nauczyciel

W dniach 29 i 30 listopada 2016 zapraszamy rodziców/opiekunów naszych uczniów na zebrania i konsultacje z wychowawcą a w dniu 01 grudnia 2016 na konsultacje z nauczycielmi przedmiotów.

29 LISTOPADA 2016

30 LISTOPADA 2016

01 GRUDNIA 2016  


W miniony poniedziałek 28.11.2016 r. klasy I a, II f, III b, IIIc, III g wybrały się na zabawne widowisko mikołajkowo - świąteczne pt: "Świąteczne Śledztwo". Zostaliśmy przeniesieni do magicznego zimowego miasteczka w Laponii, w którym doszło do... porwania św. Mikołaja. Mieliśmy okazję stać się świadkami wielkiej intrygi i świątecznych cudów – a nawet wcieliliśmy się w rolę detektywów. Dzięki interaktywnej formie widowiska mogliśmy wziąć bezpośredni udział w akcji spektaklu, bawiąc się, śpiewając i tańcząc z jego bohaterami. Przy akompaniamencie świątecznej muzyki doświadczyliśmy świątecznego cudu – spadł śnieg, a wśród nas pojawił się cały i zdrowy św. Mikołaj!


28. listopada klasa VI f pod opieką p. M. Szumskiej i p. M. Gackowskiej odwiedziła uczniów w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Gospodarze przyjęli nas życzliwie i zaprezentowali film krótkometrażowy, który nakręcili wspólnie ze swoimi rodzicami. Dla nas była to okazja poznać małych aktorów, uścisnąć ich dłoń i dowiedzieć się o szczegółach powstawania dzieła. Film, który obejrzeliśmy, bierze udział w konkursie na ekranizację komiksu pt.” Druga księga przygód Koziołka Matołka”. Jeśli chcecie wesprzeć naszych kolegów głosami i w ten sposób przyczynić się do wygranej w konkursie, wystarczy wejść na popularny YOU TUBE i obejrzeć filmik (wpisujemy: Koziołek Matołek łączy pokolenia). Liczy się liczba odsłon. Nie zwlekaj, obejrzyj i to kilka razy. W podziękowaniu za cudowne spotkanie nasi uczniowie przygotowali dla gości niespodziankę – własnoręcznie wykonane książki dotykowe, które są wspaniałą pomocą w nauce dla dzieci niewidzących lub słabo widzących.


Lekcja historii w szkole. W listopadzie w ramach szkolnego priorytetu, odbyły się spotkania z historią dla klas 4 – 6. Uczniowie mieli możliwość poznania przeszłości od starożytności aż po czasy sarmackie. Przymierzali zbroje, dobywali mieczy, strzelali z łuku i kuszy… W myśl starego przysłowia: „jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz” dzieci poznawały historię od podszewki.


Wybitni Polacy. Uczniowie klas szóstych pracowali w listopadzie nad projektami przybliżającymi kolegom sławnych, wybitnych Polaków oraz znane sylwetki podziwianych bohaterów z całego świata. Prezentowali swoje prace przed klasą, argumentowali, uzasadniali swoje wybory. Wiele się od siebie nauczyli…


Lekcja muzyczna – NASZE KORZENIE. Wpasowując się w listopadowe rozważania o patriotyzmie pierwsza lekcja muzyczna w tym roku szkolnym dotyczyła kultury słowiańskiej oraz wpływów na naszą rodzimą muzykę państw Europy. Uczniowie klas IV – VI odwiedzili np.: Romów, Ukraińców i Węgrów. Nie zabrakło też muzyki polskiej. Uczniowie śpiewali, grali, a nawet tańczyli w takt wygrywanych melodii


25 listopada to “Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Ustanowiono go w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Nasza szkoła od kilku lat świętuje z innymi, zachęcając uczniów do przynoszenia tego dnia swoich pluszaków. I tak ulubione pluszowe misie miały dziś wyjątkową okazję pouczyć się w salach ze swoimi właścicielami i pobawić się z nimi w czasie przerw. Było wesoło i “misiowo”!

W tym roku szkolnym w naszej szkole pluszowe misie świętowały trzy dni, od 23 do 25 listopada. Były obecne w salach podczas lekcji, na korytarzach podczas przerw, na sali gimnastycznej. Niektóre z nich zmęczone obowiązkami musiały czasami się zdrzemnąć, by później ochoczo ruszyć z dziećmi na kolejne zajęcia.


24 listopada 2016 r. w szkole obchodziliśmy “Dzień postaci z bajki”. Uczniowie z klas młodszych i starszych poprzebierali się za bohaterów książek lub filmów dla dzieci. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i bajecznie!


23 listopada klasa III c wybrała się na warsztaty do Muzeum Miasta Gdyni pt. "Podróż do wnętrza domu" Obejrzeliśmy 2 czasowe wystawy: "Sztuka patrzenia" - architektura w fotografii Czesława Olszewskiego oraz "Szkło, metal, detal" -wystawa architektonicznych elementów modernistycznych kamienic. Weszliśmy do zminiaturyzowanego domu z lat 20 poprzedniego stulecia i szukaliśmy różnic pomiędzy nim a współczesnym wyposażeniem wnętrz. Na koniec w grupach zaprojektowaliśmy salon, łazienkę, kuchnię i pokój dziecięcy w stylu modernistycznym. Kilka dni później każdy z nas w klasie projektował już nowoczesne wnętrze swojego mieszkania w formie 3D. W MMG byliśmy pod koniec września na zupełnie innej wystawie i innych warsztatach co dało nam do myślenia że w tym samym muzeum może być za każdym razem zupełnie inaczej.


21 listopada uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIg i 0a wybrali się na Rewię na lodzie pt."Królowa Śniegu". Grupa tancerzy z rosyjskiej szkółki olimpijskiej zatańczyła na lodzie niezwykłą baśń J. Ch. Andersena. Przepiękne stroje oraz taneczne figury zapadną nam w pamięci. Teraz porównamy sobie treści przedstawione na lodzie z lekturą.


21 listopada 2016 r., 2G odwiedziła Komendę miejską PSP w Gdyni. Dla dzieci była to niezapomniana przygoda, a jednocześnie ważna lekcja dotycząca zagrożeń i zachowania bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc, kogo zawiadomić i w jaki sposób udzielić informacji na temat zdarzenia. Przypomniały sobie znany im numer telefonu 998. Poznały również zasady bezpiecznej ewakuacji. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do środka którego dzieci mogły wejść. Dzieciom zademonstrowano wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków.


Postacie biblijne. Uczniowie klas piątych na lekcjach religii poznają bohaterów biblijnych i świętych, którzy mogą stać się wzorcami osobowymi. Przewodnikiem podczas katechez jest przede wszystkim słowo Boże, które odkrywa duchowe piękno poznawanych postaci. Zaczęliśmy od poznawania prawdy o stwórczym działaniu Boga, aż do kształtowania postawy posłuszeństwa Bogu i troski o bliskich poznając Noego w oparciu o historię potopu.


