SPOTKANIE MUZYCZNE

-------------------

PAPIEROWA MODA

-------------------

 

 W dniu 26 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 55 w Gdańsku  odbył się I Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla klas II "Matematyczne Potyczki". Niezmiernie miło nam poinformować ,że uczennica pani Aleksandry Elgert-Franczyk- Julia Witkowska oraz uczeń pani Sylwii Jędrzejczyk- Jan Salomon zdobyli I miejsce w tym konkursie i pokonali wszystkie startujące szkoły! Serdecznie gratulujemy Julii i Jasiowi!

-------------------

czytanieTak czytamy.  24 kwietnia 2017 w Szkole Podstawowej nr 39 w Gdyni odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu ,,Pięknego czytania” dla uczniów klas trzecich Gdyńskich Szkół Podstawowych. Magda Koss – uczennica III b – jako laureat konkursu wykazała się szczególnymi umiejętnościami i pokonała wszystkich uczestników zajmując pierwsze miejsce. Gratulujemy!

 

-------------------

W czwartek 20 kwietnia odbyła się  piąta edycja Festiwalu Pasji dla uczniów klas 0-III. Uczestnicy prezentowali przeróżne talenty: wykonywali akrobacje gimnastyczne, tańczyli, grali na instrumentach, śpiewali, prezentowali swoje obrazy. Opowiadali również o swoich zainteresowaniach i prezentowali interesujące kolekcje. Byli i tacy, co na festiwalową scenę wjechali na wrotkach!!! Wszyscy, którzy mieli okazję w tym wydarzeniu uczestniczyć, z pewnością zostali pozytywnie zainspirowani. Maja Horała, Paweł Nowakowski, Jakub Cylkowski oraz Kacper Długokiński tworzyli festiwalowe jury. Bacznie obserwowali poczynania młodych artystów i skrzętnie notowali swoje spostrzeżenia, a później długo, długo debatowali i dokonali niełatwego wyboru. Oto decyzja jury:
- I miesce: Alicja Wojtecka z klasy II e- pasjonatka gimnastyki artystycznej,
- II miejsce: Laura Franczyk z klasy II b - pasjonatka śpiewu,
- III miejsce: Joanna Mariańska z klasy III e - pasjonatka tańca na wrotkach,
- III miejsce: Julia Hatłas z klasy II f - pasjonatka gimnastyki artystycznej,
- III miejsce: Wiktoria Długokińska oraz Karolina Kolesińska z klasy III d – pasjonatki śpiewu,
- wyróżnienie: Julia Wysocka oraz Marta Hendzel z grupy 0 a – pasjonatki tańca,
- wyróżnienie: Oliwia Gemzała z klasy II a – pasjonatka gimnastyki artystycznej,
- wyróżnienie: Anna Piontke z klasy II b – pasjonatka gry na akordeonie,
- wyróżnienie: Oliwia Gapińska z klasy III c – pasjonatka gimnastyki artystycznej,
- wyróżnienie: Zuzanna Boroch z klasy III g – pasjonatka tańca,
- wyróżnienie: Katarzyna Kubicka z klasy III f – pasjonatka gimnastyki artystycznej.

Zwycięzcom gratulujemy. Dziękujemy wszystkim i uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku.

-------------------

Kolejna edycja FESTIWALU PASJI KLAS IV - VI  za nami. Zwycięskie miejsca i wyróżnienia zdobyli:

kategoria śpiew:

I miejsce - Joanna Oleksik 6a II miejscce - Anna Gorzejewska 6a III miejsce - Wiktoria Rozenko 6a

wyróżnienie: Laura Iwanicka 4a i Maja Sobisz 4c

kategoria taniec:

I miejsce - Natalia Puźniak 4c  II miejsce - Zuzanna Zimna 6f III miejsce - Anna Przybylska 4d

wyróżnienie: Zofia Wątróbska 5d i Anna Roczniok 5c

kategoria inne:

I miejsce - Arkadiusz Górnowicz 4c

-------------------

franekKonkurs "Pokonaj Smoga" edycja III. Uroczystą galą finałową połączoną z rozdaniem nagród zakończyła się trzecia edycja konkursu „Pokonaj Smoga". W rywalizacji brali udział uczniowie klas III-VI szkół podstawowych w Gdyni. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas czwartych: Arkadiusz Górnowicz, Kamil Krzynówek – rozpoczynający przygodę z konkursem; uczniowie klas piątych: Karol Mroziński oraz Franciszek Zienkiewicz, klasy szóste: Zuzanna Zimna i Kamil Pietrzyk. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Konkurs z wyróżnieniem ukończył uczeń klasy 5c – Franciszek Zienkiewicz. Dziękujemy za zaangażowanie i udział - nauczyciele przyrody

-------------------

WYGRALIŚMY PRACOWNIĘ KOMPUTEROWĄ!

pisankaBardzo dziękujemy społeczności szkolnej rodzicom, uczniom i nauczycielom za zaangażowanie przy tworzeniu i oddawaniu licznych głosów na naszą pisankę. Dziękujemy również społeczności lokalnej i klientom Riviery za poświęcony czas i oddane głosy. Brawo uczniowie, rodzice, dyrekcja, pracownicy, nauczyciele SP6!

 


 TAK GŁOSOWALIŚMY!!!

pisanka g

 Pisanka gotowa! Brawo uczniowie SP6! 

-------------------

Uczniowie klas 5 uczęszczający na koło informatyczne z okazji Świąt Wielkanocnych wykonali gify ruchome. Prace powstały w programie do tworzenia animacji. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i ciekawością zgłębiali tajniki programu, dobrze się przy tym bawiąc. Powstały ciekawe prace, które można zobaczyć poniżej.

-------------------

 W tym roku szkolnym nasza szkoła ponownie została zgłoszona do udziału w programie Rowerowy Maj. Już 11 kwietnia rozpoczęliśmy odpowiednie przygotowania. Wybrani uczniowie spotkali się w tym dniu z panią Anną Jaremko ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia na lekcji teoretycznej na temat "Dlaczego rower jest lepszy niż samochód?" I poznaliśmy wiele dowodów na to, że podróż rowerem może być nie tylko przyjemna, ale też ekonomiczna, zdrowa i często szybsza niż samochodem. Następnie, pod opieką instruktorów i pani Marleny Wojewódki wybraliśmy się na przejażdżkę rowerową w pobliżu szkoły, którą dostarczyła naszym uczniom niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy wszystkich uczniów klas V i VI do uczestniczenia w akcji Rowerowy Maj 2017. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Opiekunowie programu: Marlena Wojewódka i Alicja Makarewicz.

