P A Ź D Z I E R N I K

HIGIENA I ZDROWIE


W DNIACH 28 - 29 PAŹDZIERNIKA ZAPRASZAMY RODZICÓW/ OPIEKUNÓW UCZNIÓW NA KONSULTACJE I ZEBRANIA 

  zobacz szczegóły ...


 UWAGA!!!
    Szkoła podejmuje współpracę z klubami sportowymi. Kluby sportowe i zorganizowane grupy mają pierwszeństwo w korzystaniu z boiska w godzinach popołudniowych. Harmonogram "obłożenia" boiska będzie na bieżąco udostępniany na naszej stronie internetowej. Boiska będą dostępne w dni powszednie do 21.45 oraz w soboty i niedziele po zatrudnieniu dozorcy. 

Wynajęcie sali / sal gimnastycznych lub boiska przy Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HARMONOGRAM


        Ścianka wspinaczkowa - można z niej korzystać w soboty i niedziele w godzinach 12.00-18.00 zajęcia prowadzą specjaliści z firmy Alpextreme - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   tel. 603 062 633 zajęcia w dniach 25-26 października 2014 - bezpłatne. Dzieci na zajęcia muszą przyjść z pełnoletnim opiekunem. Zarówno dzieci jak i opiekunowie powinni mieć strój i obuwie sportowe.

Kolejne zajęcia otwarte na ściance wspinaczkowej odbędą się 08 i 09 listopada 2014 w godzinach 12.00-18.00.

REGULAMIN ŚCIANKI WSPINACZKOWEJ

OŚWIADCZENIE DLA DZIECKA

OŚWIADCZENIE DLA OSOBY W WIEKU 16 - 18 LAT

OŚWIADCZENIE OSOBY PEŁNOLETNIEJ


         W dniu 22 października klasa I e wybrała się do Multikina na przedstawienie Teatru Edukacji „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. To piękna i wzruszająca bajka, jednak niestety trochę zapomniana. Porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych i , że można czerpać radość z bezinteresownej pomocy. W teatralnej adaptacji dzieci poznały perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i uczonego Koszałka – Opałka i Sierotki Marysi. Dzieci miały możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów oraz interakcji z aktorami na scenie. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.


ZAPISY NA ZAJĘCIA DODATKOWE DLA GRUP 0 I KLAS I

Drodzy Rodzice.

Serdecznie zapraszam dzieci z grup „0” oraz klas I do udziału w zajęciach plastyczno-technicznych, które będą odbywać się w szkole raz w tygodniu po 45 min. Przewiduje się dwa terminy zajęć:

  1. Wtorki w godz. 13.50 – 14.35
  2. Środy w godz. 11.45 – 12.30.

Zajęcia rozpoczną się odpowiednio 4 i 5 listopada br. Są bezpłatne, jednak do każdych zajęć należy przygotować odpowiednie materiały plastyczne. Zainteresowanych rodziców proszę o informację na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W temacie proszę napisać „Zajęcia plastyczne”, w treści imię, nazwisko i klasę dziecka oraz wybrany dzień zajęć. Proszę czekać na zwrotnego maila ode mnie do 3 listopada, w którym potwierdzę, czy udało się utworzyć grupę i czy dziecko zostało przyjęte oraz podam szczegóły dotyczące pierwszego spotkania.

Katarzyna Marzec-Okoń wychowawca kl. Ia


W dniach 20 – 24 października br. w klasach 0 – III została przeprowadzona zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska OTOZ Animals CIAPKOWO w Gdyni. Dzięki Państwa hojności zebraliśmy wiele bezcennych darów, które w piątek 24.10 zostały zabrane ze szkoły przez pracownika schroniska. Było bardzo dużo karmy, kocy, kołder, poduszek i zabawek dla zwierzaków! Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciakom i Państwu, którzy przyszli z pomocą stworzeniom, które bez ludzkiej pomocy i wrażliwości nie przetrwałyby! Dziękuję też nauczycielkom - wychowawczyniom i paniom woźnym, które pomogły mi w ogarnięciu całego przedsięwzięcia.