17 listopada 2016 r. w naszej szkole gościliśmy autora Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PZŻ i Grupy ENERGA, trenera i pasjonata żeglarstwa – Pana Krzysztofa Kociedy. Trener przedstawił uczniom klas III żeglarstwo jako sport dla wszystkich i szkołę charakteru, zaprezentował sprzęt żeglarski i łódkę klasy optimist, która w całości stała w sali gimnastycznej. Opowiedział, jak dzieci uczą się na niej pływać. Opisany został zdrowy styl życia żeglarzy oraz omówione zostały zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą latem i zimą. Uczniowie mieli okazję oglądać ciekawe zdjęcia i filmy, przedstawiające znanych w kraju i na świecie polskich żeglarzy oraz opisujące uroki żeglarstwa. Nie zabrakło quizu i nagród dla dzieci. Każdy chętny chłopiec lub dziewczynka mogą na początku roku 2017 internetowo zapisać się do szkółki żeglarskiej w Gdyni objętej darmowym programem edukacji żeglarskiej. Czy kogoś już zauroczył ten piękny sport?


W ramach programu “Owoce i warzywa w szkole” 15 XI 16 r. uczniowie kilku klas młodszych (2e, 3a, 3c, 3e, 3f oraz świetlica) wzięli udział w warsztatach żywieniowych prowadzonych przez specjalistę w tej dziedzinie. Pani dietetyk przygotowała bardzo ciekawą prezentację dotyczącą nowej piramidy żywieniowej. Omówiła kolejno wszystkie piętra piramidy, która zaczyna się aktywnością ruchową. Kolejne piętra obejmują to, co powinno się jeść, zważając na częstotliwość spożywania produktów. Pani prowadząca lekcję zwróciła szczególną uwagę na te produkty, które są niezdrowe, wyjaśniła dlaczego i nauczyła dzieci, jak je rozpoznać, czytając skład produktu i tabelę wartości odżywczych. Dzieci następnego dnia do szkoły przyniosły przez siebie zrobione wody smakowe bez dodatku cukru. Od dzisiaj z głową wybieramy produkty z półek sklepowych, by zdrowo jeść i żyć!


Mali detektywi z 0A. 15 listopada udaliśmy się na spacer do Biblioteki  Miejskiej na Obłużu na bardzo ciekawe zajęcia  detektywistyczne. Poszukiwaliśmy ukrytych obrazków,  musieliśmy uważnie słuchać czytanego opowiadania o detektywie Pozytywce, aby usłyszeć  w tekście wyszukane przez siebie wcześniej wyrazy na kartkach. To wszystko działo się w tak zwanym międzyczasie , kiedy wysychały nasze kolorowe plamy, z których wyczarowywaliśmy niesamowite obrazki. Rozwijaliśmy swoją wyobraźnię, spostrzegawczość,  pamięć i współpracę w grupie. Dziękujemy bardzo. Chętnie znów wrócimy tu na kolejne zajęcia a wielu z nas na pewno zapisze się do biblioteki!:-) 


ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE

10 listopada uczniowie naszej szkoły przyszli na zajęcia ubrani na biało-czerwono. W ten sposób chcieli uczcić nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w klasach młodszych wiele mówiło się o tym, jak Polska odzyskała niepodległość i co zrobić, by dalej żyć w wolnym i niepodległym kraju. Uczniowie klasy IIIa, podobnie jak inne dzieci, przygotowały przepiękne kotyliony, które z dumą nosiły na piersi.


Dnia 11 listopada uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w uroczystości z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w intencji naszej Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Następnie przeszliśmy na cmentarz, gdzie przy grobach zamordowanych harcerzy oraz poległych żołnierzy odmówiliśmy modlitwy. Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych przy pomniku Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy.  Małgorzata Gackowska


W ciągu ostatnich paru tygodni uczniowie klas młodszych uczestniczyli w pokazach piłki siatkowej i koszykowej. Pod koniec października klasy III uczestniczyły w pokazowym treningu siatkówki zaprezentowanym przez UKS Gdyńskiej Akademii Siatkówki, która organizuje nabór dziewczynek na zajęcia w naszej szkole. Dzieci miały okazję obserwować rozgrzewkę zawodniczek oraz kilka ciekawych elementów treningu. Było miło popatrzeć na ćwiczenia dziewcząt, tym bardziej, że niektóre z nich są absolwentkami naszej szkoły. 9 listopada mieliśmy okazję spotkać się z zawodniczkami klubu Basket 90 Gdynia. Koszykarki ciekawie opowiadały o dyscyplinie, którą uprawiają i przeprowadziły konkurs wiedzy na temat historii piłki siatkowej. Wielu uczniów wygrało puzzle z zawodniczkami drużyny. Dzieci miały możliwość przyjrzenia się ćwiczeniom usprawniającym umiejętności koszykarskie oraz minizawodom “Wyścigi drużyn”. Na koniec była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z zawodniczkami i członkiniami klubu oraz otrzymania autografów znanych koszykarek gdyńskiego klubu. Kto wie, ilu naszych uczniów marzy o tym, by należeć do znanych gdyńskich drużyn sportowych i osiągać sukcesy w sporcie?


07.11.2016 r. uczniowie klasy IIa, IIb, IIIa, IIIe i IIIf uczestniczyli w „Lekcji w kinie” pt.: „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”. Zajęcia te wprowadziły uczestników w niezwykły świat animacji filmowej. Dzieci podczas lekcji dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane i jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy. Odkryły, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać. Zobaczyły, co łączy konturówkę z filmem animowanym i jak ożywić postać z bajki. Uczniowie na specjalnie przygotowanych kartkach samodzielnie, krok po kroku, rysowały postać Kubusia Puchatka. W drugiej części lekcji obejrzały film pt.: „Mały Książę”. Zarówno część lekcyjna, jak i przepiękny film sprawiły dzieciom ogromną przyjemność.


POKAZ TAŃCA "ZESPOŁU UKRAIŃSKIEGO" 

Klasy młodsze i starsze wzięły udział w pokazach tańców ukraińskiej grupy "Kwieciste Gwiazdeczki". Artyści to młodzież z jednego z ukraińskich domów dziecka lub jego wychowankowie. Mogliśmy poznać tańce z wielu krajów np. Ukrainy, Rosji, Indii, Chin, Hiszpanii. Poznaliśmy tańce ludowe, towarzyskie, taniec współczesny i balet. Każdy taniec to ciekawa choreografia, kolorowe (za każdym razem inne) stroje, profesjonalny występ. Dzieci o pokazie wyrażały się w samych superlatywach, bo z pewnością było na co popatrzeć.


Parę dni temu do naszej szkoły przyszedł tajemniczy list z Londynu... Po otwarciu koperty okazało się, że to list z Pałacu Buckingham! Królowa Elżbieta II, do której dzieci z naszej szkoły wysłały życzenia z okazji dziewięćdziesiątych urodzin przysłała nam list oraz kartkę z podziękowaniem! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że spotkało nas takie wyróżnienie! KLIKNIJCIE TUTAJ, ŻEBY ZOBACZYĆ KARTKĘ.