-------------------

 Jesienią uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami przystąpili do programu "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa" realizowanego w ramach Gdyńskiego Policyjnego Programu Prewencyjnego "Bezpieczna przystań Gdynia". W realizację pierwszego tematu "Policjant przyjacielem. Pomaga mi bezpiecznie żyć" zaangażowani byli gdyńscy funkcjonariusze. Uczniowie otrzymali od gości podręcznik "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa", zeszyt ćwiczeń oraz upominek w postaci odblaskowej kamizelki z wizerunkiem policyjnej foczki Gdynki Ostrzeżynki. Dzieci pamiętają o tym, aby zabierać je na wszystkie wycieczki i lekcje w terenie. Są dzięki nim bezpieczni na drodze. W poniedziałek 3 kwietnia pierwszoklasiści ponownie gościli przedstawiciela gdyńskiej policji. Z dumą opowiadali o tym czego nauczyła ich foczka Gdynka Ostrzeżynka. Wymieniali numery alarmowe służb ratowniczych, a także  zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole, w domu i na podwórku. Mieli też okazję do zadawania pytań związanych z zawodem policjanta. Pan policjant poinformował dzieci, że podsumowaniem całorocznej pracy z foczką Gdynką Ostrzeżynką będzie turniej, w którym wezmą udział przedstawiciele szkoły. Już dziś policyjna foczka może być dumna z naszych pierwszoklasistów.

-------------------

10 IV 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas III organizowany przez Katarzynę Marzec-Okoń. Celem konkursu było rozwijanie zamiłowań czytelniczych, kształcenie umiejętności pięknego czytania, podniesienie poziomu kompetencji czytelniczych, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień językowych uczniów oraz popularyzacja literatury dziecięcej. Uczestnikami byli uczniowie wszystkich klas trzecich wyłonieni w drodze eliminacji przez swoich wychowawców. Dzieci recytowały fragmenty książek: Rene Goscinny, „Mikołajek”, G. Kasdepke „Bon czy ton, czyli savoir vivre dla dzieci”, C. S. Lewis „Lew, czarownica i stara szafa”, A. A. Milne „Chatka Puchatka”, J. Papuzińska „Asiunia”. Komisja w składzie: Agnieszka Cieślarczyk, Katarzyna Helińska i Sylwia Jędrzejczyk oceniała m.in. dykcję i intonację, poprawność i płynność, siłę głosu i tempo czytania oraz ogólny wyraz artystyczny. I miejsce zdobyła Magdalena Koss z klasy 3 b , II miejsce - Julia Józefowicz z klasy 3 d, III miejsce - Wojciech Wolny z klasy III g. Godnie swoje klasy reprezentowali kolejni uczestnicy: Nadia Pawlak z klasy 3 a, Jakub Janicki z klasy 3 c, Łucja Klimas z klasy 3 e, Zafia Adamczyk z klasy 3 f. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy. Magdalena Koss będzie reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się 24 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 39 w Gdyni. Trzymamy za nią kciuki i życzymy powodzenia!

-------------------

6 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Miasta Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "Gdynia w oczach jej najmłodszych mieszkańców". Organizatorem międzyszkolnego konkursu pod tym tytułem są nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 48 przy Zespole Szkół nr 15 w Gdyni. Do konkursu wpłynęły 163 prace z 16 placówek. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród wyróżnionych. W kategorii klas "O" wyróżnienie otrzymała uczennica kl. 0c Natasza Wołczyk. W kategorii klas I wyróżnienie  otrzymał uczeń kl. 1b Filip Daniluk. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.  Więcej tutaj ...

-------------------

S U K C E S   N A S Z Y C H   K O S ZY K A R E K

-------------------

Ruszają zapisy na Festiwal Pasji. Uczniowie klas 4-6 będą prezentować swoje zainteresowania 19  kwietnia. Zapisywać można się u osób zbierających dane odwiedzających klasy lub u pań Kuksinowicz i Pęksy. Zapraszamy!!! Czekamy na WAS!!!

-------------------

 

BUDŻET OBYWATELSKI

-------------------

ENERGIA NA OBŁUŻU 25 marca 2017

-------------------

Ciekawa lekcja w klasach 0. 4 kwietnia gościliśmy w klasie 0 A mamę naszego kolegi Tomasza Cieszyńskiego, która była w tym dniu naszym nauczycielem. Przygotowała interesującą prezentację multimedialną na temat węży i przyniosła ze sobą wiele pomocy dydaktycznych. Pani Agnieszka bardzo ciekawie i z wielką pasją opowiadała o swoim zwierzątku domowym – pytonie królewskim o imieniu Ninja i innych wężach z rodziny dusicieli. Poznaliśmy wzruszającą historię o tym, jak wąż trafił do tej rodziny- został adoptowany a Tomek wraz z mamą i tatą stworzyli mu nowy dom. Anakonda zielona, Pyton siatkowy to jedne z największych obecnie żyjących dusicieli, natomiast Titanoboa to prehistoryczny olbrzym. Ciało pytona całe zbudowane jest z mięśnia, a on sam nie ma uszu-słyszy pyszczkiem. Mama Tomka przełamała również wiele istniejących stereotypów na temat węży. W Tuchlinie na Kaszubach mieści się park edukacyjny egzotycznych zwierząt- z pewnością się tam wybierzemy na wycieczkę klasową, aby poszerzyć swoją wiedzę.  Dziękujemy za wizytę w szkole!!! To było bardzo pouczające spotkanie. Pozdrawiamy:-)

-------------------

03. kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty dziennikarskie prowadzone przez p. Mariusza Sieraczkiewicza (redaktor portalu mlodagdynia.pl oraz Kuriera Gdyńskiego). W zajęciach wzięli udział wybrani uczniowie klas IV-VI. Uczestnicy dowiedzieli się, co to jest winieta oraz zaprojektowali własną; dyskutowali na temat, jak znaleźć ciekawy temat i gdzie go szukać; wiedzą, co to jest stopka redakcyjna. Uczniowie mają teraz za zadanie stworzyć własną gazetę pt. „Moja szkoła”. Został wybrany redaktor naczelny, którego zadaniem jest koordynowanie pracy redakcji. Efekty zobaczymy niebawem.

-------------------

szachyDnia 1 kwietnia 2017r. rozegrany został II Wiosenny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP6 w Gdyni. Pierwsza edycja turnieju cieszyła się dużym zainteresowaniem, natomiast tegoroczna edycja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.... czytaj więcej ...

 

-------------------

 kolo discover

Z przyjemnością informujemy, iż mamy powody do dumy – otrzymaliśmy Krajową Odznakę Jakości za zrealizowany projekt europejski „Energy: past – present -future”. Koło Discover

 

-------------------

p1p2Klasy 0, I, II, III i IVd brały udział w warsztatach „Fascynujący świat pszczół”. Dzięki wspaniałemu panu Tomkowi dowiedzieliśmy się: Kto rządzi w ulu? Jakie pokoje mają pszczoły? Jakie zwyczaje panują w rodzinach pszczelich? Ile lat żyją pszczoły? Ile miodku produkują przez 5 tygodni swojego życia? Mieliśmy okazję obserwować z bliska patrząc przez lupy żywe pszczółki w ulu szklanym, zrobić świeczkę z wosku pszczelego, skosztować pyłku kwiatowego i oczywiście miodku. Na koniec pan Tomek wraz z Kubusiem Puchatkiem obdarował nas prezencikami.Otrzymaliśmy słoiczek pysznego miodku, pałeczkę do nakładania miodu , świeczkę którą sami wykonaliśmy oraz certyfikat ślubowania jedzenia miodku każdego dnia. „To były cudowne zajęcia”- opinia dzieci.

