EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOSCI DYSLEKSJI - PODSUMOWANIE


Drodzy Rodzice!

W dniach 24-28.10.2016r. obchodzimy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jak co roku przygotowałam dla Państwa i Dzieci Program obchodów tego tygodnia, a w nim szereg cennych form, które w moim przekonaniu wzbogacą Państwa wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania dzieci ryzyka dysleksji, dysleksji rozwojowej oraz rozwoju dziecka w ogóle. Program znajduje się tutaj ....

Zapraszam serdecznie do aktywnego uczestnictwa :) Izabela Mańkowska – specjalista terapii pedagogicznej, Integracji Sensorycznej, Stosowanej Analizy Zachowań.

ksiazkaW ramach szkolnego projektu „Polubić czytanie” październik upłynął pod hasłem „Moja ulubiona książka”. Uczniowie opowiadali o książkach, które najchętniej czytają. Wykonali przepiękne albumy o książce. W nich pojawiły się m.in. komiksy zainspirowane lekturą, krótkie streszczenia, wywiady z głównym bohaterem, quizy i krzyżówki dot. treści. W klasach młodszych królowały reklamy wybranych książek. Krótka i rzeczowa treść, piękne ilustracje zachęcają do sięgnięcia właśnie po te, a nie inne pozycje. Szóstoklasiści przygotowali wspaniałe i twórcze lapbooki oraz książki dotykowe. Prace naszych uczniów można podziwiać na wystawie znajdującej się na parterze naszej szkoły. Gorąco zachęcamy.


PAŹDZIERNIK W ZERÓWCE


27 października klasy IV a,b,d,e i IIIc wybrały się do Waterfront na spotkanie z Astronomią tematem spotkania była "Ziemia we Wszechświecie" będącą pierwszą częścią nowego cyklu prelekcji „Zrozumieć Wszechświat”. Autorska prelekcja multimedialna obejmująca następujące tematy: − rozmiary Ziemi i jej budowa − jej ruch obrotowy i obiegowy − sąsiedztwo Ziemi, Księżyc, Słońce, planety, − ciała Układu Słonecznego (planetoidy, komety, meteory) − gwiazdy, Droga Mleczna, inne galaktyki była dla wielu z nas ciekawym doświadczeniem i wyprawą w nieosiągalne ludzkim wzrokiem miejsca.


W dniach 17-21.10.2016 Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Zenony Mruli i Marleny Wojewódki, we współpracy z Panią Edytą Świętanowską i Agnieszką Cieślarczyk, przeprowadził akcję zbiórki karmy dla zwierząt ze Schroniska "Ciapkowo". Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom. Samorząd Uczniowski


20. października klasa V a udała się do Gdańska. Odwiedziła Muzeum Narodowe. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej oraz obejrzeli wystawę „Ze skarbca Stolicy Apostolskiej”. Watykan to najmniejsze państwo w Europie o niezwykłej i długiej historii. Na przykładzie zabytków na co dzień skrywanych w jego skarbcu, piątoklasiści dowiedzieli się o tym kraju, jego mieszkańcach oraz o roli, jaką odgrywał na świecie. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego w herbie widnieją dwa klucze, co składa się na strój papieża. Był również czas na spacer Starówką, wspólne zdjęcia oraz zakup pamiątek.


W październiku było w naszej szkole przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z klas III na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszne, witaminowe sałatki lub surówki. Uczniowie przynieśli z domów różne świeże owoce i warzywa. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i warzyw, więc każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki, a następnie przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatki i surówki przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało uczniom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatki i surówki udały się, wyszły pyszne i wspaniałe!


Klasy 0 na działce. W ubiegłym tygodniu zostaliśmy zaproszeni do ogródka działkowego przez rodziców naszych dzieci. Chętnie skorzystaliśmy z takiej wycieczki, była ona podsumowaniem tematów o warzywach i owocach. Mieliśmy okazję zobaczyć jak przyroda przygotowuje się do zimy. Obserwowaliśmy rybki w stawie, zasypiajace owady i żabki, które zagnieździły się pod stertą przygotowanych kamieni. Na działce panował jesienny nastrój a wszystko w przepięknych kolorach polskiej złotej jesieni. To był bardzo udany i pouczający spacer:-)


W czwartek, 20 października klasa IIe wybrała się na przedstawienie "Królowa Śniegu" do Teatru Miejskiego. "Należąca do kanonu i od lat z powodzeniem realizowana przez teatr i kino, baśń Andersena, opowiadająca o przyjaźni Gerdy i Kaja wystawionej na próbę przez okrutną Królową Śniegu. Barwne losy dwójki przyjaciół i fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń, w której na szczęście, po wielu nieprzewidywalnych przygodach, dobro zwycięża."


Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku odwiedził w naszej szkole uczniów klas III, którzy mieli okazję uczestniczyć w interaktywnej lekcji pn. ,, Bajkowa podróż po świecie”. W trakcie zajęć dzieci wraz z bohaterami popularnych bajek poznawały europejskie państwa, miasta, flagi oraz godła. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi Św. Mikołaj i z jakiego kraju pochodzą ich ulubione frytki. Na końcu spotkania każdy uczeń mógł sprawdzić zdobytą wiedzę rozwiązując zadania dotyczące omawianych państw.


PISZĄ O NAS ...


KONKURS KURATORYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ETAP SZKOLNY


UKS Gdyńska Akademia Siatkówki - nabór na zajęcia w ramach Szkoły Otwartej


Zbiórka dla bezdomnych zwierząt ze schroniska CIAPKOWO


Święto Drzewa w klasach 0 i I

 Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Czy ty drogie dziecko i czy ty drogi dorosły, zastanowiłeś się kiedyś nad tym jak naprawdę zachowujesz się w stosunku do drzew?

– Marku – czy pomyślałeś  jaką szkodę wyrządzasz drzewu wycinając na jego korze swoje imię?
– Marto – czy zastanowiłaś się  co może się stać, gdy w lesie zostawiłaś pustą szklaną butelkę?
– Aniu – czy pomyślałaś jak kaleczysz wierzbę obrywając wiosną bazie?
– Joasiu – czy pomyślałaś o drzewie, gdy huśtałaś się na huśtawce zawieszonej na jego gałęzi ?
– Janie – co czułeś ścinając brzózkę na Zielone Świątki lub Boże Ciało?
– Andrzeju – czy wiesz, że przez wyziewy zakładu, w którym pracujesz giną świerki?

10 października obchodzimy Swięto Drzewa. Z tej okazji uczniowie  z klas 0 i I dużo rozmawiali na temat rodzajów drzew, ich owoców i liści, znaczenia dla przyrody i człowieka, ciekawostek  o nich. Wykonywały różnorodne prace plastyczne, m.in. piękne drzewa owocowe, które zdobią szkolne korytarze.  Zobaczcie sami:


logo m

W piątek 14 października dzieci z klas pierwszych miały aż dwa powody do świętowania – swój pierwszy w życiu Dzień Edukacji Narodowej oraz uroczystość pasowania na ucznia. Dumni rodzice byli świadkami składania przez swoje pociechy uroczystej przysięgi. Gdy dzieci obiecały, że będą szanować nauczycieli, przygotowywać się do lekcji, działać na rzecz swojej szkoły oraz, że będą zawsze uprzejme i wesołe, nadszedł ważny moment – moment pasowania. Pani wicedyrektor Henryka Bastian dotknęła ramienia każdego pierwszoklasisty specjalnym ołówkiem i w ten oto sposób Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdyni zyskała czterdziestu czterech nowych uczniów. Koledzy i koleżanki ze starszych klas wręczyli  świeżo pasowanym uczniom pluszowe misie z logo naszej szkoły i już po chwili po całej sali rozległ się pełen entuzjazmu śpiew: „Puk, puk, to ja mały uczeń pierwszaczek...”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się tym właśnie radosny akcentem, lecz świętowanie nie dobiegło jeszcze końca. Był czas na pamiątkową fotografię oraz na pełen gwaru słodki poczęstunek. Wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia serdecznie dziękujemy.