Od miesiąca listopada do końca I semestru będą odbywać się warsztaty „BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU” dla klas czwartych i „RAZEM LEPIEJ” dla klas trzecich. Warsztaty prowadzone są przez psychologa Annę Budzyń z PPP nr 3 w Gdyni.


Serdecznie dziękuję uczniom naszej szkoły, którzy 1 listopada kwestowali na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca. Mimo bardzo brzydkiej pogody, z uśmiechem na twarzy, prosili ludzi przybywających na wojskowy cmentarz o wsparcie dla chorych i cierpiących. Równie gorąco dziękuję p. Emilii Maćko, mamie Jagody Klimas oraz mamie Sandry Mroczkowskiej za ogromne zaangażowanie. Opiekun Szkolnego Koła Wolontariuszy Barbara Figura

25 listopada to “Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Ustanowiono go w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Nasza szkoła od kilku lat świętuje z innymi, zachęcając uczniów do przynoszenia tego dnia swoich pluszaków. I tak ulubione pluszowe misie miały dziś wyjątkową okazję pouczyć się w salach ze swoimi właścicielami i pobawić się z nimi w czasie przerw. Było wesoło i “misiowo”!

30 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły dzieci z klas 0 – 6 uczennice z Koła Przyjaciół Książki pod opieką p. Kasi Helińskiej i p. Arletty Górskiej. Magicznymi słowami rozpoczęło się andrzejkowe spotkanie: Dziś na nasze rozkazanie, miły nastrój niech się stanie! Uśmiech dzisiaj niech zagości w oczach, sercach naszych gości, co oznaczało, że wróżby należy traktować z przymrużeniem oka. Na uroczystości pojawiły się Andrzejkowe Wróżki, które wypowiadając zaklęcie: Hokus – pokus, mary – dary, niech się spełnią andrzejkowe czary, przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, czy też czego powinny się wystrzegać. Uczestnicy zabawy wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, wróżyli także dokonując wyboru kwiatów, kolorów, symboli. Wybrańcy losując „szczęśliwą kartę” otrzymywali list z Hogwartu. Pod bacznym okiem Bratka-ulubieńca dzieci, dokonywano wyboru magicznej liczby, która wskazywała propozycję książki do przeczytania. Oprócz wróżb wielką atrakcją cieszyły się upieczone przez rodziców i przyjaciół biblioteki babeczki z wróżbą. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Tegoroczne Andrzejki można uznać za udane, odwiedziło nas ponad 400 uczniów. Dziękujemy za udział w zabawie i serdecznie zapraszamy za rok.

zobacz...

...

Akcja "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem" zakończona sukcesem. Dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za ich wielkie serca.  Uzbieraliśmy ponad 90 NOWYCH MASKOTEK:) W tym tygodniu pluszaki pojadą do chorych i potrzebujących dzieci z Hospicjum oraz SOSW nr 1 w Gdyni. Serdecznie dziękujemy za wsparcie. SZKOLNE KOŁO WOLONTARIUSZY

25 XI 2015 r. dzieci z zerówek świętowały w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Specjalnie z tej okazji, maluchy przyniosły na spotkanie swoje ulubione pluszaki, o których z ogromnym zaangażowaniem opowiadały. Wśród maskotek znalazł się m.in. Misiek-Zdzisiek, Karmelek, Tuliś, Walentynka. Dowiedzieliśmy się, że dzieci ze swoimi misiami lubią się bawić, przytulać je oraz z nimi spać. Następnie dzieci odgadywały zagadki dotyczące mieszkańców Stumilowego Lasu m.in. Kubusia Puchatka, Tygryska, Kłapouchego, Prosiaczka. Maluchy wysłuchały bajki pt. „Śniadanie Puchatka” i patrząc w lusterka - wykonywały z dokładnością ćwiczenia logopedyczne. Na koniec otrzymały od Kubusia Puchatka wizytówki, które pięknie ozdobiły. To było niezapomniane spotkanie.

ZOBACZ...

...

W drugiej połowie listopada klasy II w cyklu spotkań z Edu Fun uczestniczyły w warsztatach tworzenia kredek świecowych. Wosk został poddany koloryzowaniu a także wzbogacony olejkiem zapachowym. Ciekawe kształty powstały poprzez zastyganie w różnych foremkach. zjawiska fizyczne w formie zabawowej są do przełknięcia a nawet do narysowania.

W środę 25 listopada 2015r. uczniowie wraz z rodzicami udali się do hali Ergo Arena, gdzie rozegrany został mecz siatkówki zawodników Lotosu Trefl i Łączniczki Bydgoszcz. Dla uczniów zorganizowane zostały różne atrakcje. Głównym celem wycieczki była nauka kulturalnego i bezpiecznego kibicowania podczas wydarzeń sportowych. Organizatorka wyjazdu na mecz była nauczycielka wychowania fizycznego Jolanta Gajzler

DZIEŃ MISIA

MISIE DZISIAJ NIE BYŁY PYTANE!!!

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

zostac mikolajemUczniowie kl. II a przyłączyli się do akcji "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem". W tym roku przekazaliśmy nowe maskotki dla dzieci przebywających w szpitalu i hospicjum. Część maskotek została zakupiona - decyzją dzieci - za pieniądze pozyskane pod koniec klasy pierwszej z aukcji własnych prac plastycznych, które zakupili ich Rodzice. Część zabawek uczniowie podarowali indywidualnie. Cieszy nas, że możemy chociaż trochę przyczynić się do uśmiechu, który pojawi się na twarzach chorych dzieci.

Aleksandra Kąkol została laureatką 15 Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu „Wyspa Zagadek”. Główną nagrodą w tym konkursie dla laureatów jest wycieczka do Szwecji. Ola po powrocie z wycieczki opisała swoje wrażenia.

czytaj...

...

jesienOdkrywamy talenty....Uczniowie klas VI żegnając jesień, na zajęciach plastyki wykonywali piękne prace zatytułowane: "pod jesiennym parasolem" oraz "mgła".

1 jesienJesień, ach ta jesień… Dzięki tak pięknej porze roku klasy II mogły wzbogacać wiedzę  o bogactwie przyrody, jej wpływie na życie ludzi i nasze środowisko, w którym żyjemy. W tym miejscu skupiliśmy się na grzybach. Poznaliśmy budowę grzybów oraz nazwy i sposoby rozpoznawania grzybów jadalnych od trujących. Nauczyliśmy się zasad bezpiecznego zbierania, dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia wynikają z samodzielnego zbierania grzybów oraz dlaczego nie należy niszczyć grzybów niejadalnych i trujących. Zapoznaliśmy się jak prawidłowo zbierać grzyby, aby dbać o grzybnię. Zdobyliśmy wiedzę na temat posługiwania się atlasem grzybów, dzięki temu potrafimy wyszukiwać w atlasie wskazane okazy grzybów i informacje na ich temat. Teraz tylko na grzybobranie…

Muzyczne czwartki w tym roku w … piątki

W listopadzie klasy IV – VI rozpoczęły cykl spotkań z muzyką. Uczniowie i tym razem nas nie zawiedli – brali czynny udział w żywej lekcji muzyki. Dzieci powtórzyły sobie informacje dotyczące rytmu, taktu i różnorodnym tempom występującym w muzyce. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim talentem wokalnym. Poza tym śpiewali na głosy różne wyrazy, mogli więc w praktyce sprawdzić, czy muzyka i matematyka rzeczywiście są naukami pokrewnymi.