 -------------------

Pod koniec marca w klasach młodszych odbyły się warsztaty "Fascynujący świat pszczół". Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z życia pracowitych pszczół. Mieliśmy okazję poznać pracę pszczelarza. Obejrzeliśmy prawdziwy ul, obserwowaliśmy prawdziwe owady. Degustowaliśmy pyłek i miód pszczeli, a z wosku zrobiliśmy świece. Każdy uczeń otrzymał certyfikat udziału w warsztatach. To było bardzo interesujące spotkanie. A czy Wy wiedzieliście, że pszczoła robotnica żyje 5 tygodni?

-------------------

przyjaciele zippiego maleKlasy IIIf i IIa realizują program promujący zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci „Przyjaciele Zippiego”. W ramach tego programu koncentrowaliśmy się na doskonaleniu u dzieci zdolności rozpoznawania czterech podstawowych uczuć: uczucia smutku i radości, uczucia złości lub rozdrażnienia, uczucia zazdrości i uczucia zdenerwowania. Rozpoznawanie tych uczuć pomogło uświadomić nam, że powinniśmy coś robić, aby skutecznie radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Spotkania z drugą częścią opierały się na umiejętności komunikowania się z innymi. Stanowi to podstawę pomyślnego rozwiązywania problemów i utrzymywania dobrych relacji interpersonalnych. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych zajęciach i wprowadzają poznane zasady w kontaktach z rówieśnikami. Serdecznie dziękujemy rodzicom i opiekunom, którzy z nami współpracują. Prowadzące: Aleksandra Elgert – Franczyk, Oliwia Łoziak

-------------------

 

 

 

 

Pod koniec kwietnia klasy drugie uczestniczyły w gdyńskim projekcie zwiedzania Oceanarium wraz z warsztatami na temat zwierząt i roślin Bałtyku. Zajęcia polegały na obejrzeniu filmu z dna morskiego, ćwiczenia warsztatowe w laboratorium - oglądanie pod mikroskopem muszli bałtyckich i krewetek, rozpoznawanie, nazywanie i wykonanie karty pracy. Na koniec mogliśmy obejrzeć wszystkie zbiory żywych stworzeń oraz makiety. Zajęcia te od lat cieszą się zainteresowaniem, teraz i my mogliśmy doświadczyć i zobaczyć gołym okiem albo przez powiększenie to czego na co dzień nie da się dostrzec w morskich falach.

"Zmęczony chłopiec zasnął otoczony pluszakami. Obudził się w krainie maskotek jako bohater książki. Zobaczył dużą, białą mamę niedźwiedzicę jak troszczyła się o swoje maleństwa. W tym momencie zatęsknił za swoją mamusią. Bardzo chciał, aby go przytuliła.  Przytulił się do maskotki, którą miał przy sobie i…"

To tylko początek ciekawej wyprawy, która powstawała na naszych oczach. Cała akcja rozgrywała się w Księgarni Vademecum przy współudziale uczniów naszej szkoły. Inspiracją do tego przedsięwzięcia było niezwykłe święto,  a mianowicie ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI.  Ale do rzeczy. Losy chłopca toczyły się w tempie niesamowicie szybkim. Akcja przybierała rozpędu....aby na chwilę zwolnić i ponownie zaskoczyć słuchacza wydarzeniami. Przeczytajcie sami.      

Przeżył większą część swojego życia, ale ciągle zmagał się z pytaniem dlaczego właściwie tutaj się znalazł. Czas upływał, a odpowiedzi nie było... Spojrzał w lustro i doznał olśnienia, że tylko jego odbicie jest bez maski. Takie zwyczajne i autentyczne.

Kim był chłopiec? Co go jeszcze spotkało? Czy jego wędrówki dobiegły końca? Czy znalazł odpowiedź na nurtujące go pytanie? Przeczytajcie:

Nie zapomniał o spotkaniu z kwiatem. Wrócił do zielonego lasu i oznajmił kwiatkowi: "Twoja uroda jest zachwycająca. Chciałby nakręcić o tobie film. Wrócę tu niebawem z kamerą i to zrobię. Będzie to najpiękniejszy i najbardziej kolorowy film o przyrodzie. Nawet Tony Halik byłby nim zachwycony."

Hmm, ciekawe prawda? Oczywiście, że ciekawe, ponieważ autorami tej właśnie opowieści byli uczniowie naszej szkoły i ich rodzice. Nie wierzycie? Popatrzcie sami na zdjęcia:).

My pani Kasia i pani Krysia z dzieciakami tam byłyśmy, niezwykłą przygodę z nimi przeżyłyśmi. Być może za rok z inna książką i z innymi uczniami w księgarni Vademecum się spotkamy....

Wyjechaliśmy około godziny 9.00. Gdy wsiedliśmy do autokaru, pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki o miejscach i ulicach, przez które przejeżdżaliśmy. Do Gdańska jechaliśmy godzinę. Na początku zwiedzaliśmy wyspę Spichrzów, która leży na Motławie w Śródmieściu. Przewodnik opowiadał nam stare legendy o ruinach spichlerzy i tłumaczył, co się tam zdarzyło. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Oglądaliśmy różne budynki, na ul. Długiej zatrzymaliśmy się przy Żurawiu. Poszliśmy też do Kościoła Mariackiego. Chętne osoby weszły z nauczycielami na wieżę Mariacką. Było tam aż  409 schodów!. Usłyszeliśmy od przewodnika różne, ciekawe historie o tym właśnie kościele. Następnie oglądaliśmy Fontannę Neptuna i kamieniczki. Usłyszeliśmy ciekawe legendy np. o Panience z Okienka. Na końcu wycieczki pojechaliśmy na Westerplatte. Obejrzeliśmy tam ruiny starego bunkra i pomnik Westerplatte. Gdy weszliśmy na pomnik, widać z niego było polanę i zatoczkę, w której cumowały statki. Był tam również pomnik ,, Nigdy Więcej Wojny". Nauczyciele robili nam zdjęcia. Wycieczka była bardzo ciekawa i dużo się nauczyliśmy

Julia Tucka i Jagoda Klimas (klasa 5c)

Dnia 26 kwietnia klasę Ie odwiedził uczeń klasy IVd- Mateusz Narloch, który opowiedział swoim młodszym kolegom i koleżankom o swoim hobby jakim jest żeglarstwo. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści Mateusza, oglądały przyniesione przez niego puchary, zdjęcia i inne gadżety. Na pamiątkę spotkania Mateusz podarował całej klasie małe niespodzianki. Spotkanie zorganizowane zostało  w związku z wprowadzeniem w klasie litery "ż". Bardzo dziękuję Mateuszowi oraz jego rodzicom za pomoc w zorganizowaniu lekcji. Sylwia Jędrzejczyk

Książki - nasi przyjaciele czytaj więcej ...

czytanie zerowka1czytanie zerowka2Czytanie dla zerówek. Uczniowie klas V odwiedzali w minionym tygodniu nasze zerówki, by poczytać młodszym kolegom swoje baśnie. Autorzy zmierzyli się z publiczną prezentacją swoich tekstów. Wychowankowie naszych zerówek okazali się wspaniałymi słuchaczami.