Bajkowa podróż po świecie w klasach 0. 12 października w środę  w ramach naszych zajęć odbyły się spotkania dla zerówek  pt. „Bajkowa podróż po świecie” organizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej z Gdańska. Dzieci miały okazję dzięki postaciom ze świata bajek poznać bliżej  różne kraje. 

 


OTWARTA SZKOŁA - aktualna oferta i plan po zakończonym naborze do grup.


W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie dziewięciu klas młodszych będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pokazowych organizowanych na terenie naszej szkoły przez interaktywne centrum edukacji EduFun z Gdyni. W dniach 10 i 11 października uczniowie klas I a, II f,g, III a, b, c, d, e, g wzięli udział w pierwszych warsztatach pt. BĘDĘ DETEKTYWEM. Na tym spotkaniu dzieci przekonały się, jak działają gadżety super-detektywa, jak pobiera się odciski palców, jak korzystać z wykrywacza metali lub urządzenia do podsłuchu. Dowiedziały się, czym jest wariograf i jak się robi sztuczną krew. Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!


7.10.2016 Fundacja Art2You podczas koncertu "Na czarnym lądzie" zabrała uczniów klas 0 i 1 naszej szkołyna niesamowitą wyprawę w świat afrykańskich rytmów i orientalnych instrumentów tj. djembe, mbira, walicha, kalimba czy duduk  Dzieci mogły nie tylko wysłuchać dźwięku tych instrumentów, ale również na nich samodzielnie zagrać.To było dla wielu niezapomniane przeżycie.


Zostań Aniołem dla dziecka w szpitalu

aniolDla nowo przybyłych Aniołów I Anielic :-) krótkie wprowadzenie. Akcja pisania Kartek-Wsparcia powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii. Lęk, ból i niepewność to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Inicjatywa pisania kartek dla dzieci ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia. Dziecko będzie te kartki losować. Na oddziale onkologii jest duża rotacja. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu. Kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub leczenie powikłań po chemioterapii. Dzieci leczą się bardzo długo, ale nie zawsze muszą przebywać przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Nie wiemy, jakie dziecko wylosuję tę kartkę. Ale prośba jest taka, żeby się modlić za to dziecko, które kartę Państwa wylosuję. To taka anonimowa modlitwa, ale może dziecko się odezwie i wtedy modlitwa może zostać już bardziej konkretna, za konkretne dziecko ☺
Co trzeba zrobić? Wszystko jest proste 
1. Trzeba przygotować kartkę (można ją zrobić własnoręcznie lub kupić) 
2. Zastanowić się do Kogo ma być adresowana (do dziewczynki czy chłopca) 
3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową. 
Co warto napisać? Że wszystko będzie dobrze, że spełnią się marzenia dziecka, że będzie zdrowy/zdrowa. Kartka powinna być pozytywna, zachęcać i dawać siłę do walki. Można napisać kilka słów o sobie, co Anioł lubi, co warto zobaczyć i podać swój kontakt (może dziecko lub jego rodzic będą chcieli się skontaktować)

Akcja jest bezterminowa, jak niestety bezterminowe są zachorowania na raka wśród dzieci. Pozdrawiamy Wszystkich bardzo serdecznie i dziękujemy za odzew. 
P.S. Dzieci jest dużo i żeby nikomu nie zabrakło kartek potrzebujemy wsparcia Prosimy o rozpowszechnianie informacji o akcji i zaangażowanie się w pisanie kartek. Dzieci czekają...

NAPISANE KARTKI PROSZĘ PRZYNOSIĆDO PANI KATECHETKI BARBARY FIGURY


W dniu 6 października dzieci z grup zerowych, klas pierwszych oraz klas drugich uczestniczyły w „zielonych lekcjach”. Był to czas spotkania ze skrzydlatymi przyjaciółmi: sową płomykówką, puchaczem, jastrzębiem oraz sokołem. Pełni pasji sokolnicy, pani Agnieszka i pan Piotr, wprowadzali naszych najmłodszych uczniów w tajemnice ptasiego świata. Od dziś każde dziecko wie dlaczego ptaki latają, a ludzie nie. Potrafi bez zająknięcia opowiedzieć w jaki sposób ptaki są przystosowane do lotu. Rozumie, że latanie jest bardzo męczącą czynnością, gdyż miało okazję tego trudu doświadczyć. Ponadto każdy uczestnik ptasich warsztatów miał szansę poduczyć się sowiego języka. Śmiało może powiedzieć, że rozumie znaczenie niejednego „hu hu”. Ponadto bacznie obserwuje sowie „uszy” i z ich ruchów wiele potrafi odczytać. Wie przecież doskonale, że znajdujące się na głowach niektórych sów „uszy” to jedynie pęki piór, których ruch może mówić: „Uważaj przyjacielu jesteśmy w niebezpieczeństwie!”. Hmm… pozostaje się zastanowić czy to ptaki gościły w naszej szkole, czy też dzieci na czas spotkania przeniosły się do ptasiej szkoły. Odbyła się przecież lekcja sowiego języka,  gimnastyka z sokołem oraz lekcja anatomii z puchaczem. Na koniec zajęć płomykówka Fiona pasowała wszystkie dzieci na uczniów ptasiej szkoły. Przysiadła leciutko na ramieniu, otuliła swoim puchatym ciepełkiem i coś w sekrecie szepnęła na uszko.Warto dodać, że to już trzecie spotkanie z naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi, a ja z sowiego „hu hu” wyczytałam, że jeszcze do nas przylecą. Teraz pozostaje nam czekać na pamiątkowe zdjęcia z Fioną.


 NIE KUPUJ – ADOPTUJ!”


W poniedziałek 3 października miało miejsce spotkanie uczniów klas I z przedstawicielem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals panią Joanną Psuty. Pani Joanna przybyła do naszej szkoły wraz z pieskiem ze schroniska w Ciapkowie. Podczas pogadanki uczniowie nie tylko zapoznali się z działalnością jaką prowadzi schronisko ale również przedstawiono im zasady i zadania jakie powinien spełniać potencjalny opiekun, który chce dać podopiecznym schroniska dać drugi dom. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić gdy zginie pies, jak również jak postępować gdy widzimy błąkającego się czworonoga. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali drobne pamiątki. Organizatorką spotkania była Jolanta Gajzler


komiksW roku szkolnym 2106/2017 w klasach IV – VI realizowany jest projekt edukacyjny motywujący do czytelnictwa i zdobywania wiedzy „Polubić czytanie”. Cele to m.in.: rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów, łączenie wiedzy z działalnością praktyczną oraz uwrażliwianie na piękno słowa. W kolejnych miesiącach uczniowie będą zajmować się poszczególnymi zagadnieniami. Wrzesień poświęciliśmy na komiks. Rozmawialiśmy o istocie komiksu, jego twórcach oraz jakie są jego charakterystyczne cechy. Uczniowie samodzielnie wykonali komiksy, które można podziwiać na parterze naszej szkoły. Gorąco zachęcamy do obejrzenia wystawy.