W czwartek 26 listopada na zajęciach klasa Ie wraz z panią Sylwią gościła dzieci z klasy Oa. Zerówkowicze pytali nas jak wygląda nauka w klasie I, oglądali nasze książki. Dzieci razem wykonywały zadania przygotowane przez nasze panie. Bardzo dziękujemy pani Izie za przyjęcie zaproszenia.

24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach Żywej Lekcji Historii.  Z tej okazji przejechał Pan Krzysztof Górecki wraz z Chorągwią Komturstwa Gniewskiego.Uczniowie klas IV mogli wczuć się w czasy starożytnych Greków i Rzymian. Zobaczyli  jak dawniej ubierali się , walczyli i bawili się starożytni  ludzie w wolnym czasie.Tematem lekcji w klasach V było życie rycerzy za czasów Piastów. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało pasowanie na rycerza, w jaki sposób strzelało się z kuszy oraz ile ważyła zbroja rycerza spod Grunwaldu. Dodatkowo dzieci mogły przymierzyć kolczugę, zbroję, strój rycerski oraz postrzelać z kuszy do dzikiego zwierza.Uczniowie klas VI mieli możliwość poznać stroje, broń i obyczaje w czasach największej świetności polskiej husarii. W ten sposób przedstawienie dawnej rzeczywistości wzbudza u uczniów ciekawość i wiele emocji, a  zdobyta wiedza na długo pozostaje w pamięci.

Klasy piąte w listopadzie bardzo dużo czasu poświęciły zagadnieniom patriotycznym. Uczniowie poszerzali swą wiedzę o ważnych dla nas Polakach, przypominali sobie wydarzenia, które miały wpływ na odzyskanie przez nas niepodległości. Zastanawiali się, za co kochają nasz kraj i co mogliby zrobić, aby rozsławić Polskę na świecie.

gim kor1gim kor2Dnia 25.11.2015 roku odbyła się pedagogizacja rodziców dzieci klas I z gimnastyki korekcyjnej. Spotkanie to miało na celu zapoznanie rodziców z wadami postawy, omówienie sposobu obserwacji postawy dziecka, zapoznanie z profilaktyką wad postawy, zaprezentowanie ćwiczeń z gimnastyki korekcyjnej. Rodzice na zakończenie otrzymali broszurę, która zawiera zestaw ćwiczeń korekcyjnych do domu. Prowadzący: Alicja Uciekałek i Emilia Gużyńska

zab1zab2W ramach programu profilaktycznego klasy II zapoznały się z opowieścią o Doktorze Ząbku i Pani Doktor Ząbkowskiej, którzy poprowadzili nas po ścieżce odkryć dotyczących higieny jamy ustnej. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby i dziąsła. Poznaliśmy znaczenie ważnych terminów dotyczących jamy ustnej ( osad nazębny, bakterie, ubytki, nić dentystyczna, fluor). Uświadomiliśmy sobie konieczność dbania o higienę jamy ustnej i zdrowie poprzez zachowanie czystości własnej i otoczenia, właściwe żywienie i ruch. Kolejnym programem , z którym się zapoznaliśmy to „Co mi chodzi po głowie”, dzięki któremu poznaliśmy 7 prostych kroków w zwalczaniu wszy.

MOJEMU MIASTU NA URODZINY

W lutym Gdynia obchodzi swe kolejne urodziny. Z tej okazji pragniemy przygotować niepowtarzalny prezent. Drodzy Uczniowie, jeśli chcecie przyłączyć się do akcji, zapraszamy już dziś – chwyćcie pióra w dłoń i do dzieła. Należy napisać wiersz, opowiadanie lub baśń zainspirowany Gdynią. To właśnie tu, w Gdyni, może dziać się akcja opowiadania. To właśnie o Gdyni można napisać rymowankę lub piosenkę. Zachęcamy również do wykonania ciekawej ilustracji lub komiksu. Praca musi być wykonana w formacie A4. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów klas I – VI. Zwieńczeniem Waszej pracy będzie wydanie utworów, prac w formie książkowej. Przygotowane prace prosimy przynosić do 15 grudnia do swego wychowawcy. Liczymy na Was.

Gdy nadeszła jesień i słońce przestało zaglądać do sal lekcyjnych, w głowach trzecioklasistów,
niczym grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się przedziwne pytania:
Co w trawie piszczy? Co mruczy w lesie?
Dlaczego drzewa liście gubią na jesień?
Ile właściwie znamy warstw lasu?
Dlaczego nie wolno w nim robić hałasu? 
Kto zna te krzewy? Kto zna te drzewa?
Czy niedźwiedź zimą pobudki miewa?
Jaki to zwierzak w podszycie gania?
Czy jest jadalna czubajka kania?
Nim odpowiedzi padły tysiące, wiatr wszystkie liście zdążył  z drzew strącić,
więc je zebrali uczniowie dzielni i powstał niejeden przepiękny zielnik.

czytelnictwoczytelnictwo1W listopadzie w naszej szkole odbył się Dzień Bicia Rekordów. Chętni uczniowie klas IV – VI, podczas długiej przerwy, czytali po cichu wybrane przez siebie książki. Najczęściej pojawiające się tytuły to: „Mikołajek”, „Ten obcy”, „Koszmarny Karolek”, „Magiczne drzewo”, „Klątwa Tytana”, „Opowieści z Narni”, „Baśniobór”. Akcja miała na celu rozbudzić w uczniach miłość do czytania, poszanowania książki oraz ukazania ciekawego sposobu spędzania czasu na przerwach. Liczyliśmy na liczny udział uczniów, niestety wyniki nie są zbyt zadowalające. Na parterze czytało 8 uczniów, na I piętrze – 45, na II piętrze – 5. Mamy nadzieję, że podczas bicia kolejnego rekordu, wynik będzie zdecydowanie wyższy.