 

Rodzice czytają dzieciom. W kwietniu w ramach naszego priorytetu – Czytelnictwo i media – uczniowie klas IV – VI zaprosili swoich bliskich do klas na wspólne czytanie. Rodzice prezentowali dzieciom swoje ulubione książki z dzieciństwa. Włączyli się tym samym w nasz szkolny projekt Polubić czytanie. Dziękujemy.

Współpraca ze SOSW nr 1. Dziękujemy uczniom i opiekunom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Gdyni za odwiedzenie naszej szkoły i wspólne zajęcia. Świetnie się bawiliśmy. Mamy nadzieję, że jeszcze nas odwiedzicie. Piątoklasiści i nauczyciele

 

 

22 kwietnia klasy IIc i IIf oraz IIIa i IIIb wzięły udział w IV RAJDZIE TURYSTYCZNYM IM. ANTONIEGO ABRAHAMA. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Antoniego Abrahama w Gdyni we współpracy z Klubem Krajoznawców „Bliza” Oddział Morski PTTK w Gdyni. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. W związku z tym przygotowane zostały dwie trasy.

Podczas całego rajdu opiekowali się nami i oprowadzali przesympatyczni przewodnicy. Fakty z życia Antoniego Abrahama przeplatali licznymi ciekawostkami i dowcipami. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej podobało się nam w Muzeum Marynarki Wojennej oraz w Muzeum Emigracji. Moglibyśmy tam spędzić cały dzień.

Rajd zakończył się o godz. 15.00 w SP 6. Tam czekał na uczniów poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wpisy do książeczek PTTK. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich została przeprowadzona w naszej szkole akcja pn. „Polecam Ci książkę”. Nauczyciele i pracownicy szkoły wspominali książki, które czytali w dzieciństwie. Pojawiały się m.in. „Kubuś Puchatek”, „Baśnie Andersena”, „Oto jest Kasia”. Wśród uczniów najczęściej powtarzały się tytuły: „Kroniki Archeo”, „Harry Potter”. Zapraszamy do biblioteki, aby wypożyczyć polecane książki.

ZOBACZ ZDJĘCIA...

...

Aleksandra Kąkol - I miejsce w Konkursie biblijnym

Andrzej Brancewicz zajął III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Prozdrowotnej „Jestem zdrowy i bezpieczny”. Składamy wszyscy serdeczne gratulacje.

DZIEŃ WSZYSTKIEGO
Dzień 19 kwietnia 2016 roku jest w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu oddziały przedszkolne oraz świetlica pracują bez zmian. Ciepły posiłek dla uczniów korzystających z obiadów wydawany będzie od 10.30 do 13.50.


W tym dniu  organizujemy  spotkania  dla  Absolwentów (czytaj więcej ...),  mecze  piłki  sitkowej i nożnej  dla  uczniów,  praktyczną część egzaminu na kartę rowerową (czytaj więcej ...), zajęcia  integracyjne  z uczniami SOSW nr 1,  przedstawienia  dla  dzieci z  przedszkoli oraz nabór do klasy sportowej (czytaj więcej ...).

W tym dniu w godzinach 10.00-15.00 będzie można nieodpłatnie, pod okiem doświadczonych alpinistów spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej.

O godzinie 12.30 w nowej sali gimnastycznej odbędzie się finał Festiwalu Pasji. Zapraszamy.


Uczniowie uczestniczący w przedstawieniach lub pokazach a także zaangażowani do pomocy przy innych przedsięwzięciach lub zaproszeni na specjalne zajęcia otrzymają szczegółowe informacje na ten temat od wychowawców.

KONSULTACJE   20 KWIETNIA 2016
W tym dniu w godzinach 15.00-18.00 studentka reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Edyta Rembała przeprowadzi pierwszy etap castingu do filmu. Na casting zaproszone są dziewczęta z klas 1-2 oraz 5-6, których Rodzice złożyli w szkole oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w castingu. Szczegóły zostaną przekazane przez wychowawców.

Miło nam poinformować, że Pomorski Kurator Oświaty zarejestrował przygotowaną przez zespół nauczycieli innowację pedagogiczną " Nowoczesna Pedagogika Zdrowego Rozsądku w edukacji humanistycznej." Innowacja ta będzie realizowana od roku szkolnego 2016-2017 w jednej z klas 4. W związku z tym Rodziców uczniów klas 3 zapraszamy na spotkanie poświęcone temu projektowi 21 kwietnia 2016 o godzinie 18.00 w starej sali gimnastycznej. Prowadzenie mgr Kuksinowicz Małgorzata. Szczegóły dotyczące możliwości zgłaszania dzieci (obecnie uczniów klas 3) do klasy 4 realizującej ww innowację już wkrótce na stronce w dziale rekrutacja.

sdk22 kwietnia o godz. 17:00  w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 5-7 odbędzie się Turniej Rodzinny z okazji Światowego Dnia Książki. Wszystkich, którzy chcą obserwować twórcze potyczki uczniów naszej szkoły oraz wesprzeć ich gorliwym kibicowaniem serdecznie zapraszamy:-)

14 kwietnia klasa II c wybrała się na spektakl „Piotruś Pan” do Teatru Muzycznego. Niecały tydzień po premierze mieliśmy okazje zobaczyć dzieło połączenia najnowszej techniki 3D i gry aktorskiej w większości wykonywanej przez dzieci – naszych rówieśników. Dodatkowym atutem są sławne nazwiska twórców: Jeremi Przybora - libretto, Janusz Stokłosa- muzyka i Janusz Józefowicz – reżyseria i choreografia. Wiele atrakcji podczas spektaklu zaskakiwało, wzruszało, bawiło. Spektakl dział się nie tylko na scenie, ale wśród widowni, na suficie, ścianach a nawet nad widownią. Były pochodnie Indian, wybuchy armat pirackiego statku, fruwający aktorzy, żywy pies, a przede wszystkim ogromna praca młodych wykonawców – zagubionych dzieci w Nibylandii. Efekty 3D potęgowały wrażenia. Na koniec mocno biliśmy brawa, a Wendy, Piotruś Pan i Kapitan Hak otrzymali od nas kwiaty.


13 kwietnia klasa III c, III d i II c wybrały się na Westerplatte by uczestniczyć w edukacyjnej grze terenowej „Westerplatte - znajdź klucz do historii”. Organizatorem tej gry historycznej jest Muzeum II Wojny Światowej. Na początku podzieliliśmy się na drużyny, w każdej z grup był dorosły opiekun, który został komendantem. Otrzymaliśmy mapę, wraz z zaszyfrowaną wiadomością od mjr Henryka Sucharskiego. Naszym zadaniem było dotrzeć do wszystkich wyznaczonych na mapie punktów wykonać zadania oraz zadania dodatkowe, aby otrzymać znaczki/sprawności i rozszyfrować dzięki skrawkom szyfru wiadomość od dowódcy. Na punktach doskonaliliśmy różne umiejętności: rzut granatem, przejazd drezyną, musztra, samarytanka – czyli opatrywanie rannych, obserwatora jednostek pływających. Po zdobyciu wszystkich punktów trzeba było rozszyfrować wiadomość, dodatkowo otrzymaliśmy furażerki. Po zakończeniu gry udaliśmy się pod pomnik upamiętniający wiele bitew z okresu II wojny światowej. Pełni wrażeń i wiedzy na temat wybuchu wojny, obrony Westerplatte pozostanie w naszej pamięci.