Klasy 0a,b,c; 1a,b; 2f i 3d,g w "Dniu Chłopaka" udały się do Sali Koncertowej Portu w Gdyni na familijny musical „Księga Dżungli” w wykonaniu młodych rozśpiewanych aktorów Teatru Komedii Valldal. Korowód egzotycznych postaci - tapiry, słonie, pawie, małpy, szakale, pantery...Leśne gonitwy, akrobacje, tańce i nieoczekiwane zwroty akcji – to wszystko w rytm żywiołowej muzyki bardzo przypadły dzieciom do gustu.

 


We wrześniu klasy drugie uczyły się jak dbać o nasze środowisko. Dowiedzieliśmy się co to jest recycling. Segregowaliśmy odpady i umieszczaliśmy je w odpowiednich pojemnikach. Niektóre klasy były na wycieczce w leśniczówce w Warszewie, gdzie pan leśniczy z zaangażowaniem i pasją opowiadał nam o lesie, gatunkach drzew i potrzebie ochrony środowiska naturalnego.W październiku przez cały tydzień pogłębialiśmy swoją wiedzę ekologiczną dotyczącą potrzeby ochrony lasów.Każda klasa w swojej sali zorganizowała wystawki zabawnych stworków lub przedmiotów wykonanych z surowców wtórnych. Zobaczcie na zdjęciach efekty naszej kreatywności. Są wspaniałe.

 

 

Pod koniec października w klasach drugich trwała przygoda z Kubusiem Puchatkiem, bohaterem lektury. W niektórych klasach rodzice czytali rozdziały książki, w innych uczniowie czytali samodzielnie lub z domowym wsparciem rodziców, rysowaliśmy i lepiliśmy postacie, bawiliśmy się pluszakowymi bohaterami, oglądaliśmy prezentacje, braliśmy udział w quizach znajomości szczegółów z książki. Coraz chętniej odwiedzamy bibliotekę szkolna aby nie tylko poczytać Bratkowi ale by zabrać książkę do domu i to niekoniecznie lekturę.

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIUSZY

 Od początku października 2015 roku w naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariuszy dla klas 5 i 6. Wolontariuszami akcyjnymi mogą zostać praktycznie wszyscy. Nie mając osobistego kontaktu z pacjentami szpitala, domu opieki społecznej czy hospicjum, pomagają w prowadzeniu akcji charytatywnych, szukają sponsorów, naprawiają, dowożą, projektują strony internetowe, słowem oddają swój wolny czas i umiejętności zawodowe na potrzeby konkretnej placówki. Bez ich wsparcia wiele imprez charytatywnych byłoby trudnych lub wręcz niemożliwych do przeprowadzenia.

Za nami już dwie akcje charytatywne:

- październik – sprzedaż kalendarzy hospicyjnych

- listopad – kwesta na rzecz hospicjum na cmentarzu wojskowym na Oksywiu

BARDZO DZIĘKUJĘ MOJEJ WSPANIAŁEJ TRZYNASTCE WOLONTARIUSZY:) opiekun koła: Barbara Figura

Sławni Polacy w klasach III

slawnipolacyslawnipolacy1Pod koniec października uczniowie klas III rozmawiali na lekcjach  o wielkich Polakach. Wykorzystywali do tego teksty literackie, plakaty, informacje encyklopedyczne  oraz wiadomości zawarte w internecie. Dowiedzieliśmy się co jest Nagroda Nobla, w jakich dziedzinach jest przyznawana i kto ją otrzymał.  Jesteśmy dumni z naszych rodaków! Z zaangażowaniem wykonaliśmy mini plakaty na temat polskich noblistów. Powstały ciekawe i pouczające prace. 

 Bezpieczny Internet

We wtorek 27 października uczniowie klas III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu tematyce cyberprzemocy. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości z zakresu zasad działania sieci komputerowej. Ustalili zagrożenia płynące z Internetu. Podczas części warsztatowej zajmowali się opracowywaniem sposobów zabezpieczania się przed cyberprzemocą i jej zapobieganiu.

W dniach 19 – 23 października br. w klasach 0 – VI została przeprowadzona zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska OTOZ Animals CIAPKOWO w Gdyni. Dzięki Państwa hojności zebraliśmy wiele bezcennych darów, które w piątek 23.10 i w poniedziałek 26.10 zostały zabrane ze szkoły przez pracownika schroniska. Było bardzo dużo karmy, kocy, kołder, poduszek i zabawek dla zwierzaków! Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciakom i Państwu, którzy przyszli z pomocą stworzeniom, które bez ludzkiej pomocy i wrażliwości nie przetrwałyby! Dziękujemy też nauczycielkom - wychowawczyniom i paniom woźnym, które pomogły nam w ogarnięciu całego przedsięwzięcia.

Każdy, nawet najmniejszy dar jest zawsze na wagę złota. Cieszymy się, że dzięki tej akcji nasze dzieci mogły zetknąć się z tak trudnym tematem i same doświadczyć, że pomaganie bezbronnym i opuszczonym istotom daje poczucie spełnienia ważnego obowiązku. Poprzez to, że jesteśmy wrażliwi na los potrzebujących, stajemy się lepszymi ludźmi, nie skupiamy się wyłącznie na swoich potrzebach. Dziękujemy bardzo, że daliście Państwo swoim dzieciom możliwość odczucia tego osobiście.:). Organizatorzy

 

W dniu 26 października uczniowie klas : I d, II a, II e oraz III b mieli przyjemność obejrzeć rozśpiewane przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia ,,Jak Rumcajs Cypiska uratował”, gdzie twórcy przedstawienia wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali odbiorców na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Dzieciom bardzo spodobał się wspaniały humor i barwne, baśniowe postacie. Bardzo ważne było przesłanie płynące z przedstawienia, a stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzinę oraz życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Czekamy z niecierpliwością na kolejne takie spektakle.

Po kaszubsku w Gdyńskim Akwarium

22 października uczniowie klas IA, IB i IE, którzy uczą się w nasze szkole języka kaszubskiego pojechali na zajęcia do Gdyńskiego Akwarium. Podczas zajęć prowadzonych w języku kaszubskim mogli poznać tajemnice Bałtyku razem z Kapitanem Kurem Diabłem przy dźwiękach burczybasów. Po zajęciach oczywiście zwiedzanie. Wielką atrakcją okazała się możliwość dotykania rybek w Mokrej Sali.

Na początku solidnie się przygotowywaliśmy

Później naszych rodziców zaprosiliśmy

Aż w końcu nadeszła chwila wyczekiwana

A mianowicie DZIEŃ NASZEGO ŚLUBOWANIA

Było wielu gości, było uroczyście

Każdy z nas pierwszaków ślubował zamaszyście.

Już teraz z dumą wszyscy wraz mówimy:

"W społeczności szkoły na dobre uczestniczymy".

A na dowód tego popatrzcie wszyscy

jak pięknie na zdjęciach podczas Ślubowania wyszliśmy.

W klasie II f od kilku tygodni panuje jesienno-leśna atmosfera. Realizując program „Badamy i odkrywamy tajemnice przyrody” szukaliśmy śladów jesieni podczas lekcji w terenie. Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać dary jesieni oraz korzystać z lup. Rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta w jesiennych miesiącach przygotowują się na nadejście zimy. Zastanawialiśmy się o czym my w tej chłodnej i dżdżystej porze roku powinniśmy pamiętać. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa iglaste i liściaste, krzewy oraz rośliny zielne. Nadszedł czas na wykonanie zielników. Ciepłe barwy jesiennych skarbów sprawiły, że na naszych twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. Ciekawe, jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam ta złota pora roku?