VII WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Wojewódzki Konkurs Piosenki Patriotycznej odbył się 14 listopada 2015r. Naszą szkołę w kategorii soliści klas 4-6 reprezentowała Wiktoria Rozenko - uczennica klasy 5a. Wśród 27 uczestników którzy zaprezentowali i wykonali piosenki o tematyce patriotycznej nasza uczennica zdobyła II miejsce. Opiekun artystyczny: Katarzyna Kosińska

izba tListopad to miesiąc poświęcony naszemu narodowemu dziedzictwu. Klasy IV na języku polskim podejmowały tematykę patriotyczną, przypominały symbole narodowe. Wspominały najważniejsze nazwiska: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Jan III Sobieski. Na godzinach wychowawczych odwiedziły Izbę Tradycji w naszej szkole. Poznały symbole szkoły, obejrzały zeszyty, świadectwa pochodzące z czasów powojennych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści nauczyciela o zgromadzonych zbiorach i ich historii.

Dnia 16.11.2015 odbyły się zajęcia dla klas IV-VI na ściance wspinaczkowej pod czujnym okiem instruktora wspinaczki i nauczycieli wychowania fizycznego. Wspinaczka to sport dla każdego. Na początek wystarczą chęci i silna wola wsparta pracą z instruktorem. W tym sporcie liczy się technika, dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość, których nabiera się z czasem i treningiem na ściance o rożnym stopniu trudności. Najważniejsze zachowanie odpowiednich zasad, stosowanie się do poleceń i przestrzeganie regulaminu. Nauczyciele uczyli uczniów prawidłowego zakładania uprzęży, przypięcia liny i wyboru odpowiedniej drogi na ściance, by móc się wspinać. Jedni musieli pokonać lęk wysokości, a inni wspinali się jak najwyżej, a to wszystko odbywało się przy asekuracji sztabu nauczycieli dla bezpieczeństwa. Zespól nauczycieli WF.

9 listopada 2015 r. uczniowie kl. II a wybrali się do Jump City w Gdyni na zajęcia wychowania fizycznego na trampolinach. Wszystko rozpoczęło się od rozgrzewki, w czasie której każde dziecko pod okiem instruktorki wykonywało różnorodne ćwiczenia. Następnie podzieleni na dwie grupy uczniowie grali w dwa ognie, potem rzucali piłki do kosza. Pod koniec udali się na trampoliny, z których można było wykonywać skoki do basenu z gąbkami. Niejednemu udało się niezłe salto! Radości i skokom nie byłoby końca, gdyby nieubłaganie płynący czas. Po 45 min. zajęcia skończyły się, choć wszystkim wydawało się, że dopiero co się zaczęły. Z pewnością powtórzymy to w przyszłości!

„Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia”.

policjaDnia 10 XI uczniowie klas VI w ramach zajęć profilaktycznych spotkali się z przedstawicielem policji. Funkcjonariusz w bardzo interesujący sposób przekazywał informacje na temat bezpieczeństwa, demoralizacji, nadużyć oraz przemocy. Uczniowie uświadomili sobie czym są nadużycia i jakie wynikają z tego konsekwencje. Chętnie włączali się w dyskusje, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, nie tylko zadawali pytania, ale także wykazywali się wiedzą na temat bezpieczeństwa. Policjant motywował uczniów do respektowania obowiązujących norm, zasad społecznych, konieczności przestrzegania prawa.

11 listopada każdemu symbol narodowy mieć wypada.
Dlatego dzieci z "zerówki" flagi wyklejały,
godła kolorowały i kotyliony na pierś wykonały.
Wiersz „Katechizm polskiego dziecka” poznały
i słowa "Kto Ty jesteś? Polak mały" powtarzały.
Hymn narodowy odsłuchały
i tak symbole narodowe dzieci poznały.

Uczniowie klas drugich w przededniu Narodowego Święta Niepodległości rozmawiali na lekcjach o symbolach narodowych, śpiewali hymn narodowy z zachowaniem właściwej postawy, dowiadywali się o ludziach i wydarzeniach historycznych, które przyczyniły się do uzyskania Niepodległości. Wykonywali kotyliony, ubrali się w kolorach barw narodowych, oglądali gazetki tematyczne. Niektórzy wzięli udział w dniu 11.11 w imprezach organizowanych przez miasto Gdynia: warsztaty kotylionowe w Infoboxie, bieg niepodległościowy czy parada ulicami naszego miasta.

 

W dniu 14 listopada 2015 roku w sobotę w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni odbył się VIII Konkurs Piosenki Patriotycznej. Wzięła w nim udział nasza koleżanka z klasy IIIc Maria Hendzel. Zaprezentowała się pięknie  w piosence o " Sanitariuszce Małgorzatce". Dziękujmy i gratulujemy Marysiu.

pchla plakatDzieci z klasy "0" a i b, dnia 9.11. udały się do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, by obejrzeć w wykonaniu Teatru Czwarte Miasto bajkę o zawadiackich przygodach psotnej Pchły Szachrajki. Spektakl utrzymany w komediowo-kabaretowej atmosferze, przepełnionej słownym i sytuacyjnym humorem przypadł wszystkim do gustu. Dzieci biorąc czynny udział w przedstawieniu, miały bezpośredni wpływ na rozwój wydarzeń scenicznych i dzięki temu świetnie się bawiły.

szachyKolejny sukces w szachach. 

Uczennica klasy III c - Emilia Skólska  po raz kolejny  w tym roku odniosła sukces w szachach. Wzięła udział w  Jesiennym Turnieju Szachowym, w którym  pokonała nawet wielu dorosłych. Emilko bardzo Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!! :-) Jesteśmy z Ciebie dumni!  

Jesienne cudaki - kartoflaki w klasach III

 Z ziemniaków można przygotować wiele smacznych potraw, ale jak się okazuje, mogą też być inspiracją to tworzenia śmiesznych stworków. W listopadzie na zajęciach praktyczno- technicznych powstały przecudne cudaki! Uczniowie dali upust swojej wyobraźni i stworzyli  kartoflane stworki. Ile zabawy było przy ich tworzeniu, a ile podczas nadawania im imion:-). 

Narodowe Święto Niepodległości w klasach III

Uczniowie klas III w przeddzień tego radosnego święta przyszli do szkoły w biało-czerwonych strojach. Na lekcjach z legend, książek, internetu, opowiadań naszych pań oraz przyniesionych pamiątek rodzinnych  dowiedzieliśmy się wiele na temat historii i teraźniejszości  Polski. Poznaliśmy bliżej postać wielkiego wodza , polityka i stratega jakim był Józef Piłsudski. Wiemy nawet  czym była Kasztanka. Wspólnie śpiewaliśmy  i słuchaliśmy  pieśni patriotycznych . To były ciekawe lekcje patriotyzmu. 

W ostatnich dniach na lekcjach religii uczniowie klas I zapoznali się z symbolami narodowymi. Wzbogacili swój słownik o nowe wyrazy: godło, hymn, Ojczyzna, kraj, symbole narodowe oraz dowiedzieli się, że trzeba modlić się za Polskę. Katechetka Barbara Figura

W piątki w naszej szkolnej czytelni odbywały się tzw. Baśniowe Piątki. Na dużych przerwach chętni uczniowie podzieleni na dwie grupy, I – III oraz IV – VI, uczestniczyli w warsztatach poświęconym baśniom. Spotkania miały na celu przybliżyć uczniom ciekawe opowieści  oraz przypomnieć znane już motywy i najważniejsze cechy baśni. Dzieci miały okazję przebrać się za króla, Czerwonego Kapturka czy leśniczego. Odgadywały rekwizyty pochodzące z konkretnej baśni, podawały tytuły i wskazywały w jakiej sytuacji zostały wykorzystane. Dopełnieniem warsztatów było słuchowisko pt. „Tomcio Paluch”.

zobaczcie sami...