12 kwietnia uczennice klasy II c uczestniczyły w rozdaniu wyróżnień w konkursie „Gdynia malowana kwiatami” w Infoboxie. Na konkurs wpłynęło 107 prac, a nagroda za I miejsce jest kwietnik przed Urzędem Miasta. Ponad 30 uczestników otrzymało wyróżnienia w tym uczennice klasy II c naszej szkoły: Karolina Bernaś, Wiktoria Miśkowiec, Paulina Nazimek, Martyna Żygowska. Nad techniką, wykonaniem oraz pomysłami czuwała Joanna Jesionowska. Nagrody wręczali plastyk miejski i ogrodnik miasta Gdynia.

„Mali przyrodnicy”

przyrodnicyprzyrodnicy2Klasa IIf pobawiła się w małych przyrodników i sprawdziła, w jakim podłożu sadzonki najlepiej rosną? Wyniki naszego eksperymentu pokazały, że rośliny preferują mieszane podłoże , takie jak ziemia ogrodowa. Natomiast słabo rosną one w piasku czy żwirze. Te zajęcia były bardzo ciekawe, choć wymagały od nas dużo cierpliwości czekając na wnioski.

wies zerowkaW tym miesiącu o wsi wiedzę zgłębialiśmy,

nazwy zwierząt jakie w zagrodzie żyją poznaliśmy.

Traktor z figur geometrycznych ułożyliśmy

i piękne prace plastyczne z nim w roli głównej stworzyliśmy.

Pracę rolnika "dziś i kiedyś" porównywaliśmy

oraz historyjkę obrazkową "Od ziarenka do bochenka" wspólnie wykonaliśmy.

Każdy z nas też wie, że aby powstały lizaki trzeba najpierw zasadzić buraki.

Gdzie Kaszuby leżą wszyscy się dowiedzieliśmy

i piękne zakładki do książki z kaszubskimi wzorami wykonaliśmy.

13 kwietnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty z Edu Fun pt. “Pascal - Ciśnienie, czyli co się stanie z balonem na Księżycu?” Uczniów kilku klas 1-2 odwiedził specjalny gość. To znany odkrywca i naukowiec – Pascal. Ale czym on tak właściwie się zajmuje? Ciśnieniem! Nasz gość opowiedział nam, czym ono tak właściwie jest, jak działa, czy można je dotknąć. Wykonując proste eksperymenty, sprawdziliśmy, co to próżnia, jakie ciśnienie panuje tu na ziemi, pod wodą, w niebie i w kosmosie. I udało nam się tego wszystkiego dokonać w naszej szkolnej sali! Pascalowi towarzyszył zwariowany powiększający się smerf, a także urządzenie, które nazywamy pompą próżniową. Doświadczenia, choć niezbyt skomplikowane, okazały się fascynujące i każdy chciał je wykonywać.

Dnia 7 kwietnia 2016 roku klasa 2a brała udział w Dniach Otwartych Koszar, które odbyły się w Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni. Tego dnia uczniowie wzięli udział w 4-godzinnej wojskowej przygodzie. Pierwszą atrakcją, i zdaje się najlepszą, była przejażdżka wojskową motorówką. Kto lubi górskie kolejki w lunaparku, ten świetnie się bawił, bo można było się poczuć jak na największej karuzeli. Motorówka rozwijała duże prędkości, skakała po falach i energicznie zakręcało to w prawo, to w lewo.

Wizyta w koszarach była okazją do zwiedzenia wielu okrętów Marynarki Wojennej. My mieliśmy szansę wejść na pokład jednostek: Wdydze, Fleming, Gopło, Wigry, Śniardwy, Czajka. Na każdym okręcie otrzymaliśmy pieczątkę na kartce okolicznościowej. Na jednej z jednostek pływających przeszliśmy chrzest morski – przechodziliśmy tor przeszkód, gdzie popędzał nas biczem diabeł morski, piliśmy bardzo kwaśny napój, byliśmy klepani płetwami, a na koniec Neptun i jego żona mianowali nas wilkami morskimi.

Nie zabrakło też spotkań edukacyjnych, w czasie których oglądaliśmy specjalistyczny sprzęt wojskowy np. kamerę podwodną, robota do usuwania bomb, strój nurka itp. i dowiedzieliśmy się, jak te urządzenia działają. Należy też dodać, że jeden z naszych uczniów Kacper Angowski zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym „Moja morska przygoda” i tego dnia odebrał zasłużony dyplom. Pod koniec imprezy posililiśmy się smaczną wojskową grochówką i wróciliśmy do szkoły. Polecamy wszystkim udział w takim przedsięwzięciu, które odbywa się co roku w kwietniu w porcie oksywskim.

oxford plusDnia 15 kwietnia o godz. 9.40 w stołówce szkolnej odbędzie się Konkurs Języka Angielskiego Oxford Plus-Lingua. Zapraszamy wszystkich uczniów, którzy wcześniej zapisali się na ten konkurs.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.oxfordplus.pl

                                                                                                       Mariola Krupa - szkolny koordynator konkursu

 Festiwal Pasji zakończył się

Jury zliczyło głosy swe.

Wyniki poniżej podajemy

zwycięzcom 

i wszystkim uczestnikom Festiwalu

GRATULUJEMY

organizatorzy: K.Radziejewicz, K. Staniszewska

I miejsce zaszczytne zajęły:

Patrycja Gawior, Maja Sobisz, Lidia Brancewicz  

II miejsce natomiast obięły:
Karolina Chludzińska, Laura Iwanicka, Oliwia Gapińska

III miejsce popatrzcie śmiało do tych właśnie osob powędrowało:

Amelia Funk, Marta Zakręt i Emilia Skólska, Maria Hendzel

Karolina Marchwińska, Aleksandra i Weronika Tomanek

Anna, Wojciech i Weronika Piontke


Kolejny Festiwal Pasji za nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jak co roku zapewniliście nam dużo niezapomnianych wrażeń. Jury miało trudne zadanie do wykonania, ale podjęło decyzję, która mamy nadzieję sprosta wszystkich  oczekiwaniom. Oto werdykt:

I miejce: w kategorii śpiew      Wiktoria Rozenko  5a

Wiktoria Głodowska  6d

Angelika Misztal  6d

I miejsce w kategorii taniec:    Zuzanna Zimna 5f i Emilia Grzybek  5d

II miejsce: w kategorii speedcubing:   Paweł Rietz  5a

               w kategorii taniec:        Ania Roczniok i Zosia Wątróbska  4d

    kategorii gra i śpiew:    Zuzia Klimek 3d, Maciek Klimek 6b i Kuba Kołtonowski 4b

wyróżnienia otrzymują: Weronika Piontke i Małgorzata Stromska, Joanna Oleksik, Meri Aywazyan, Agata Dajnowiec, Kinga Sobolewska, Weronika Wasielewska, Wojtek Piontke, Andrzej Brancewicz, Julia Ryplewicz.

Laureatów zapraszamy 19 kwietnia na uroczyste wręczenie nagród i dypolmów. Prosimy, aby zwycięzcy – I miejsce- przygotowali się do występów.