21 października klasa III c skorzystała z zajęć edukacyjnych w naszej Bibliotece Miejskiej. Rodowita Ukrainka - przesympatyczna pani Lilianna przygotowała i poprowadziła ciekawe zajęcia na temat Ukrainy.  Dowiedzieliśmy się naprawdę bardzo wiele.  Była prezentacja multimedialna ukazująca historię, zwyczaje, kulinaria, kulturę, zabytki, język i wiele ciekawostek z przeszłości i teraźniejszości  naszego wschodniego sąsiada. Następnie dzieci podsumowały zdobyte wiadomości układając diagram. Na zakończenie w formie gry memory ugotowały  "na niby" barszcz ukraiński - dobierając w pary składniki potrzebne do przyrządzenia  tej pysznej zupy. Ukraina to piękny kraj! Może kiedyś tam pojedziemy i zobaczymy to wszystko ? Kto wie:-)   

Lekcja w Izbie Kaszubskiej SP 10 w Gdyni

ba21 października uczniowie klasy III A uczący się j. kaszubskiego odbyli zajęcia w Izbie Kaszubskiej Szkoły Podstawowej nr 10 w Gdyni. Poznali ciekawe sprzęty używane w domach i gospodarstwie przed ponad wiekiem. Dzieciom bardzo podobały się dawne sprzęty zgromadzone w Izbie. Wielką atrakcją była możliwość spróbowania własnych sił, podczas rozmaitych prac w dawnych domach. Próbowali za pomocą starego wiertła wykonać otwór w desce, niestety nie udało się. Jest powód, żeby ponownie odwiedzić to miejsce. Naprawdę warto.

piramida1piramida2W październiku klasy IV na godzinach wychowawczych rozmawiały na temat zasad prawidłowego odżywiania. Zajęcia miały na celu promować zdrowy styl życia. Uczniowie chętnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat odżywiania. Opowiadały, co najczęściej i najchętniej jedzą. Zwróciły uwagę, że w diecie ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Na koniec zgodnie stwierdziły, że Julian Tuwim w wierszu pt. „Recepta na zdrowie” przekazał bardzo cenne wskazówki, które warto stosować w codziennym życiu.

pantera2pantera3Chętni uczniowie klas IV wraz z p. M. Szumską wybrali się do pobliskiej MBP na Obłużu na przedstawienie teatralne. Teatr Duet, który przyjechał aż z Krakowa, to teatr dwóch aktorów, stworzony, by cieszyć, bawić i uczyć. Spektakl, który obejrzeliśmy to „Pomarańczowa Pantera” – bajka dynamiczna i humorystyczna. Opowiada o nauce wytrwałości, konsekwentnym dążeniu do celu oraz walce z przeciwnościami. Zabawne przygody bohaterów przekazały wiele wartości edukacyjnych i wychowawczych.

 

W ramach programu profilaktycznego szkoły na godzinach wychowawczych klasy IV dyskutowały na temat fonoholizmu. Co to jest? Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego. Jest to zjawisko nowe. Objawia się nadmiernym przywiązaniem uwagi do telefonu komórkowego oraz nadużywaniem go w różnych codziennych sytuacjach. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Czy to już uzależnienie? Czy mogę żyć bez telefonu komórkowego?”. Dowiedzieli się, jakie są zagrożenia płynące z uzależnienia telefonu komórkowego oraz zasady z jego korzystania. Na koniec stworzyli komiks dot. skutków fonoholizmu.

 20 października uczniowie klasy 2 c spotkali się wraz z rodzicami na zorganizowanych przez p.J.Jesionowską i p.E.Gużyńską zawodach w unihokeja. Po krótkiej rozgrzewce ruszyliśmy do boju podzieleni na zespoły. Gra w unihokeja rodzice kontra dzieci okazała się bardzo emocjonująca. Naszemu spotkaniu integrującemu więzi uczniów i rodziców ze szkołą przyświecał duch sportowej rywalizacji i zasad gry fair play.

STOP CYBERPRZEMOCY W GDYNI

cyberpprzemoc

W dniu 20.10.2015 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs na kukiełkę teatralną pt. „Zwierzaki-cudaki z warzyw i owoców” dla klas „0”.

Na wystawie znalazło się ponad 35 kukiełek z różnych gatunków warzyw i owoców. Niektóre dzieci wykonały nawet kilka kukiełek. Dostarczone prace okazały się niezwykle pomysłowe i oryginalne. Nazwiska wyłonionych zwycięzców oraz zdjęcia prac znajdują się w zakładce „Konkursy 0-III”. Zachęcam do obejrzenia zdjęć. Dziękuję dzieciom za udział w konkursie, a rodzicom za wspólną zabawę i zaangażowanie.

Drodzy Rodzice

W dniach 26-30 października 2015 roku obchodzimy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jak co roku przygotowałam dla Państwa i Dzieci Program obchodów tego Tygodnia, a w nim szereg cennych form, które w moim przekonaniu wzbogacą Państwa wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania dzieci ryzyka dysleksji, dysleksji rozwojowej oraz rozwoju dziecka w ogóle. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poniższym programem.

Izabela Mańkowska – specjalista terapii pedagogicznej, Integracji Sensorycznej (SI), Stosowanej Analizy Zachowań (SAZ)

Program obchodów ETŚD

Priorytetem edukacyjnym  w  październiku jest higiena i zdrowie.  Szlachetne zdrowie....!   Klasy III wzięły sobie bardzo do serca zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem i higieną. Dlatego aktywnie braliśmy udział w akcji "Kolorowy tydzień", gościliśmy w szkole Panie ze Stowarzyszenia "Razem", które opowiedziały nam o ważnych zagadnieniach związanych ze zdrowym odżywianiem . Każde dziecko na pamiątkę spotkania otrzymało rodzinną grę planszową  na ten temat. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem całych rodzin, mamy tez nadzieję, że podniosła świadomość żywieniową i pozwoliła mile spędzić czas dzieciom  i rodzicom.  W klasach będziemy też oglądać i omawiać prezentację multimedialną na temat " Nasz kodeks zdrowia" , która będzie swoistym podsumowaniem omawianych w tym miesiącu  zagadnień związanych nie tylko ze zdrowym stylem życia, odżywianiem i  dbałością o higienę,  ale również problemami  uzależnień  np. od telefonów komórkowych,  komputera czy internetu oraz  stanowczym mówieniem  NIE  każdemu rodzajowi przemocy.     

janpaewljanpawel2W dniu 16 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym finale wojewódzkiego konkursu „Jan Paweł II i wielkie tematy”, który odbył się w Zespole Szkół Katolickich w Gdyni. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II-Patron Rodziny”. Gratulujemy laureatom, którzy wykonali przepiękne prace plastyczne i otrzymali wyróżnienie: Mateuszowi Jackiewicz kl. IIIc oraz Ewelinie Kopacz, kl.VIc.

W piątek 16 października w klasie 3c gościliśmy mamę  naszej koleżanki Marty Hadryś - panią Justynę, która z wielkim zaangażowaniem przekazała dzieciom wiedzę na temat zdrowych i smacznych przekąsek, które tak chętnie podjadamy, szczególnie teraz - w okresie jesienno - zimowym.  Na nasz stół  trafiły pyszne owoce krajowe i egzotyczne, świeże i suszone.   Dzieci w części warsztatowej  z wielkim zaangażowaniem same kroiły, smakowały, nazywały  i potem oczywiście konsumowały wykonaną sałatkę owocową. Bardzo dziękujemy za tę lekcję pani Justynie - wychowawca i uczniowie IIIc.