...

W czwartek (5 XI) obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji chętni uczniowie i nauczyciele wcielili się w postać ulubionej postaci z bajki, baśni czy filmu. Pojawiły się m.in. wróżki, krasnale, kowboje. Spotkaliśmy też Czerwonego Kapturka, Wilka oraz dużo młodszego od nich Minionka. Na długich przerwach chętni uczniowie z klas I – VI spotkali się w Sali Lustrzanej i uczestniczyli w warsztatach poświęconym postaciom z bajek. Efektem są piękne prace wykonane przez dzieci. Dziękujemy Wam za udział w zabawie.

zobaczcie sami...

...
5 XI (czwartek) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, z tej okazji zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby przebrali się za postać z ulubionej bajki. Na długich przerwach (11:20, 12:25, 13:30) - zapraszamy Was (Drodzy Uczniowie) do sali lustrzanej na warsztaty poświęcone wybranym postaciom z bajek.Zabierzcie ze sobą zapał do pracy i dobry humor.

ambasadorzy bezp internetW dniach 4 – 6 listopada uczniowie klas drugich zostali przeszkoleni w ramach Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno – prewencyjnej ,,Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu”. Szkolenie uświadomiło dzieciom, jakie zagrożenia czyhają na nie w świecie wirtualnym, wskazało sposoby bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu. Drugoklasiści dowiedzieli się jak unikać zagrożeń wynikających z jego użytkowania oraz jak prawidłowo reagować w momencie zetknięcia się z nimi. Dzieci chętnie brały udział w dyskusji i stworzyły zasady bezpieczeństwa w Internecie, a do domu zaniosły ulotki z informacjami i wskazówkami dla rodziców

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji już za nami.

W dniach 26-30 października 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jak co roku przygotowałam dla Państwa i Dzieci Program obchodów tego Tygodnia, a w nim szereg cennych form, które mam nadzieję wzbogaciły Państwa wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania dzieci ryzyka dysleksji, dysleksji rozwojowej oraz rozwoju dziecka w ogóle.

zobacz...                                                                                                                                                                          

   czytaj więcej...

...

 30 października i 2 listopada klasy drugie odwiedziły miejsca pamięci, pomniki, tablice upamiętniające ludzi i wydarzenia związane z Gdynią a szczególnie z naszą dzielnicą Obłuża. Zapalając znicze i odmawiając modlitwę za zmarłych uczciliśmy Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny.

28 października dzieci z klasy III d wybrały się do Info Box-u w Gdyni na zajęcia edukacyjne „Poznaj i zbuduj Gdynię”. Na samym początku wycieczki uczniowie weszli na wieżę widokową, aby tego dokonać musieli pokonać liczne schody oraz lęk wysokości. Gdy to się udało, pozostało już tylko podziwianie wspaniałej panoramy miasta. Kolejnym punktem wycieczki był konkurs wiedzy o Gdyni połączony z oglądaniem największej w Polsce urbanistycznej makiety miasta. Okazało się, że uczniowie świetnie znają Gdynię, dlatego wszyscy zostali zwycięzcami i otrzymali gdyńskie upominki. Nadszedł czas na wcielenie się w budowniczych i tworzenie własnych konstrukcji z klocków lego. Umieszczone w pomieszczeniu instrukcje zachęcały do zbudowania gdyńskiego trolejbusu, wycieczkowca czy też Sea Towers. Po zakończonych zajęciach każdy uczeń może śmiało zawołać: Poznałem i zbudowałem Gdynię!!! Z chęcią tu jeszcze powrócę!!!

„Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” –św. Jan Paweł II

Uczniowie klas IV-VI w miesiącu październiku wykonywali RÓŻAŃCE. Celem było zachęcanie do odmawiania modlitwy różańcowej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni oraz pomysłowości plastycznej. Każdy z nich stał się dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym, różańce zostały wykonane z różnych materiałów. Warto podkreślić, iż dzieci wykazały się dużą pomysłowością w doborze surowców. Wykorzystały między innymi: modelinę, koraliki, żelki, cukierki, kasztany, jarzębinę, makaron, jabłuszka rajskie, dziką różę, nakrętki metalowe, popcorn…DZIĘKUJEMY Wszystkim uczniom i Rodzicom za pomoc w tworzeniu różańców. Katecheci

Absolwenci naszej szkoły mają możliwość uczęszczania na zajęcia z siatkówki, które prowadzone są w ramach otwartej szkoły. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godzinach od 14.45 do 15.30 na nowej sali gimnastycznej. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

W październiku piąte klasy zajmowały się zdrowiem. Uczniowie przypomnieli sobie piramidę zdrowego odżywiania, tworzyli przepisy na zdrowe potrawy i zastanawiali się, jak jeść dobrze (czyli też smacznie) oraz żyć zdrowo i długo.

Podczas godzin wychowawczych dzieci oglądały instruktażowy film dotyczący prawidłowego udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Uczyły się, jak rozpoznać zagrożenie i w jaki sposób mogą zadziałać, żeby pomóc, a nie zaszkodzić. Uczniowie zapoznali się z pozycją boczną ustaloną. Spisali podstawowe zasady, które mogą się kiedyś przydać i Wam…

czytaj więcej...

...

Internet – przyjaciel czy też wróg?

cyber1cyber2W październiku klasy piąte i szóste poświęciły dużo czasu na refleksje o bezpiecznym i konstruktywnym wykorzystaniu Internetu i innych dobrodziejstw technologii XXI wieku. Uczniowie brali udział w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 1 w Gdyni na temat cyberprzemocy. Sprawdzali też możliwości, jakie daje korzystanie z komputerów w sposób twórczy.

Klasy piąte podczas godzin wychowawczych wykonywali prace plastyczne o złych i dobrych stronach buszowania w sieci. Niektórzy przelewali swoje refleksje na papier. Bardzo ciekawą pracę napisała Emilka Bogalecka z klasy Vd:

,,Zwiedzanie Gdyni z przewodnikiem”

zwiedzaniegdyniW październiku piąte klasy wybrały się na zwiedzanie Gdyni z przewodnikiem. Kinga Gąsiorek z Vd tak wspomina to wydarzenie:

Dowiedzieliśmy się, że Gdańsk jest największym miastem trójmiasta, a najmniejszym Sopot. Przewodnik poinformował nas także, że Gdynia składa się z 22 dzielnic. Trzecią co do wielkości jest Obłuże. Zobaczyliśmy pomnik, który przedstawia matkę z dwójką dzieci, która na żądanie Niemców musiała opuścić dom. Obok był zostawiony pies symbolizujący dobytek, który rodziny zostawiały w swych domach w czasie wysiedlania Polaków podczas wojny.