Organizatorki: Małgorzata Kuksinowicz i Katarzyna Pęksa

W dniu 7 kwietnia 2016 r uczniowie naszej szkoły: Anna Kolman z klasy VI B, Ewelina Bągorska z klasy V B, Marceli Duraziński z klasy V B, Mikołaj Sierakowski z klasy V B reprezentowali naszą szkołę na tegorocznym konkursie BRD czyli Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Najpierw musieli się wykazać znajomością podstawowych przepisów ruchu drogowego i napisać test. Następnie pokonać na rowerze tor przeszkód wytyczony przez organizatorów. Teraz czekamy na wyniki konkursu, które jak najszybciej umieścimy również na stronie szkoły.  Opiekun konkursu Alicja Makarewicz

W tym roku szkolnym nasza szkoła w turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym" zajęła V miejsce. Gratulujemy uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę bardzo dobrego wyniku.

6 kwietnia  klasy If, IId i IIIc udały się do Teatru Miejskiego w Gdyni na spektakl  "Śnieżka i krasnoludki" w/g Braci Grimm .Któż nie zna historii ciemnowłosej dziewczynki, siedmiu uroczych krasnali i owładniętej obsesją piękna okrutnej macochy? Wszyscy - i to na całym świecie! Opowieść ta w każdej epoce na nowo wzrusza, niosąc przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości a elementy zaczerpnięte ze  współczesnego świata dodały baśni wiele humoru. Wróciliśmy zachwyceni!!!

zebyzeby1Kontynuując program profilaktyczny „Radosny uśmiech” uczniowie tworzyli i projektowali Pułapkę na Osad Nazębny wymyślając własne pytania i odpowiedzi dotyczącepielęgnacji zębów i dziąseł. Zabawa była super. Pułapki dzieci zabrały do domu, aby zagrać z rodzicami i znajomymi. Równie aktywnie połączyliśmy program z fluoryzacją w szkole. Bardzo ją kochamy, bo dzięki niej mamy zdrowe zęby ;-))

 

 

 

Klasy Ic i If oraz IIa i IIb wzięły udział w III RAJDZIE TURYSTYCZNYM IM. ANTONIEGO ABRAHAMA. Organizatorami byli: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Antoniego Abrahama w Gdyni oraz Klub Krajoznawców „Bliza” Oddział Morski PTTK w Gdyni. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. W związku z tym przygotowane zostały dwie trasy. Podczas całego rajdu opiekowali się nami i oprowadzali przesympatyczni przewodnicy. Fakty z życia Antoniego Abrahama przeplatali licznymi ciekawostkami. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry humor. Najbardziej podobało się nam w Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Moglibyśmy tam spędzić cały dzień. Rajd zakończył się o godz. 15.00 w SP 6. Tam czekał na uczniów poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

W klasach pierwszych ostatnio dużo mówiliśmy o przyrodzie, żywiołach, ich pożytecznej jak i niszczycielskiej sile. Uczniowie wiedzą, dlaczego i jak powinniśmy dbać o przyrodę oraz jak się zachowywać w razie zagrożeń typu pożar, powódź, silny wiatr, burza z wyładowaniami atmosferycznymi. Świetnie radzą sobie z segregacją śmieci - nie tylko w teorii. Dowiedziały się, co dzieje się ze zwierzętami i roślinami wiosną. Same zakładały hodowle kwiatów, warzyw, a nawet dżdżownic. Cieszymy się, że już teraz możemy o sobie mówić, iż jesteśmy miłośnikami przyrody!

Moje hobby

pasjepasje1Uczniowie klas piątych podczas zajęć na godzinie wychowawczej z radością prezentowali swoje pasje i hobby. Lekcja rozpoczęła się od oglądnięcia prezentacji multimedialnej. Następnie uczniowie dokonali podziału na grupy według zainteresowań: artystycznych, sportowych, naukowych. Każdy z zaangażowaniem prezentował własne hobby. Uczniowie usystematyzowali wiedzę na temat pasji i sposobów ich rozwijania. Ukazali szacunek i akceptację dla różnorodności zainteresowań.

ŚCIANKA WSPINACZKOWA

just climb

Wycieczka klas trzecich na „Dar Pomorza”

24 i 29 kwietnia klasy trzecie uczestniczyły w lekcjach muzealnych na najstarszym polskim żaglowcu „Dar Pomorza”. Uczniowie wysłuchali ciekawej opowieści o historii jednostki. Dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia marynarzy i obejrzeli ekspozycję. W trakcie zajęć mogli poczuć atmosferę panującą na żaglowcu i poznać codzienne życie „majtków” pokładowych i oficerów dowodzących statkiem. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja historii.

Być albo nie być – czyli kilka słów o teatrze

afisz teatralnyNa przełomie marca i kwietnia uczniowie klas czwartych zagłębiali się w magiczny świat teatru. Poznawali słownictwo związane z tą sztuką. Porównywali przedstawienia do filmów i książek. Zwieńczeniem zajęć były wykonywane przez uczniów afisze teatralne związane z baśniami. Prace były…, ach sami zobaczcie!

Nie pal!!!

papierosyCzwartoklasiści zajmowali się problemem nałogów. Podczas spotkań z wychowawcą wykonywali plakaty mające na celu zniechęcenie rówieśników (i nie tylko) do eksperymentowania z papierosami. Uczniowie mają ogromną wiedzę w tej dziedzinie i wszyscy zgodnie deklarują, że nie poddadzą się nikotynowemu nałogowi, bo chcą żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem.

O komputerach i uzależnieniu

internetKlasy czwarte w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki dyskutowały, które gry są pożyteczne. Zastanawiały się też, z jakich programów komputerowych warto korzystać i ile czasu dziennie można bezpiecznie siedzieć przed monitorem. Uczniowie tworzyli projekty dotyczące uzależnienia młodych ludzi od komputera.

I rocznica kanonizacji Jana Pawła II

kanonizacjaUczniowie klas V i VI przygotowywali się duchowo do świętowania I rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II. Wspólnie przypomnieliśmy sobie biografię Wielkiego Świętego, uczniowie wykonali piękne prezentacje multimedialne, albumy oraz plakaty. Reprezentowaliśmy także naszą szkołę w dniu rocznicy kanonizacji 27 kwietnia w gimnazjum w Kosakowie. Uczennice klas szóstych wzięły udział w I Olimpiadzie wiedzy o świętym Janie Pawle II. Dziękujemy Panu Bogu za dar kanonizacji naszego rodaka Jana Pawła II i prosimy o wstawiennictwo za nasze rodziny i całą społeczność szkolną.

regaty1regaty2W dniach od 28 kwietnia do 1 maja dzieci z klasy III B przebywały na zgrupowaniu żeglarskim UKS Arka Gdynia w Charzykowy Reszka Zuzanna Flieger Piotrek Narloch Mateusz Rudek Igor Żmijewski Maciek. Po zgrupowaniu w dniach 2-3 maja 2015 dzieci uczestniczyły w swoich pierwszych regatach w sezonie 2015 - Regatach Konstytucyjnych na Jeziorze Charzykowskim organizowanych przez Chojnicki Klub Żeglarski. Startowało 50 Optimistów, nasi uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca. Już za tydzień dzieci startują w kolejnych regatach - Memoriale Ottona Weilanda. Trzymamy kciuki!