Uczniowie klas VI na zajęciach z profilaktyki wraz z wychowawcą przypominali sobie zasady obowiązujące w zespole klasowym. Uczniowie w pierwszej części lekcji przedstawiali scenki dramowe. Następnie, wspólnie tworzyli klasowe plakaty przedstawiające cechy społeczności klasowej oraz zasady w niej obowiązujące…Były to wspaniałe zajęcia integracyjne, budujące trwałe, dobre relacje oraz atmosferę w klasie.

Piszą o Nas pozytywnie, a to cieszy!

W Czasopiśmie „Biblioteka w Szkole”, nr 7-8/2015r. umieszczono bardzo ciekawe informacje na temat programów i akcji odbywających się w naszej szkole. Jesteśmy dumni między innymi z cyklicznego zintegrowanego Programu, gdzie biblioteka włączyła się w obchody Tygodnia Świadomości Dysleksji. Zachęcamy do lektury.

Katarzyna Helińska, nauczyciel biblioteki

Izabela Mańkowska, specjalista terapii pedagogicznej                                                                                              

czytaj więcej...

...

W październiku klasy drugie zadbały o prawidłowe odżywianie wykonując zdrowe kanapki, pełne witamin i nabiału. Rozmawialiśmy o piramidzie zdrowego żywienia i spożywania zdrowych produktów, a także unikaniu nadmiaru słodyczy i niezdrowych energetycznych napojów. Warto zadbać o swoje zdrowie i wyrobić nawyki prawidłowego żywienia już teraz.

Zbiórka dla bezdomnych zwierząt ze schroniska CIAPKOWO

W przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku (19.10 do 23.10) organizujemy w szkole wśród uczniów klas O-VI zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska Ciapkowo. Tak jak w ubiegłym roku potrzebne będą: koce, kołdry, ręczniki, poduszki (nie z pierza!), stare swetry, bluzy do wyścielania psich bud, wszelka psia i kocia karma, smycze, miski – najlepiej metalowe, zabawki dla zwierząt... Wszystko przynosimy w tym tygodniu do swojej sali lekcyjnej. Uczniowie z SU będą na bieżąco wynosić dary z sal na wyznaczone miejsce.

Zakażdy dar serca dla podopiecznych schroniska bardzo dziękujemy. :))))

Wiadomo, nadchodzi zima i potrzeby są wielkie. Dzieciaki bardzo to przeżywają i są pełne empatii dla potrzebujących zwierząt. Głęboko wierzymy, że dzięki Państwa pomocy i wsparciu finansowemu uda nam się wychować naszych uczniów na ludzi wrażliwych na los bezdomnych stworzeń. Takie akcje otwierają oczy, serca i uczą, że główną miarą człowieczeństwa jest stosunek do słabszych, bezbronnych, opuszczonych i przede wszystkim pokazują, że każdy, nawet mały człowiek może coś od siebie dać potrzebującym.

W piątek 23.10 wszystkie dary zostaną zabrane do Ciapkowa przez pracowników schroniska.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej szkolnej akcji i pozdrawiamy.

Organizatorzy: Edyta Świętanowska i Samorząd Uczniowski :-)

Szkolne Koło Fotograficzne

szkfW dniu 6 października przeżywaliśmy Dzień szkolnego fotografa. Uczennice ze szkolnego koła fotograficznego stworzyły przepiękny, duży kolaż…Na zajęciach było bardzo wesoło i twórczoszkf1. Z Panią Małgosią rozpoczęliśmy fascynującą przygodę z fotografią.

W drugim tygodniu października klasy II a i II c wybrały się na wycieczkę do Marszewa. Poznając wiadomości o lesie, jego mieszkańcach, drzewach i o tym jak właściwie zachowywać się w lesie postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce. Podzieleni na kilkuosobowe grupki dostaliśmy mapę terenu i zadania do wykonania. Należało odnaleźć 4 miejsca wskazane na mapie oraz odpowiedzieć na pytania związane z tym fragmentem terenu Nadleśnictwa. Dla wytrwałych był jeszcze leśny spacer lub zabawy w rozpoznawanie liści i nasion drzew naszych lasów. Uwieńczeniem naszych zmagań było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zadowoleni, nieco umorusani, pełni leśnej wiedzy wróciliśmy do szkoły.

internetW minionym tygodniu uczniowie kas IV i V uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczne korzystanie z Internetu”. Zajęcia odbyły się w MBP na Obłużu. Na początku prowadząca przeprowadziła z uczniami rozmowę, z której dowiedzieliśmy się do czego dzieci najczęściej wykorzystują Internet. Obejrzeliśmy również kilka filmików dot. bezpieczeństwa w sieci: „Papla” i „Tajemniczy przyjaciel”, które dotyczyły rozmów z nieznajomymi i zawierania z nimi bliższej znajomości, "Nie tańcz z wilkami”, w którym został poruszony problem wykorzystywania naszych nagrań i zdjęć, „Mała miss”, filmik o złych wzorcach, które są promowane w Internecie,  „Bekanie”, o tym, że z Internetu nic nie znika, zdjęcie wrzucone do sieci pozostaje tam na zawsze. Na zakończenie uczniowie omawiali zachowania związane z Internetem i podzielili je na pozytywne i negatywne. Wśród tych pierwszych pojawiły się: rozmowa przez Skypa oraz wyszukiwanie ciekawych przepisów kulinarnych. Znacznie więcej było tych negatywnych: zamieszczanie zdjęć bez zgody właściciela, wyśmiewanie, granie w gry dla dorosłych. Warsztaty bardzo nam się podobały. Wynieśliśmy z nich wiele pożytecznych informacji. Dziękujemy.

Sałatka owocowa,

taka prosta, taka zdrowa!

Trochę kiwi, jabłek, bananów,

gruszek, śliwek, ananasów.

Dzieci z 0B sałakę taką zrobiły,

na którą swoją Panią zaprosiły.

Stoły ładnie nakryły,

bo zasady savoir- vivre już niektóre przyswoiły.

I tak smaczne gruszki, jabłuszka

wędrowały z buzi do brzuszka.

Od dziś dzieci zjadają banana z rana

i inne owoce do drugiego śniadania.

Wiadomo wszystkim, że pomarańcza i kiwi,

każdego przedszkolaka szybko ożywi!

A kto je owoce i warzywa

ten nigdy chory nie bywa!

 

W ostatnim tygodniu września w naszej szkole było bardzo kolorowo…Cieszymy się, że uczniowie klas IV-VI tak wspaniale bawili się kolorami. Każdego dnia było widać jak tworzymy społeczną jedność. Taki tydzień sprzyjał naszej radości, zabawie, integracji i tworzeniu klimatu szkoły.


Uczniowie klas drugich z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do szkolnej akcji “Owocowy tydzień”, która miała miejsce w dniach od 28 września do 2 października 2015 roku. Przez cały tydzień ubierały się do szkoły w określonych kolorach (zielony, pomarańczowy, żółty, czerwony i fioletowy) oraz przynosiły owoce lub warzywa w podanym kolorze. Była to świetna okazja, by przyniesione smakołyki stały się zdrową przekąską na drugie śniadanie. Drugoklasiści rywalizowali ze sobą. Okazało się, że najlepiej z zadania wywiązały się klasy 2f i 2g przed 2d, a potem 2e, 2b, 2a oraz 2c. Wychowawcy w tym tygodniu prowadzili zajęcia o tematyce zdrowotnej, podkreślając znaczenie zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Dzieci na zajęciach przygotowywały portrety z warzyw lub kolorowe kanapki. Było smacznie i zdrowo!