Każdy, nawet najmniejszy dar jest zawsze na wagę złota. Cieszę się, że dzięki tej akcji nasze dzieci mogły zetknąć się z tak trudnym tematem i same doświadczyć, że pomaganie bezbronnym i opuszczonym istotom daje poczucie spełnienia ważnego obowiązku. Poprzez to, że jesteśmy wrażliwi na los potrzebujących, stajemy się lepszymi ludźmi, nie skupiamy się wyłącznie na swoich potrzebach. Dziękuję bardzo, że daliście Państwo swoim dzieciom możliwość odczucia tego osobiście.:)

Edyta Świętanowska – organizatorka akcji


EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI


                 Dzisiaj ostatnim treningiem na Zatoce Gdańskiej w bardzo wymagających warunkach (silny wiatr i wysoka fala), dzieci z IIIB zakończyły sezon żeglarski 2014. Ostatni okres był bardzo intensywny w wydarzenia m.in.
- tygodniowe zgrupowanie żeglarskie w Alicante,  w Hiszpanii
- zakończony sukcesem Jesienny Puchar Gdyni, gdzie dzieci z IIIB wywalczyły miejsca na podium  
W sumie w całym sezonie dzieci wystartowały osiem razy w oficjalnych regatach, przepływały treningowo kilkadziesiąt godzin. Obecnie wszystkie dzieci mają umiejętności  pozwalające im rywalizować w zawodach na wodzie.


SZKOŁA OTWARTA zaprasza na zajęcia SIATKÓWKI


20.10. 2014 dzieci z 0 a,b,c udały się na bajkę pt "Dyzio ma dość", które wystawiał Teatr Czwarte Miasto w Klubie Marynarki Wojennej. Spektakl to bajka muzyczna oparta na wierszach Juliana Tuwima opowiadającą o losach Dyzia, chłopca który stracił wiarę w szkołę, w sens nauki i w przyjaciół. Dzięki bogatej wyobraźni zaprzyjaźnia się z leśną dziewczynką Paplusią, która z kolei przedstawia mu krasnoludka Platonusa. Krasnoludek w wesoły sposób rozwiązuje problemy obu postaci. W rezultacie Dyzio zyskuje nowego przyjaciela i odzyskuje wiarę w utracone wartości.  Dzieciom spektakl bardzo się spodobał, a szczególnie dziewczynka Paplusia, którą grała aktorka Magdalena Tomaszewska.  Wiemy, że nie warto być leniwym, bo czy na pewno nikt z nas nie ma alergii na leniwe dzieci?       Dnia 21 października 2014 r. uczniowie wszystkich klas I spotkali się z policjantami, którzy tym samym rozpoczęli w naszej szkole realizację programu „Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. „Policyjna Foczka” jest programem prewencyjnym skierowanym do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Dzieci w trakcie 12 spotkań lekcyjnych poznają zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach np.: podczas drogi do szkoły, zabawy czy też podczas kontaktów z nieznajomymi. Gdyńscy funkcjonariusze, którzy przybyli do naszej szkoły, omówili jeden z pierwszych tematów: „Policjant przyjacielem. Pomaga mi bezpiecznie żyć”. Pozostałe zajęcia prowadzić będą opiekunowie danych klas.
W ramach programu każde z dzieci otrzymuje podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać go w kształtowaniu bezpiecznych postaw.  Każda edycja programu kończy się finałem miejskim pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, dr. Wojciecha Szczurka. Obejmuje on konkurs sportowy oraz konkurs sprawdzający wiedzę zdobytą na zajęciach.  Dzieci otrzymały również kamizelki odblaskowe, które pozwolą im bezpiecznie poruszać się poza szkołą podczas wyjść i wycieczek szkolnych.

 


Dnia 7 października 2014 r. w klasie 1a została zorganizowana loteria fantowa na rzecz zwierząt z „Ciapkowa”. Całą akcję zorganizowały uczennice z klasy 6a Julia Okoń i Marta Zalewska, które przygotowały potrzebne fanty. Julia wraz z Nikolą Siewert w czasie długiej przerwy zorganizowały nam loterię, w czasie której zostały sprzedane wszystkie przygotowane losy. Za uzbierane pieniądze dziewczyny kupiły ok. 20 kg karmy dla psów i kotów ze schroniska. Wszystko zostało przekazane samorządowi szkolnemu, który w tym tygodniu prowadził zbiórkę dla bezdomnych zwierząt. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom za pomoc psiakom i kociakom.

Dziewczynki z 6a – jesteście prawdziwymi przyjaciółkami potrzebujących zwierząt! Katarzyna Marzec-Okoń

 

 


Uczennica Martyna Jastrzębska z klasy VIe została laureatką II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim – etap wojewódzki: „Zło dobrem zwyciężaj” – Ksiądz Jerzy Popiełuszko – sługa prawdy i wolności. Inspiracją do przeprowadzenia konkursu była trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci i ogłoszenie przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” roku 2014 ROKIEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI. Gratulujemy zwyciężczyni i życzymy dalszych sukcesów.