Następnie poszliśmy na Plac Kaszubski i oglądaliśmy pomnik Antoniego Abrahama - bohatera, który walczył o przyłączenie Kaszub do Polski. Widzieliśmy tam także pomnik dwóch starszych ludzi siedzących na ławce. Dowiedzieliśmy się, że to Jakub i Elżbieta. Mężczyzna wskazuje palcem na swój dom, który był dawniej najwyższym budynkiem.

Potem skierowaliśmy się na ulicę Starowiejską w kierunku domku Antoniego Abrahama. Przewodnik wyjaśnił nam, dlaczego nie jest on położony równolegle do ulicy. Opowiedział nam, że dawniej ulica Starowiejska była kręta i stąd takie ustawienie budynku. Widzieliśmy też Sea Towers. Ten budynek składa się z dwóch wież: pierwsza posiada 29 pięter, a druga 38. Współcześnie to najwyższy budynek w Gdyni, a jego wysokość przekracza 100m.

Dowiedzieliśmy się też bardzo dużo informacji na temat ORP Błyskawicy, Daru Pomorza i Daru Młodzieży, co nas bardzo zaciekawiło. Dzięki aktywnemu zwiedzaniu dużo lepiej znamy nasze miasto - Gdynię.

W CENTRUM NAUKI EXPERYMENT

21 listopada klasy czwarte i piąte odwiedziły Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni. Uczniowie poszerzali tam wiedzę z zakresu różnych dziedzin (m. in. biologii, fizyki, chemii). Mogli np. sprawdzić, jak głośno potrafią krzyczeć, z jaką siłą mogą uderzyć, czy ile procent wody jest w ich organizmie. Niektóre stanowiska wymagały wspólnej pracy, dzieci bez problemu potrafiły się zgrać i poprawnie wykonać zadanie. Wiedza zdobyta podczas tej praktycznej lekcji z pewnością przyniesie efekty na zajęciach w ławie szkolnej.


 

WYCIECZKA KLAS III

Dnia 6 listopada 2014 roku wszyscy uczniowie klas trzecich naszej szkoły wybrali się na wycieczkę. Nasze autokary wyruszyły już o 8:00 rano. Najpierw odwiedziliśmy fabrykę porcelany Lubiana w Łubianie koło Kościerzyny. Widzieliśmy prawdziwy zakład produkcyjny, który pracuje 24 godziny na dobę i swoją produkcję wysyła na cały świat.

Sprawdzian

21 listopada klasy VI pisały próbny sprawdzian szóstoklasisty z obowiązującymi procedurami. Sprawdzian składa się z dwóch części. Część I obejmuje zadania z języka polskiego i matematyki, natomiast część II – zadania z języka angielskiego. Naszym najstarszym uczniom życzymy powodzenia w kwietniu, na właściwym już sprawdzianie zewnętrznym.


Co robiły "zeróweczki" w listopadzie?

 zerowkilistopadd1       przeczytaj...

...

Akcja Pomoc dla Białorusi

Dnia 20 listopada 2014 roku uczniowie SP6 uczestniczyli w spotkaniu „Zostań Świętym Mikołajem.” Apel dotyczył corocznej akcji pomocy dla dzieci z Białorusi. Dzieciom przybliżono postać Adama Mickiewicza. Dowiedziały się też podstawowych informacji o geografii i kulturze wschodnich sąsiadów. W tym roku zbierane są przybory szkolne oraz słodycze. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji i podzielenia się sercem z biedniejszymi od nas sąsiadami. Każdy może zostać Mikołajem.


W Teatrze Muzycznym

19 listopada klasy VI udały do Teatru Muzycznego w Gdyni na „Przygody Sindbada Żeglarza”. To jedna z najbardziej znanych opowieści dla dzieci i młodzieży. Tytułowy bohater przemierza drogą morską cały świat. Wielokrotnie znajdzie się za burtą, by jako rozbitek wylądować na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie…

Przedstawienie jest bardzo efektowne pod względem wizualnym i iskrzy się od ciekawych pomysłów inscenizacyjnych. Efekty pirotechniczne, powietrzne popisy pięknych akrobatek z grupy „Mira – Art”, szczudlarze, elementy teatru cieni, imponująca scenografia z olbrzymim słoniem i żaglowcem zajmującym część widowni zapiera dech w piersiach i czyni ten spektakl niezapomnianym.

 

hospicjum lista

Nowa lista najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecięcego hospicjum "Bursztynowa Przystań". 

Za wszystkie dotychczas złożone dary serdecznie dziękujemy:)

Nowe można składać do 19 grudnia 2014 roku u p. Barbary Figury.

 

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

17 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach Żywej Lekcji Historii.  Z tej okazji przejechał Pan Krzysztof Górecki wraz z Chorągwią Komturstwa Gniewskiego.Uczniowie klas IV mogli wczuć się w czasy starożytnych Greków i Rzymian. Zobaczyli  jak dawniej ubierali się , walczyli i bawili się starożytni  ludzie w wolnym czasie.Tematem lekcji w klasach V było życie rycerzy za czasów Piastów. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało pasowanie na rycerza, w jaki sposób strzelało się z kuszy oraz ile ważyła zbroja rycerza spod Grunwaldu. Dodatkowo dzieci mogły przymierzyć kolczugę, zbroję, strój rycerski oraz postrzelać z kuszy do dzikiego zwierza.Uczniowie klas VI mieli możliwość poznać stroje, broń i obyczaje w czasach największej świetności polskiej husarii. W ten sposób przedstawienie dawnej rzeczywistości wzbudza u uczniów ciekawość i wiele emocji, a  zdobyta wiedza na długo pozostaje w pamięci.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Uczniowie z klasy II c również uczcili  listopadowe Święto Misia. Wykonali piękne prace, opisywali swoje pluszaki, wykorzystywali je do róznych zabaw. Częsć dzieci odniosła swoje pluszaki na wystawę do biblioteki, aby mogli je obejrzeć wszyscy, którzy kochają misie. Nasz kolega Mateusz Sobczyński został nawet wyróżniony przez panią Kasię za przyniesienie bardzo pięknego i bardzo starego misia- który skonczył już ponad 40 lat!

 

 


DZIEŃ MISIA W KLASIE I A

25 listopada dzieci z klasy I a obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przynieśli z domów swoje pluszowe misie, które towarzyszyły im w czasie nauki oraz zbaw na przerwie. Uczniowie poznali Kubusia Puchatka, słuchając fragmentu książki A. A. Milne. Rozmawiali o innych znanych misiach z opowiadań, bajek czy filmów. Kolorowali ich sylwetki, które potem wycięli. Szkoda, że dzień misia jest tylko raz w roku.


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 5 listopada uczniowie klasy Ig uczcili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci na lekcji rysowały swoje ulubione pluszaki, a pan profesor Miś oceniał ich prace i  nagradzał smakowitymi ciasteczkami.