Dnia 30 września 2015 r. uczniowie wybranych klas pierwszych i drugich (1a, 1b, 1f, 1g, 2a, 2b, 2c, 2d, 2f) wzięły udział w warsztatach “Kraina lodu” organizowanych przez Edu Fun z Gdyni. Pokazy, które odbyły się w naszej szkole, miały na celu przybliżenie dzieciom doświadczeń związanych z ciekłym azotem. Eksperymenty były bardzo widowiskowe i ciekawe. Dzieci z zapartym tchem obserwowały, jak szybko i intensywnie paruje ciekły azot, który ma blisko minus 200 stopni Celsjusza. Przyglądały się reakcji łączenia ciekłego azotu z gorącą wodą, dowiadywały się, co się dzieje, gdy włoży się do azotu rękawiczkę lub świeży kwiatek. Doświadczyły na własnej skórze, że można na rękę wylać odrobinę ciekłego azotu, który nie pozostawi na dłoni żadnego śladu. Przy pomocy ciekłego azotu udało się też skroplić tlen. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli pod ogromnym wrażeniem eksperymentów, a dla chłopców spotkanie to było miłą niespodzianką z okazji “Dnia Chłopca”.

 

P A Ź D Z I E R N I K

HIGIENA I ZDROWIE


W DNIACH 28 - 29 PAŹDZIERNIKA ZAPRASZAMY RODZICÓW/ OPIEKUNÓW UCZNIÓW NA KONSULTACJE I ZEBRANIA 

  zobacz szczegóły ...


 UWAGA!!!
    Szkoła podejmuje współpracę z klubami sportowymi. Kluby sportowe i zorganizowane grupy mają pierwszeństwo w korzystaniu z boiska w godzinach popołudniowych. Harmonogram "obłożenia" boiska będzie na bieżąco udostępniany na naszej stronie internetowej. Boiska będą dostępne w dni powszednie do 21.45 oraz w soboty i niedziele po zatrudnieniu dozorcy. 

Wynajęcie sali / sal gimnastycznych lub boiska przy Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HARMONOGRAM


        Ścianka wspinaczkowa - można z niej korzystać w soboty i niedziele w godzinach 12.00-18.00 zajęcia prowadzą specjaliści z firmy Alpextreme - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   tel. 603 062 633 zajęcia w dniach 25-26 października 2014 - bezpłatne. Dzieci na zajęcia muszą przyjść z pełnoletnim opiekunem. Zarówno dzieci jak i opiekunowie powinni mieć strój i obuwie sportowe.

Kolejne zajęcia otwarte na ściance wspinaczkowej odbędą się 08 i 09 listopada 2014 w godzinach 12.00-18.00.

REGULAMIN ŚCIANKI WSPINACZKOWEJ

OŚWIADCZENIE DLA DZIECKA

OŚWIADCZENIE DLA OSOBY W WIEKU 16 - 18 LAT

OŚWIADCZENIE OSOBY PEŁNOLETNIEJ


         W dniu 22 października klasa I e wybrała się do Multikina na przedstawienie Teatru Edukacji „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. To piękna i wzruszająca bajka, jednak niestety trochę zapomniana. Porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych i , że można czerpać radość z bezinteresownej pomocy. W teatralnej adaptacji dzieci poznały perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i uczonego Koszałka – Opałka i Sierotki Marysi. Dzieci miały możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów oraz interakcji z aktorami na scenie. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.


ZAPISY NA ZAJĘCIA DODATKOWE DLA GRUP 0 I KLAS I

Drodzy Rodzice.

Serdecznie zapraszam dzieci z grup „0” oraz klas I do udziału w zajęciach plastyczno-technicznych, które będą odbywać się w szkole raz w tygodniu po 45 min. Przewiduje się dwa terminy zajęć:

  1. Wtorki w godz. 13.50 – 14.35
  2. Środy w godz. 11.45 – 12.30.

Zajęcia rozpoczną się odpowiednio 4 i 5 listopada br. Są bezpłatne, jednak do każdych zajęć należy przygotować odpowiednie materiały plastyczne. Zainteresowanych rodziców proszę o informację na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W temacie proszę napisać „Zajęcia plastyczne”, w treści imię, nazwisko i klasę dziecka oraz wybrany dzień zajęć. Proszę czekać na zwrotnego maila ode mnie do 3 listopada, w którym potwierdzę, czy udało się utworzyć grupę i czy dziecko zostało przyjęte oraz podam szczegóły dotyczące pierwszego spotkania.

Katarzyna Marzec-Okoń wychowawca kl. Ia


W dniach 20 – 24 października br. w klasach 0 – III została przeprowadzona zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska OTOZ Animals CIAPKOWO w Gdyni. Dzięki Państwa hojności zebraliśmy wiele bezcennych darów, które w piątek 24.10 zostały zabrane ze szkoły przez pracownika schroniska. Było bardzo dużo karmy, kocy, kołder, poduszek i zabawek dla zwierzaków! Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciakom i Państwu, którzy przyszli z pomocą stworzeniom, które bez ludzkiej pomocy i wrażliwości nie przetrwałyby! Dziękuję też nauczycielkom - wychowawczyniom i paniom woźnym, które pomogły mi w ogarnięciu całego przedsięwzięcia.

Każdy, nawet najmniejszy dar jest zawsze na wagę złota. Cieszę się, że dzięki tej akcji nasze dzieci mogły zetknąć się z tak trudnym tematem i same doświadczyć, że pomaganie bezbronnym i opuszczonym istotom daje poczucie spełnienia ważnego obowiązku. Poprzez to, że jesteśmy wrażliwi na los potrzebujących, stajemy się lepszymi ludźmi, nie skupiamy się wyłącznie na swoich potrzebach. Dziękuję bardzo, że daliście Państwo swoim dzieciom możliwość odczucia tego osobiście.:)

Edyta Świętanowska – organizatorka akcji


EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI


                 Dzisiaj ostatnim treningiem na Zatoce Gdańskiej w bardzo wymagających warunkach (silny wiatr i wysoka fala), dzieci z IIIB zakończyły sezon żeglarski 2014. Ostatni okres był bardzo intensywny w wydarzenia m.in.
- tygodniowe zgrupowanie żeglarskie w Alicante,  w Hiszpanii
- zakończony sukcesem Jesienny Puchar Gdyni, gdzie dzieci z IIIB wywalczyły miejsca na podium  
W sumie w całym sezonie dzieci wystartowały osiem razy w oficjalnych regatach, przepływały treningowo kilkadziesiąt godzin. Obecnie wszystkie dzieci mają umiejętności  pozwalające im rywalizować w zawodach na wodzie.