       Uczniowie klas V wzięli udział w lekcji multimedialnej Co na ekranie z książki zostanie? – o ekranizacjach i adaptacjach filmowych. Zajęcia zostały połączone z projekcją filmu w reżyserii Kazimierza Tarnasa „Szatan z siódmej klasy”. Realizacja projektu odbyła się w kinie Gemini. Uczniowie podczas prezentacji dowiedzieli się, jakie są różnice między ekranizacją  a adaptacją, skąd filmowcy czerpią pomysły na film, w jaki sposób przełożyć tekst książki na język filmu oraz o tym, że można ekranizować także sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry planszowe czy komputerowe oraz klocki. Program Lekcja w kinie w ciekawy sposób łączy edukację i rozrywkę, aktywizuje uczniów  i realizuje założenia podstawy programowej w zakresie edukacji medialnej. Wiadomości uzyskane na temat ekranizacji i adaptacji filmowych zostaną utrwalone podczas zajęć z języka polskiego.


            W dniach 16 i 17 października dzieci z grup zerowych, klas pierwszych oraz klasy drugiej "d" uczestniczyły w "zielonych lekcjach", podczas których mogły na własne oczy zobaczyć: płomykówkę, puchacza, jastrzębia oraz sokoła. Podczas tego zdawałoby się, że krótkiego spotkania do uczniowskich głów spłynęła bardzo obszerna wiedza na temat ptaków drapieżnych. Być może spłynęła wprost z ptasich skrzydeł, które zatrzepotały nie jeden raz tuż nad ich głowami. Jak to się stało, że salę opuścili sami ptasi eksperci, trudno powiedzieć... Nie ma już takiego pytania, które mogłoby najmłodszych uczniów naszej szkoły zaskoczyć. Każde dziecko rozumie dlaczego ptaki latają, a ludzie nie i śpiewająco potrafi powiedzieć w jaki sposób ptaki do lotu są przystosowane. Właściwie to każdy, kto chociaż raz uczestniczył w "zielonych lekcjach" wie, że latanie to aktywność wielokrotnie bardziej męcząca niż chodzenie, więc nikt tej sztuki ptakom nie zazdrości. Ponadto uczniowie zdają sobie sprawę, że powiedzenie "mądry jak sowa" z prawdą ma niewiele wspólnego. Wszak sowie oczy są tak wielkie, że miejsca na mózg nie pozostało w tej ptasiej głowie zbyt wiele. Sowa to ptak o małym rozumku, ale za to wielkim uroku osobistym, więc od dziś będziemy mówić "uroczy jak sowa" lub "sympatyczny jak sowa".  Warto dodać, że to już druga wizyta skrzydlatych gości w naszej szkole i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Teraz pozostaje nam czekać, aż dotrą do naszej szkoły pamiątkowe zdjęcia z Fioną.


         Gratulujemy uczniom klasy 5b Karolinie Peek, Piotrowi Kwaśnikowi, Annie Kolman mądrego i dojrzałego zachowania - udzielenia pomocy potrzebującemu koledze. Frankowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.


          W piatek 17 października klasa II c udała się  do Muzeum Miasta Gdyni na zajęcia  edukacyjne Mali Artyści - Wielkie Dzieła- czyli warsztaty dla dzieci, połączone z serią ćwiczeń, pokazujące dzieła różnych artystów i przybliżające techniki plastyczne. Dzieci najpierw zapoznały się  z różnymi  rodzajami pocztówek z dawnych lat, obejrzały zbiory muzealne przybliżające historię gdyńskiego letniska na przełomie XIX i XX wieku. Jak wyglądali mieszkańcy i turyści z początków XX wieku? Co robili, czym ich życie codzienne i wypoczynek różniły się od współczesnego?  Ogladały przedmioty użytkowe, które pamiętają ich mamy, babcie a nawet prababcie, a na koniec wykonały własnoręcznie, zredagowały i napisały  pozdrowienia na pocztówkach, które następnie mogły wysłać znajomym, przyjaciołom lub rodzinie. To były bardzo pouczające, zintegrowane zajęcia z wielu dziedzin nauki.  