Dnia 22 kwietnia 2015 r uczniowie kl. I a udali się do Muzeum Miasta Gdyni na warsztaty plastyczne “ Fabryka barw”. Zajęcia były przeprowadzone bardzo ciekawie, dzieci poznały technikę mieszania kolorów, efektem czego były samodzielnie wykonane, piękne, wielobarwne rybki, które zostały zabrane do domów. Mieliśmy również okazję obejrzeć w muzeum aktualne wystawy “Narodziny Gdyni”i “Wojna i pokój”. Dla niektórych pierwszoklasistów była to pierwsza wizyta w tego typu miejscu, dlatego zwracaliśmy szczególną uwagę na to, jak zachowywać się w muzeum, wśród licznych eksponatów. Nie zabrakło też czasu na odpoczynek w Parku Rady Europy, gdzie przy ogromnym stole zrobiliśmy sobie piknik. Zachęcamy do odwiedzania muzeum!

Czytam, bo lubię…

ksiki23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. SU postanowił włączyć się w obchody, tym bardziej, że kwiecień to w naszej szkole miesiąc promujący czytelnictwo. Uczniowie podczas przerw mogli wpisywać ulubione tytuły na grzbiety „książek” stojących na regałach. Akcja przebiegła bardzo szybko, już po trzech przerwach dzieci zapełniły galeryjkę. Wśród tytułów najczęściej pojawiały się: Opowieści z Narnii, Baśniobór, Oskar i pani Róża (klasy IV – VI), Violetta, Hobbit, Mikołajek, Nemo, Mała Syrenka, Karolina, Kubuś Puchatek, Calineczka (klasy I – III).

Dnia 22.04.2015r w Naszej Szkole odbył się Sportowy Dzień Absolwenta zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego dla uczniów klas I i II gimnazjum. Absolwenci mieli okazję obejrzeć nowo powstałe obiekty sportowe oraz sprawdzić się w rozgrywkach sportowych zorganizowanych specjalnie dla nich. Mieli do dyspozycji boiska do piłki koszykowej piłki nożnej oraz salę gimnastyczną. Największe emocje wzbudził mecz piłki nożnej nasi obecni uczniowie kontra absolwenci dopingowani przez swoje koleżanki. Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie oraz przyjazną atmosferę. Nauczycie wychowania fizycznego.

W czwartek 23 kwietnia do Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni przybyli laureaci Konkursu Plastycznego "Moje spotkanie z ulubionym bohaterem literackim". Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Gościli nas nie tylko pracownicy księgarni, lecz również licznie zgromadzone na półkach książki, które właśnie tego dnia obchodziły swoje święto. Gdyby książki mogły mówić inne, niż zapisane w nich już trwale historie, opowiedziałyby o pięknej kolorowej wystawie, dyplomach, nagrodach i brawach. Szepnęłyby również kilka słów o szczęśliwych drugoklasistach i dumnych rodzicach. Podziękowałyby również za wspólnie spędzony czas.

Spotkanie z ratownikiem

22 kwietnia uczniowie klas II dzięki uprzejmości p. Moniki Tomanek - mamy uczennic z klasy II c- Aleksandry i Weroniki , mieli okazję uczestniczyć w ciekawych i pouczających warsztatach z udzielania pierwszej pomocy i właściwych zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Pani Monika i pan ratownik medyczny, w bardzo profesjonalny i przystępny sposób przypomnieli dzieciom jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku, jak wezwać pomoc oraz pokazali rzecz najważniejszą – jak ratować ludzkie życie!!! Bardzo dziękujemy za tę ważną lekcję!

 

W kwietniu klasy piąte odwiedziły Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

 

Dzieciom zaprezentowana została historia powstania bursztynu, jego właściwości i pozyskiwanie. Podczas zwiedzania podziwialiśmy unikatową kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych. Muzeum Bursztynu to wiele przykładów wspaniałych zabytków sztuki dawnej takich jak: szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce. Siedzibą muzeum jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy  Zespół Przedbramia ulicy Długiej. W Katowni zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji miejsca, które to również zwiedziliśmy.

 

W kwietniu klasy piąte odwiedziły Muzeum Bursztynu w Gdańsku

KONSULTACJE

We wtorek 21 kwietnia 2015 i w środę 22 kwietnia 2015 zapraszamy rodziców, opiekunów naszych uczniów na konsultacje.

pdf  ZOBACZ SZCZEGÓŁY

16 i 17 kwietnia uczniowie klas IV zwiedzili Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Obiekt ten prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości , pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów- od czasów najdawniejszych do współczesności. W pierwszej sali wystawienniczej obejrzeliśmy unikatową kolekcję okazów przyrodniczych- bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu , inkluzje zwierzęce i roślinne, rozmaite  żywice kopalne występujące na świecie. Zwiedzając kolejne sale zobaczyliśmy zabytki sztuki dawnej – neolityczne wyroby  bursztynniczne , zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza .Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą jednak ze „ złotego okresu” rozwoju Gdańska. W Muzeum Bursztynu mogliśmy podziwiać wiele przykładów zabytków sztuki dawnej, takich jak – szkatułki, ołtarzyki, medaliony, biżuteria itd.  Na zakończenie udaliśmy się do Katowni, gdzie zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji miejsca.

Reprezentanci klasy IIIb gościli już na kolejnym zgrupowaniu w Hiszpanii. Tym razem wybrali się do miejscowości Torrevieja, aby pod okiem trenerów doskonalić swoje umiejętności żeglarskie. Jesteśmy dumni z naszych uczniów.

Centrum Hewelianum

14 kwietnia 2015r. klasy VI a, VI d, VI e wybrały się do Centrum Hewelianum, czyli gdańskiego centrum nauki. Miejsce to zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki. Pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię czy historię. Uczniowie odwiedzili trzy wystawy: Energia, Niebo i Słońce; Łamigłówka; Wehikuł czasu – zabawy z historią.

W 72 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim uczniowie klas IV – VI wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkil ”. Samorząd Uczniowski rozdawał uczniom, rodzicom i mieszkańcom Obłuża papierowe żonkile: kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każda rocznicę powstania składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Chcemy kontynuować tę tradycję. Biorąc udział w tej szczytnej akcji nasi uczniowie przyczynili się do przywracania pamięci o ludziach i świecie, którego już nie ma.

Konkurs Pięknego Pisania

piekne czytanie13 kwietnia 2015r. odbył się Konkurs Pięknego Pisania z Janem Pawłem II w Tle dla klas IV – VI. Główny cel to propagowanie wśród uczniów pięknego i poprawnego pisania a w tym roku dodatkowo pogłębianie wiedzy na temat twórczości Jana Pawła II. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia.

Wystawa witraży

witrazeW naszej szkole odbyła się wystawa witraży wykonanych przez uczniów klas VI. Młodsi koledzy mogli podziwiać dzieła na oknach budynku. Szóstoklasiści stanęli na wysokości zadania. Ich prace spotkały się z wielkim entuzjazmem zarówno uczniów, jaki i nauczycieli. Prace okazały się bardzo efektowną dekoracją wnętrza. Barwne światło filtrowane przez witraże stworzyło niepowtarzalną atmosferę. Dziękujemy szóstoklasistom i nauczycielce plastyki Pani Zenonie Mruli.