SZKOŁA OTWARTA zaprasza na zajęcia SIATKÓWKI


20.10. 2014 dzieci z 0 a,b,c udały się na bajkę pt "Dyzio ma dość", które wystawiał Teatr Czwarte Miasto w Klubie Marynarki Wojennej. Spektakl to bajka muzyczna oparta na wierszach Juliana Tuwima opowiadającą o losach Dyzia, chłopca który stracił wiarę w szkołę, w sens nauki i w przyjaciół. Dzięki bogatej wyobraźni zaprzyjaźnia się z leśną dziewczynką Paplusią, która z kolei przedstawia mu krasnoludka Platonusa. Krasnoludek w wesoły sposób rozwiązuje problemy obu postaci. W rezultacie Dyzio zyskuje nowego przyjaciela i odzyskuje wiarę w utracone wartości.  Dzieciom spektakl bardzo się spodobał, a szczególnie dziewczynka Paplusia, którą grała aktorka Magdalena Tomaszewska.  Wiemy, że nie warto być leniwym, bo czy na pewno nikt z nas nie ma alergii na leniwe dzieci?       Dnia 21 października 2014 r. uczniowie wszystkich klas I spotkali się z policjantami, którzy tym samym rozpoczęli w naszej szkole realizację programu „Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. „Policyjna Foczka” jest programem prewencyjnym skierowanym do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Dzieci w trakcie 12 spotkań lekcyjnych poznają zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach np.: podczas drogi do szkoły, zabawy czy też podczas kontaktów z nieznajomymi. Gdyńscy funkcjonariusze, którzy przybyli do naszej szkoły, omówili jeden z pierwszych tematów: „Policjant przyjacielem. Pomaga mi bezpiecznie żyć”. Pozostałe zajęcia prowadzić będą opiekunowie danych klas.
W ramach programu każde z dzieci otrzymuje podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać go w kształtowaniu bezpiecznych postaw.  Każda edycja programu kończy się finałem miejskim pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, dr. Wojciecha Szczurka. Obejmuje on konkurs sportowy oraz konkurs sprawdzający wiedzę zdobytą na zajęciach.  Dzieci otrzymały również kamizelki odblaskowe, które pozwolą im bezpiecznie poruszać się poza szkołą podczas wyjść i wycieczek szkolnych.

 


Dnia 7 października 2014 r. w klasie 1a została zorganizowana loteria fantowa na rzecz zwierząt z „Ciapkowa”. Całą akcję zorganizowały uczennice z klasy 6a Julia Okoń i Marta Zalewska, które przygotowały potrzebne fanty. Julia wraz z Nikolą Siewert w czasie długiej przerwy zorganizowały nam loterię, w czasie której zostały sprzedane wszystkie przygotowane losy. Za uzbierane pieniądze dziewczyny kupiły ok. 20 kg karmy dla psów i kotów ze schroniska. Wszystko zostało przekazane samorządowi szkolnemu, który w tym tygodniu prowadził zbiórkę dla bezdomnych zwierząt. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom za pomoc psiakom i kociakom.

Dziewczynki z 6a – jesteście prawdziwymi przyjaciółkami potrzebujących zwierząt! Katarzyna Marzec-Okoń

 

 


Uczennica Martyna Jastrzębska z klasy VIe została laureatką II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim – etap wojewódzki: „Zło dobrem zwyciężaj” – Ksiądz Jerzy Popiełuszko – sługa prawdy i wolności. Inspiracją do przeprowadzenia konkursu była trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci i ogłoszenie przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” roku 2014 ROKIEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI. Gratulujemy zwyciężczyni i życzymy dalszych sukcesów.


       Uczniowie klas V wzięli udział w lekcji multimedialnej Co na ekranie z książki zostanie? – o ekranizacjach i adaptacjach filmowych. Zajęcia zostały połączone z projekcją filmu w reżyserii Kazimierza Tarnasa „Szatan z siódmej klasy”. Realizacja projektu odbyła się w kinie Gemini. Uczniowie podczas prezentacji dowiedzieli się, jakie są różnice między ekranizacją  a adaptacją, skąd filmowcy czerpią pomysły na film, w jaki sposób przełożyć tekst książki na język filmu oraz o tym, że można ekranizować także sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry planszowe czy komputerowe oraz klocki. Program Lekcja w kinie w ciekawy sposób łączy edukację i rozrywkę, aktywizuje uczniów  i realizuje założenia podstawy programowej w zakresie edukacji medialnej. Wiadomości uzyskane na temat ekranizacji i adaptacji filmowych zostaną utrwalone podczas zajęć z języka polskiego.


            W dniach 16 i 17 października dzieci z grup zerowych, klas pierwszych oraz klasy drugiej "d" uczestniczyły w "zielonych lekcjach", podczas których mogły na własne oczy zobaczyć: płomykówkę, puchacza, jastrzębia oraz sokoła. Podczas tego zdawałoby się, że krótkiego spotkania do uczniowskich głów spłynęła bardzo obszerna wiedza na temat ptaków drapieżnych. Być może spłynęła wprost z ptasich skrzydeł, które zatrzepotały nie jeden raz tuż nad ich głowami. Jak to się stało, że salę opuścili sami ptasi eksperci, trudno powiedzieć... Nie ma już takiego pytania, które mogłoby najmłodszych uczniów naszej szkoły zaskoczyć. Każde dziecko rozumie dlaczego ptaki latają, a ludzie nie i śpiewająco potrafi powiedzieć w jaki sposób ptaki do lotu są przystosowane. Właściwie to każdy, kto chociaż raz uczestniczył w "zielonych lekcjach" wie, że latanie to aktywność wielokrotnie bardziej męcząca niż chodzenie, więc nikt tej sztuki ptakom nie zazdrości. Ponadto uczniowie zdają sobie sprawę, że powiedzenie "mądry jak sowa" z prawdą ma niewiele wspólnego. Wszak sowie oczy są tak wielkie, że miejsca na mózg nie pozostało w tej ptasiej głowie zbyt wiele. Sowa to ptak o małym rozumku, ale za to wielkim uroku osobistym, więc od dziś będziemy mówić "uroczy jak sowa" lub "sympatyczny jak sowa".  Warto dodać, że to już druga wizyta skrzydlatych gości w naszej szkole i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Teraz pozostaje nam czekać, aż dotrą do naszej szkoły pamiątkowe zdjęcia z Fioną.


         Gratulujemy uczniom klasy 5b Karolinie Peek, Piotrowi Kwaśnikowi, Annie Kolman mądrego i dojrzałego zachowania - udzielenia pomocy potrzebującemu koledze. Frankowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.


          W piatek 17 października klasa II c udała się  do Muzeum Miasta Gdyni na zajęcia  edukacyjne Mali Artyści - Wielkie Dzieła- czyli warsztaty dla dzieci, połączone z serią ćwiczeń, pokazujące dzieła różnych artystów i przybliżające techniki plastyczne. Dzieci najpierw zapoznały się  z różnymi  rodzajami pocztówek z dawnych lat, obejrzały zbiory muzealne przybliżające historię gdyńskiego letniska na przełomie XIX i XX wieku. Jak wyglądali mieszkańcy i turyści z początków XX wieku? Co robili, czym ich życie codzienne i wypoczynek różniły się od współczesnego?  Ogladały przedmioty użytkowe, które pamiętają ich mamy, babcie a nawet prababcie, a na koniec wykonały własnoręcznie, zredagowały i napisały  pozdrowienia na pocztówkach, które następnie mogły wysłać znajomym, przyjaciołom lub rodzinie. To były bardzo pouczające, zintegrowane zajęcia z wielu dziedzin nauki.  