         W klasie II d od kilku tygodni panuje jesienno-leśna atmosfera. Szukaliśmy śladów jesieni podczas pieszego rajdu Rezerwatem Przyrody "Kacze Łęgi". Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać dary jesieni. Obserwowaliśmy jesienną pogodę i notowaliśmy nasze spostrzeżenia w specjalnym kalendarzu. Rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta w jesiennych miesiącach przygotowują się na nadejście zimy. Zastanawialiśmy się o czym my w tej chłodnej i dżdżystej porze roku powinniśmy pamiętać. Uczyliśmy się rozpoznawać liście, które jesienny wiatr strącił już z drzew. Nadszedł i czas na jesienne stroiki. Gdy z przyniesionych z domu torebek i woreczków wypakowaliśmy liście, szyszki, łupiny w klasie zapachniało lasem. Ciepłe barwy jesiennych skarbów sprawiły, że na naszych twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. Puściliśmy wodze naszej wyobraźni i stworzyliśmy jesienne arcydzieła. Zabraliśmy je do domu. Niech sprawią, że będzie nam wyjątkowo tej jesieni. Ciekawe, jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam ta złota pora roku?


  Zbiórka dla bezdomnych zwierząt ze schroniska CIAPKOWO

      W przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku (20.10 do 24.10) organizujemy w szkole wśród uczniów klas 0 - III zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska Ciapkowo. Tak jak w ubiegłym roku potrzebne będą: koce, kołdry, ręczniki, poduszki, (nie z pierza!), wszelka psia i kocia karma, makarony, ryż, kasze, smycze, miski, zabawki dla zwierząt ... Wszystko przynosimy do swojej sali lekcyjnej.

Za każdy dar serca dla podopiecznych schroniska bardzo dziękujemy :))))

      Wiadomo, nadchodzi zima i potrzeby są wielkie. Dzieci bardzo to przeżywają i są pełne empatii dla potrzebujących zwierząt. Głęboko wierzę, że dzięki Pastwa pomocy i wsparciu finansowemu uda nam się wychować dzieciaki na ludzi wrażliwych na los bezdomnych stworzeń. Takie akcje otwierają oczy, serca i uczą, że główną miarą człowieczeństwa jest stosunek do słabszych, bezbronnych, opuszczonych i przede wszystkim pokazują, że każdy, nawet mały człowiek może coś od siebie dać potrzebującym. W piątek 24.10 wszystkie dary zostaną zabrane do Ciapkowa przez pracownikow schroniska. Serdecznie dziękuję za wsparcie naszej szkolnej akcji i pozdrawiam.

organizatorka Edyta Świętanowska


ksiazkaPODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE


      Na zjęciach lekcyjnych po poznaniu literki „ j”, klasa If wykonała potrawy, których głównym składniekm było jajko. Dzieci samodzielnie kroiły potrzebne produkty i przyrządzały wybraną przez siebie potrawę, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzenie potraw dało dzieciom wiele satysfakcji, co dowodem są uśmiechnięte minki ... Efektem końcowym było smakowanie własnoręcznie przygotowanych pysznych potraw. Myślimy, że jesteśmy znakomitymi „MasterChef ami”.


      W czwartek 2 października dzieci z klasy II c i II d wybrały się na rajd pieszy Rezerwatem Przyrody Kacze Łęgi. Walory przyrodnicze i krajobrazowe rezerwatu wspaniale podkreślało jesienne słońce. Nie tylko ono towarzyszyło wędrującym dzieciom. Równie nieodłączny zdawał się być Kaczy Potok zwany inaczej rzeką Kaczą. Pojawił się krótko po tym, gdy dotarliśmy do lasu. Początkowo prowadził wąską dróżką przez zwalone pnie drzew. Pokonywanie tych przeszkód było nie lada atrakcją o czym świadczyły dziecięce głosy pełne emocji. Wszyscy mężnie stawili czoła utworzonym przez przyrodę przeszkodom. Nagrodę stanowił odpoczynek w pobliżu tamy. Słońce miło grzało, więc nastała idealna okazja na piknik, a jak wiadomo apetyt na świeży powietrzu zawsze dopisuje. Kolejne wyzwanie podjęli odważniejsi uczestnicy rajdu. Było nim przeprawianie się po kamieniach z jednego brzegu rzeki na drugi. Kaczy Potok choć płytki i łagodny, to jednak utarł nosa niektórym zbyt pewnym siebie wycieczkowiczom, ale niech to pozostanie leśną tajemnicą... Za to na uważnych obserwatorów czekało w lesie wiele niespodzianek pozostawionych tam z pewnością przez panią Jesień, bo któż inny pozrzucałby z drzew buczynowe orzeszki, któż porozrzucałby tu i ówdzie grzyby, któż pomalowałby na żółto zielone dotąd liście... Na swojej drodze spotkaliśmy również maleńkich mieszkańców lasu- czarnego żuczka i czerwoną biedronkę, która widać zagubiła się w tym wczesnojesiennym bałaganie. Las zachwycił małych wędrowców. Opuszczali go z rumieńcami na twarzach ale i z pewnym żalem.