 

"Miś ma wszystko czego trzeba, żeby misieb być ..."

Klasy II w listopadzie uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Gdyni. Zajęcia pod hasłem "Święto Misia"  przypomniały uczniom historię pluszowego misia, a także misiów znanych z filmów dla dzieci czy literatury: Kubusia Puchatka, misia Paddingtona, Misia Uszatka. Poznały największego i najmniejszego misia na swiecie. Dzieci miały również okazję do opowiadania o swoich  pluszakach, a na zakończenie słuchająć znanych piosenek o misiach, wykonały prace plastyczne- Misie. Już niedługo wybieramy się na kolejne zajęcia - zwiazane ze świętami.


MALI RYCERZE

W ramach zajęć edukacyjnych związanych  w tym miesiącu z priorytetem Dziedzictwo i Patriotyzm  uczniowie z klas II dużo rozmawiali na lekcjach o naszym kraju: o kolejnej rocznicy odzyskania niepodległosci, o symbolach narodowych, legendach, historii Polski. Wzięlismy udział w konkursie plastycznym dla klas II na najładniejszy kotylion oraz w akcji szkolnej biało- czerwony ubiór.

MALI PATRIOCI Z IA

Listopad w naszej szkole to miesiąc pod hasłem „Dziedzictwo i patriotyzm”, dlatego 3 listopada 2014 r. uczniowie klasy Ia udali się na cmentarz przy kościele A. Boboli, by pochylić się i zapalić znicze na grobach często nieznanych z nazwiska żołnierzy i marynarzy, którzy polegli w czasie II wojny światowej.

PRZEDSTAWIENIE W TEATRZE                

04.11.2014r. uczniowie klas II  uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt.: "Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo" . W przedstawieniu, oprócz promowania uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych była mowa również o podstawowych zasadach savoir- vivre. Spektakl miał charakter interaktywny, aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i wspólne rozwiązywanie problemów. Uczniowie przeżyli 60 minut radosnej zabawy. Spektakl odbył się w sali koncertowej przy ulicy Rotterdamskiej w Gdyni. W styczniu wybieramy się tam ponownie. Już nie możemy się doczekać.


 CZWARTKOWE KONCERTY

30 października odbył się w szkole koncert dla klas IV i VI. Był on pierwszym z serii pięciu, które będą w naszej szkole. Podczas spotkania opowiedziana została historia dwóch braci, którzy udali się na wyprawę do lasu. Tam się rozdzielili i wsłuchiwali się w odgłosy przyrody. Uczniowie naszej szkoły odgadywali instrumenty perkusyjne po dźwiękach. Świetnie sobie poradzili, choć niektóre sprzęty były specyficzne (m. in.: kachon, bangosy, marakasy, kastaniety, kij deszczowy, krowi dzwonek). Dzieci podawały też bardzo liczne skojarzenia wywołane dźwiękami. Wybrani uczniowie samodzielnie grali na instrumentach. Czwartkowy koncert odbył się w leśnej scenerii tajemniczości.


UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6!!!

Dnia 12 listopada 2014 DZIEŃ BIAŁO-CZERWONY. W tym dniu wszyscy uczniowie klas I - VI ubierają się na biało-czerwono.

NA PRZEDSTAWIENIU W TEATRZE

Klasy czwarte oraz Vc i Ve były 04.11.2014r. na przedstawieniu teatralnym To nie była Wigilia. Spektakl odbył się w sali koncertowej przy ulicy Rotterdamskiej w Gdyni. Aktorzy przedstawili los bezdomnego, który umarł w mroźną noc, ponieważ nie otrzymał skutecznej pomocy ze strony ludzi. Czas akcji został trzykrotnie cofnięty, by pokazać widzom różne możliwości uratowania mężczyzny. Na koniec to widzowie wybrali, które zakończenie historii im najbardziej odpowiada. Uczniowie zdecydowali, że bezdomny ma się zakochać i zmienić swoje życie dzięki wsparciu w drugiej osobie.


 INFORMACJA DLA RODZICÓW DOTYCZĄCA WYPRAWKI SZKOLNEJ

Osoby, które składały wniosek o dofinansowanie podręczników szkolnych mogą odbierać środki w księgowosci szkoły od dnia 04.112014. Zapraszamy pedagog Hanna Gwit.


 

ZABAWA W TEATR DZIECI Z KL. I A

W przedostatnim tygodniu listopada 2014 r. uczniowie z kl. I a bardzo dużo mówili o teatrze. Poznali różne rodzaje teatru i zawody z nim związane, nauczyli się używać fachowego słownictwa i nazywać właściwie elementy spektaklu. Samodzielnie wykonali z drewnianych łyżek i resztek materiałów tekstylnych prześliczne kukiełki do przedstawienia „Kopciuszek”. Niektóre dzieci odważyły się przedstawić przez siebie wymyślone przedstawienia. Taki teatrzyk jest wspaniałym sposobem na jesienną nudę!

ZAJĘCIA Z RODZICAMI KLAS III

W ubiegłym miesiącu uczniowie klas III naszej szkoły dbały o swoje zdrowie realizując program profilaktyki. Podczas lekcji rozmawialiśmy wielokrotnie o zdrowym odżywianiu, o wartościach odżywczych warzyw i owoców. Poruszaliśmy tematy dotyczące higieny i zdrowego trybu życia. Uczyliśmy się rozpoznawać zboża. Poznaliśmy proces powstawania chleba "od ziarenka do bochenka". Wiemy już co to są wykopki, jakie prace wykonują rolnicy na polach i w gospodarstwie. Znamy maszyny rolnicze. Podsumowaniem naszej pracy na lekcjach było przygotowanie wspólnie z rodzicami pysznych sałatek owocowych i warzywnych. Rodzice jak zwykle nas nie zawiedli i licznie zgłosili się na zajęcia. Przynieśli produkty i naczynia kuchenne niezbędne do wykonania pysznych i zdrowych sałatek. Dziei z klas trzecich chętnie pomagały dorosłych zachowując zasady higieny i poznając przepisy. Po wykonaniu sałatek wspólnie zajadaliśmy się przepysznymi daniami. Nasze praktyczne mamy wymieniły się przepisami, aby urozmaicić jesienne menu w pełne witamin sałatki owocowe i warzywne. Popołudnie spędziliśmy na wspaniałej i zdrowej uczcie.

 

SPRAWOZDANIE Z EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKCJI

W roku szkolnym 2014/2015 obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji przebiegały w bardzo urozmaicony sposób. Od poniedziałku 27.10.14r. do piątku 31.10.14r. społeczność szkolna (Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele) mieli okazję zapoznać się z problematyką dysleksji oraz poczuć, że ważnym aspektem wspólnych działań są wymierne efekty w nauce dziecka w szkole.

czytaj więcej ...

  L I S T O P A D

DZIEDZICTWO I PATRIOTYZM

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2