczniowie IIIc.

Uczniowie klas VI na zajęciach z profilaktyki wraz z wychowawcą przypominali sobie zasady obowiązujące w zespole klasowym. Uczniowie w pierwszej części lekcji przedstawiali scenki dramowe. Następnie, wspólnie tworzyli klasowe plakaty przedstawiające cechy społeczności klasowej oraz zasady w niej obowiązujące…Były to wspaniałe zajęcia integracyjne, budujące trwałe, dobre relacje oraz atmosferę w klasie.

Piszą o Nas pozytywnie, a to cieszy!

W Czasopiśmie „Biblioteka w Szkole”, nr 7-8/2015r. umieszczono bardzo ciekawe informacje na temat programów i akcji odbywających się w naszej szkole. Jesteśmy dumni między innymi z cyklicznego zintegrowanego Programu, gdzie biblioteka włączyła się w obchody Tygodnia Świadomości Dysleksji. Zachęcamy do lektury.

Katarzyna Helińska, nauczyciel biblioteki

Izabela Mańkowska, specjalista terapii pedagogicznej                                                                                              

czytaj więcej ...

W październiku klasy drugie zadbały o prawidłowe odżywianie wykonując zdrowe kanapki, pełne witamin i nabiału. Rozmawialiśmy o piramidzie zdrowego żywienia i spożywania zdrowych produktów, a także unikaniu nadmiaru słodyczy i niezdrowych energetycznych napojów. Warto zadbać o swoje zdrowie i wyrobić nawyki prawidłowego żywienia już teraz.

Zbiórka dla bezdomnych zwierząt ze schroniska CIAPKOWO

W przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku (19.10 do 23.10) organizujemy w szkole wśród uczniów klas O-VI zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska Ciapkowo. Tak jak w ubiegłym roku potrzebne będą: koce, kołdry, ręczniki, poduszki (nie z pierza!), stare swetry, bluzy do wyścielania psich bud, wszelka psia i kocia karma, smycze, miski – najlepiej metalowe, zabawki dla zwierząt... Wszystko przynosimy w tym tygodniu do swojej sali lekcyjnej. Uczniowie z SU będą na bieżąco wynosić dary z sal na wyznaczone miejsce.

Zakażdy dar serca dla podopiecznych schroniska bardzo dziękujemy. :))))

Wiadomo, nadchodzi zima i potrzeby są wielkie. Dzieciaki bardzo to przeżywają i są pełne empatii dla potrzebujących zwierząt. Głęboko wierzymy, że dzięki Państwa pomocy i wsparciu finansowemu uda nam się wychować naszych uczniów na ludzi wrażliwych na los bezdomnych stworzeń. Takie akcje otwierają oczy, serca i uczą, że główną miarą człowieczeństwa jest stosunek do słabszych, bezbronnych, opuszczonych i przede wszystkim pokazują, że każdy, nawet mały człowiek może coś od siebie dać potrzebującym.

W piątek 23.10 wszystkie dary zostaną zabrane do Ciapkowa przez pracowników schroniska.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej szkolnej akcji i pozdrawiamy.

Organizatorzy: Edyta Świętanowska i Samorząd Uczniowski :-)

Szkolne Koło Fotograficzne

szkfW dniu 6 października przeżywaliśmy Dzień szkolnego fotografa. Uczennice ze szkolnego koła fotograficznego stworzyły przepiękny, duży kolaż…Na zajęciach było bardzo wesoło i twórczoszkf1. Z Panią Małgosią rozpoczęliśmy fascynującą przygodę z fotografią.

W drugim tygodniu października klasy II a i II c wybrały się na wycieczkę do Marszewa. Poznając wiadomości o lesie, jego mieszkańcach, drzewach i o tym jak właściwie zachowywać się w lesie postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce. Podzieleni na kilkuosobowe grupki dostaliśmy mapę terenu i zadania do wykonania. Należało odnaleźć 4 miejsca wskazane na mapie oraz odpowiedzieć na pytania związane z tym fragmentem terenu Nadleśnictwa. Dla wytrwałych był jeszcze leśny spacer lub zabawy w rozpoznawanie liści i nasion drzew naszych lasów. Uwieńczeniem naszych zmagań było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zadowoleni, nieco umorusani, pełni leśnej wiedzy wróciliśmy do szkoły.