      W dniu 13.10.2014 o godzinie 16.00 w szkole odbędzie się ślubowanie uczniów klas I. Uczniowie i rodzice spotykają się z wychowawcą w sali i terminie ustalonym przez wychowawcę. Uroczystość odbędzie się na nowej sali gimnastycznej. Prosimy rodziców o stosowanie się do zaleceń nauczycieli. W sali prosimy o zajmowanie miejsc na trybunach. Prosimy o nieprzyprowadzanie wózków i zwierząt na uroczystość.


KOLOROWY TYDZIEŃ W "0"
PONIEDZIAŁEK: Żółty, żółty, żółciusieńki, żółte bluzki i sukienki. Bardzo żółto jest dokoła żółta jest dziś cała szkoła. "0" B popatrzcie sami - w żółte barwy też odziani.   zobacz ...
WTOREK: W pomarańczowym kolorze wszystkim do twarzy. W pomarańczowym kolorze dobrze wygląda każdy. Pomarańczowy kolor podoba nam się, w pomarańczowym kolorze pięknie wygląda "0" B.   zobacz ...
ŚRODA: Dziś cała szkoła w zieleń spowita. Dziś wszystka dziatwa tą barwą jest okryta. "0" B jak wszyscy w szkole także ubrało się w zielonym kolorze. Warzywko, owoc zielony do rąk swych wzięli i konsumpcję podczas śniadanka rozpoczęli.  zobacz ...
CZWARTEK: W czwartek fiolet nam królował. Fioletowa była szkoła. „0” B jak wielu w szkole w fioletowym też kolorze. zobacz ...
PIATEK: Nastał piątek - dzień magiczny, dzień jaskrawy, dzień prześliczny. Dziś czerwienie połyskują - ślicznie w „0” B się komponują. Gdzie nie spojrzeć tam czerwono - jest czerwono nawet grono (pedagogiczne). Czy maluchy, czy starszaki - każdy jest czerwony taki jak pomidor, jak buraki. Wniosek się nasuwa jaki? Śliczne dzisiaj są dzieciaki! zobacz ...

***

      Jak wszystkie dzieci w naszej szkole tak i uczniowie klas II z ochotą wzięli udział w akcji edukacyjnej "Kolorowy Tydzień ". Wszyscy cieszyli się z tego, że mogli chodzić w kolorowych ubraniach - bez mundurków, jesć smaczne owoce i warzywa, a także rysować, malować, lepić, wycinać , liczyć, porównywać, tworzyć zbiory i podzbiory, opisywać, rozpoznawać po smaku i zapachu oraz na wszelkie inne sposoby poznawać wartosci odżywcze owoców i warzyw. Mniam... Smacznego!

***

      Na początku października klasy pierwsze przyłączyły się do szkolnej akcji „Owocowy tydzień”. Przez pięć kolejnych dni dzieci przychodziły do szkoły ubrane w wyznaczonym kolorze – raz na pomarańczowo, raz na czerwono, innym razem na zielono, fioletowo lub żółto. Oprócz kolorowych strojów uczniowie przynosili owoce lub warzywa w kolorze dnia i ze smakiem zjadali je w czasie przerw. Można by rzec – istna „bomba witaminowa”!

 


      Ekologia i bezpieczeństwo we wrześniu nam przyświecały. O tych dwóch słowach w szkole mówił duży i mały.Grupy zerówkowe bezpieczeństwo w praktyce opanowały. Po przejściach dla pieszych się pięknie poruszały. Ekologia była dla nich wielką zabawą, do pracy plastycznej zabrały się żwawo. Recykling (tak słowo to znają) z Paniami swymi opanowały i z wytłoczek od jajek magiczne rzeczy wyczarowały. Grupa" 0" A z panią Olą na wyspę żółwią trafiła, grupa "0" B z panią Kasią dwie kolorowe stonogi stworzyła, grupa "0"C z panią Beatką - uważajcie wszyscy - plaster miodu i pszczółki stworzyła prześliczne.

                                                      zobacz ...


"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje, kto potrafi dawać" św. Jan Paweł II
Na naszą pomoc czeka ośmiomiesięczna Ania, mieszkanka hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”. Potrzebne są pampersy rozmiar 3 i 4, chusteczki nawilżone, butelki, smoczki, balsamy do ciała, szampony, gąbki do mycia, kocyk, termometr bezdotykowy itp.
Powyższe dary można przynosić do p. Barbary Figury.


Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2