DZIEŃ DRZEMKI

313 kwietnia w naszej szkole był obchodzony Dzień Drzemki. Tego dnia mundurki szkolne zostały zamienione na piżamy i szlafroki. Uczniowie w trakcie lekcji mieli czas na drzemkę i relaksację. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

 


13 kwietnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w radosnej akcji “Dzień Drzemki” zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Tego dnia wielu uczniów przyszło w swoich ulubionych piżamach, ze swoimi przytulankami i w śmiesznych “papuciach”. Mundurki zaś na jeden dzień zostały bezkarnie w domach.

 

Uczniowie klas Id, Ie i Ig wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Miasta Gdyni pod nazwą ,, Kto budował Gdynię? ”. Dzieci oglądając wystawę miały możliwość dowiedzieć się jak na przestrzeni lat rozwijała się Gdynia. Porównać jak wyglądała dawniej, a jak wygląda dziś. Usłyszeliśmy historię patrona naszej szkoły, Antoniego Abrahama, który w strojużebraka, z gdańską książką adresową przedostał się do Wersalu, gdzie opowiadał o polskości naszego regionu. Poznaliśmy też bliżej ważne dla Gdyni postaci: Jana Radtkego, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy. Na zakończenie ciekawego spotkania z historią naszego miasta dzieci otrzymały zadanie zaprojektowania własnej latarni morskiej. Wszystkie zaprojektowane latarnie były piękne!

ZOBACZ...

...

Wiem, jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia

zagrozeniaW ramach programu profilaktycznego szkoły w klasach VI na godzinach wychowawczych omówiony został temat: Wiem, jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami postępowania w przypadku oparzeń, zadławień, utraty przytomności oraz co zrobić, gdy pali się np. las. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze numery alarmowe. Zaprezentowana prezentacja multimedialna, przygotowana przez Jaśminę Jankowską z klasy VI a, na długo pozostanie w naszej pamięci.

Gratulacje laureatom konkursu biblijnego-etap rejonowy.

religia1religia2Gratulujemy naszym uczniom. W sobotę 11 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia  szczebla rejonowego  konkursu wojewódzko-metropolitalnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Uczniowie naszej szkoły: Weronika Piontke-klasa Va zdobyła III miejsce i Oskar Rożański uczeń klasy VIA - wyróżnienie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem Proboszcza Ojca Eugeniusza Leśniaka. Następnie nastąpiło wręczenie nagród i wspólny poczęstunek.

Kolejnym etapem jest finał, który odbędzie się 25 kwietnia w Rumii. Już teraz życzymy naszym Laureatom kolejnych sukcesów. Nad całością organizacyjną uroczystości zakończenia, jak i wcześniejszego etapu rejonowego konkursu wiedzy biblijnej czuwała Pani Prezes Akcji Katolickiej rejonu Gdynia Zofia Trafalska.

Kolejny sukces szóstoklasistów

sukces10 kwietnia 2015r. dwoje szóstoklasistów z naszej szkoły, Julia Okoń i Wojciech Ciunel z klasy VI a, wzięło udział w III Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym Klas VI „Zagadkus”. W konkursie wzięło udział dziewięć gdyńskich placówek. Uczniowie zmagali się z zadaniami z następujących przedmiotów: język polski, język angielski, matematyka, przyroda, historia, wychowanie fizyczne. Rywalizacja zakończyła się dla naszych uczniów wielkim sukcesem – Julia i Wojtek zajęli I miejsce. Zwycięzcom gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Uczniowie klasy III zgodnie z hasłem przewodnim wzięli udział w konkursie pięknego czytania. Każdą klasę reprezentowały osoby, które najlepiej radziły sobie z czytaniem podczas eliminacji. Podczas konkursu uczniowie odczytali przygotowane wcześniej teksty. Komisja po wysłuchaniu wszystkich dzieci przyznała następujące miejsca:

I miejsce Agata Dajnowiec i Dawid Kowalski

II miejsce Zuzanna  Turkowska

III miejsce Bartosz Tołwiński

 Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

DZIEŃ ABSOLWENTA

Dnia 22 kwietnia 2015 roku w godzinach 9.00-12.00 w SP 6 organizowany jest sportowy dzień absolwenta. Zapraszamy uczniów klas I i II gimnazjum, którzy w tym dniu nie mają zajęć dydaktycznych. Należy przynieść zgodę Rodzica na udział w zajęciach sportowych oraz strój umożliwiający udział w zajęciach sportowych na hali i na boisku. Pytania prosimy kierować: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9 kwietnia klasa IIc wraz z wychowawcą uczestniczyła w Dniu Otwartym Akademii Marynarki Wojennej  w Gdyni. Podczas tej ciekawej wycieczki mielismy okazję  wziąć udział w warsztatach edukacyjnych na temat zasad savoir-vivre dotyczących  zachowania się przy stole. Zobaczylismy na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie i bylismy na prawdziwej strzelnicy!!! Goscilismy w  przepięknej, nowoczesnej bibliotece, zobaczylismy  okręt podwodny Coben oraz izbę pamięci - a w niej wiele ciekawych eksponatów związanych z Marynarką Wojenną i  historią szkoły. Planetarium nas zachwyciło!!!  A juz napewno nie spodziewalismy się, że będziemy mieli  okazję pograć na instrumentach!!! Był też czas na miły i smaczny podwieczorek w stołówce akademickiej. Pełni wrażeń wrócilismy do szkoły. Za rok tam znów wrócimy:-)

Rozpoczyna się WYSPA ZAGADEK 2015. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie: http://www.wyspa.org.pl/konkurs-wyspa-zagadek/ i u swoich polonistów. Chętnych proszę o zgłaszanie się do nauczyciela j. polskiego lub bezpośrednio do mnie do 17 kwietnia 2015 roku.

Dorota Rachwał

“Jak efektywnie się uczyć” – warsztaty dla uczniów klas IV.

W marcu w  klasie IVa odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznali techniki skutecznego uczenia się. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią psycholog Annę Budzyń. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywnie brali udział w zajęciach – co możecie zobaczyć na zdjęciach Klasy czwarte, które jeszcze nie brały udziału w warsztatach będą miały do tego okazję już w czerwcu.

W marcu w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. W tajnym głosowaniu wzięło udział 345 uczniów z klas IV-VI. Wyniki:

  • I miejsce – seria „Harry Potter” (60 głosów)

  • II miejsce - „Hobbit” (52 głosy)

  • III miejsce - „Oskar i pani Róża” (29 głosów)

  • IV miejsce - „Dziennik cwaniaczka” (27)

  • V miejsce - „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, seria: „Opowieści z Narnii”, seria: „Magiczne drzewo”, oraz „Charlie i fabryka czekolady” (po 26 głosów).

    Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że zbiory biblioteki powiększą się o wasze propozycje. Nad przebiegiem głosowania czuwały panie: K. Helińska, M. Kuksinowicz, D. Rachwał, M. Szumska. 

  • zobacz foto...

...

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2