internetW minionym tygodniu uczniowie kas IV i V uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczne korzystanie z Internetu”. Zajęcia odbyły się w MBP na Obłużu. Na początku prowadząca przeprowadziła z uczniami rozmowę, z której dowiedzieliśmy się do czego dzieci najczęściej wykorzystują Internet. Obejrzeliśmy również kilka filmików dot. bezpieczeństwa w sieci: „Papla” i „Tajemniczy przyjaciel”, które dotyczyły rozmów z nieznajomymi i zawierania z nimi bliższej znajomości, "Nie tańcz z wilkami”, w którym został poruszony problem wykorzystywania naszych nagrań i zdjęć, „Mała miss”, filmik o złych wzorcach, które są promowane w Internecie,  „Bekanie”, o tym, że z Internetu nic nie znika, zdjęcie wrzucone do sieci pozostaje tam na zawsze. Na zakończenie uczniowie omawiali zachowania związane z Internetem i podzielili je na pozytywne i negatywne. Wśród tych pierwszych pojawiły się: rozmowa przez Skypa oraz wyszukiwanie ciekawych przepisów kulinarnych. Znacznie więcej było tych negatywnych: zamieszczanie zdjęć bez zgody właściciela, wyśmiewanie, granie w gry dla dorosłych. Warsztaty bardzo nam się podobały. Wynieśliśmy z nich wiele pożytecznych informacji. Dziękujemy.

Sałatka owocowa,

taka prosta, taka zdrowa!

Trochę kiwi, jabłek, bananów,

gruszek, śliwek, ananasów.

Dzieci z 0B sałakę taką zrobiły,

na którą swoją Panią zaprosiły.

Stoły ładnie nakryły,

bo zasady savoir- vivre już niektóre przyswoiły.

I tak smaczne gruszki, jabłuszka

wędrowały z buzi do brzuszka.

Od dziś dzieci zjadają banana z rana

i inne owoce do drugiego śniadania.

Wiadomo wszystkim, że pomarańcza i kiwi,

każdego przedszkolaka szybko ożywi!

A kto je owoce i warzywa

ten nigdy chory nie bywa!

 

W ostatnim tygodniu września w naszej szkole było bardzo kolorowo…Cieszymy się, że uczniowie klas IV-VI tak wspaniale bawili się kolorami. Każdego dnia było widać jak tworzymy społeczną jedność. Taki tydzień sprzyjał naszej radości, zabawie, integracji i tworzeniu klimatu szkoły.


Uczniowie klas drugich z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do szkolnej akcji “Owocowy tydzień”, która miała miejsce w dniach od 28 września do 2 października 2015 roku. Przez cały tydzień ubierały się do szkoły w określonych kolorach (zielony, pomarańczowy, żółty, czerwony i fioletowy) oraz przynosiły owoce lub warzywa w podanym kolorze. Była to świetna okazja, by przyniesione smakołyki stały się zdrową przekąską na drugie śniadanie. Drugoklasiści rywalizowali ze sobą. Okazało się, że najlepiej z zadania wywiązały się klasy 2f i 2g przed 2d, a potem 2e, 2b, 2a oraz 2c. Wychowawcy w tym tygodniu prowadzili zajęcia o tematyce zdrowotnej, podkreślając znaczenie zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Dzieci na zajęciach przygotowywały portrety z warzyw lub kolorowe kanapki. Było smacznie i zdrowo!

Dnia 30 września 2015 r. uczniowie wybranych klas pierwszych i drugich (1a, 1b, 1f, 1g, 2a, 2b, 2c, 2d, 2f) wzięły udział w warsztatach “Kraina lodu” organizowanych przez Edu Fun z Gdyni. Pokazy, które odbyły się w naszej szkole, miały na celu przybliżenie dzieciom doświadczeń związanych z ciekłym azotem. Eksperymenty były bardzo widowiskowe i ciekawe. Dzieci z zapartym tchem obserwowały, jak szybko i intensywnie paruje ciekły azot, który ma blisko minus 200 stopni Celsjusza. Przyglądały się reakcji łączenia ciekłego azotu z gorącą wodą, dowiadywały się, co się dzieje, gdy włoży się do azotu rękawiczkę lub świeży kwiatek. Doświadczyły na własnej skórze, że można na rękę wylać odrobinę ciekłego azotu, który nie pozostawi na dłoni żadnego śladu. Przy pomocy ciekłego azotu udało się też skroplić tlen. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli pod ogromnym wrażeniem eksperymentów, a dla chłopców spotkanie to było miłą niespodzianką z okazji “Dnia Chłopca”.

 

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2