         W klasie II d od kilku tygodni panuje jesienno-leśna atmosfera. Szukaliśmy śladów jesieni podczas pieszego rajdu Rezerwatem Przyrody "Kacze Łęgi". Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać dary jesieni. Obserwowaliśmy jesienną pogodę i notowaliśmy nasze spostrzeżenia w specjalnym kalendarzu. Rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta w jesiennych miesiącach przygotowują się na nadejście zimy. Zastanawialiśmy się o czym my w tej chłodnej i dżdżystej porze roku powinniśmy pamiętać. Uczyliśmy się rozpoznawać liście, które jesienny wiatr strącił już z drzew. Nadszedł i czas na jesienne stroiki. Gdy z przyniesionych z domu torebek i woreczków wypakowaliśmy liście, szyszki, łupiny w klasie zapachniało lasem. Ciepłe barwy jesiennych skarbów sprawiły, że na naszych twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. Puściliśmy wodze naszej wyobraźni i stworzyliśmy jesienne arcydzieła. Zabraliśmy je do domu. Niech sprawią, że będzie nam wyjątkowo tej jesieni. Ciekawe, jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam ta złota pora roku?


  Zbiórka dla bezdomnych zwierząt ze schroniska CIAPKOWO

      W przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku (20.10 do 24.10) organizujemy w szkole wśród uczniów klas 0 - III zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów ze schroniska Ciapkowo. Tak jak w ubiegłym roku potrzebne będą: koce, kołdry, ręczniki, poduszki, (nie z pierza!), wszelka psia i kocia karma, makarony, ryż, kasze, smycze, miski, zabawki dla zwierząt ... Wszystko przynosimy do swojej sali lekcyjnej.

Za każdy dar serca dla podopiecznych schroniska bardzo dziękujemy :))))

      Wiadomo, nadchodzi zima i potrzeby są wielkie. Dzieci bardzo to przeżywają i są pełne empatii dla potrzebujących zwierząt. Głęboko wierzę, że dzięki Pastwa pomocy i wsparciu finansowemu uda nam się wychować dzieciaki na ludzi wrażliwych na los bezdomnych stworzeń. Takie akcje otwierają oczy, serca i uczą, że główną miarą człowieczeństwa jest stosunek do słabszych, bezbronnych, opuszczonych i przede wszystkim pokazują, że każdy, nawet mały człowiek może coś od siebie dać potrzebującym. W piątek 24.10 wszystkie dary zostaną zabrane do Ciapkowa przez pracownikow schroniska. Serdecznie dziękuję za wsparcie naszej szkolnej akcji i pozdrawiam.

organizatorka Edyta Świętanowska


ksiazkaPODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE


      Na zjęciach lekcyjnych po poznaniu literki „ j”, klasa If wykonała potrawy, których głównym składniekm było jajko. Dzieci samodzielnie kroiły potrzebne produkty i przyrządzały wybraną przez siebie potrawę, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzenie potraw dało dzieciom wiele satysfakcji, co dowodem są uśmiechnięte minki ... Efektem końcowym było smakowanie własnoręcznie przygotowanych pysznych potraw. Myślimy, że jesteśmy znakomitymi „MasterChef ami”.


      W czwartek 2 października dzieci z klasy II c i II d wybrały się na rajd pieszy Rezerwatem Przyrody Kacze Łęgi. Walory przyrodnicze i krajobrazowe rezerwatu wspaniale podkreślało jesienne słońce. Nie tylko ono towarzyszyło wędrującym dzieciom. Równie nieodłączny zdawał się być Kaczy Potok zwany inaczej rzeką Kaczą. Pojawił się krótko po tym, gdy dotarliśmy do lasu. Początkowo prowadził wąską dróżką przez zwalone pnie drzew. Pokonywanie tych przeszkód było nie lada atrakcją o czym świadczyły dziecięce głosy pełne emocji. Wszyscy mężnie stawili czoła utworzonym przez przyrodę przeszkodom. Nagrodę stanowił odpoczynek w pobliżu tamy. Słońce miło grzało, więc nastała idealna okazja na piknik, a jak wiadomo apetyt na świeży powietrzu zawsze dopisuje. Kolejne wyzwanie podjęli odważniejsi uczestnicy rajdu. Było nim przeprawianie się po kamieniach z jednego brzegu rzeki na drugi. Kaczy Potok choć płytki i łagodny, to jednak utarł nosa niektórym zbyt pewnym siebie wycieczkowiczom, ale niech to pozostanie leśną tajemnicą... Za to na uważnych obserwatorów czekało w lesie wiele niespodzianek pozostawionych tam z pewnością przez panią Jesień, bo któż inny pozrzucałby z drzew buczynowe orzeszki, któż porozrzucałby tu i ówdzie grzyby, któż pomalowałby na żółto zielone dotąd liście... Na swojej drodze spotkaliśmy również maleńkich mieszkańców lasu- czarnego żuczka i czerwoną biedronkę, która widać zagubiła się w tym wczesnojesiennym bałaganie. Las zachwycił małych wędrowców. Opuszczali go z rumieńcami na twarzach ale i z pewnym żalem.


      W dniu 13.10.2014 o godzinie 16.00 w szkole odbędzie się ślubowanie uczniów klas I. Uczniowie i rodzice spotykają się z wychowawcą w sali i terminie ustalonym przez wychowawcę. Uroczystość odbędzie się na nowej sali gimnastycznej. Prosimy rodziców o stosowanie się do zaleceń nauczycieli. W sali prosimy o zajmowanie miejsc na trybunach. Prosimy o nieprzyprowadzanie wózków i zwierząt na uroczystość.


KOLOROWY TYDZIEŃ W "0"
PONIEDZIAŁEK: Żółty, żółty, żółciusieńki, żółte bluzki i sukienki. Bardzo żółto jest dokoła żółta jest dziś cała szkoła. "0" B popatrzcie sami - w żółte barwy też odziani.   zobacz ...
WTOREK: W pomarańczowym kolorze wszystkim do twarzy. W pomarańczowym kolorze dobrze wygląda każdy. Pomarańczowy kolor podoba nam się, w pomarańczowym kolorze pięknie wygląda "0" B.   zobacz ...
ŚRODA: Dziś cała szkoła w zieleń spowita. Dziś wszystka dziatwa tą barwą jest okryta. "0" B jak wszyscy w szkole także ubrało się w zielonym kolorze. Warzywko, owoc zielony do rąk swych wzięli i konsumpcję podczas śniadanka rozpoczęli.  zobacz ...
CZWARTEK: W czwartek fiolet nam królował. Fioletowa była szkoła. „0” B jak wielu w szkole w fioletowym też kolorze. zobacz ...
PIATEK: Nastał piątek - dzień magiczny, dzień jaskrawy, dzień prześliczny. Dziś czerwienie połyskują - ślicznie w „0” B się komponują. Gdzie nie spojrzeć tam czerwono - jest czerwono nawet grono (pedagogiczne). Czy maluchy, czy starszaki - każdy jest czerwony taki jak pomidor, jak buraki. Wniosek się nasuwa jaki? Śliczne dzisiaj są dzieciaki! zobacz ...

***

      Jak wszystkie dzieci w naszej szkole tak i uczniowie klas II z ochotą wzięli udział w akcji edukacyjnej "Kolorowy Tydzień ". Wszyscy cieszyli się z tego, że mogli chodzić w kolorowych ubraniach - bez mundurków, jesć smaczne owoce i warzywa, a także rysować, malować, lepić, wycinać , liczyć, porównywać, tworzyć zbiory i podzbiory, opisywać, rozpoznawać po smaku i zapachu oraz na wszelkie inne sposoby poznawać wartosci odżywcze owoców i warzyw. Mniam... Smacznego!

***

      Na początku października klasy pierwsze przyłączyły się do szkolnej akcji „Owocowy tydzień”. Przez pięć kolejnych dni dzieci przychodziły do szkoły ubrane w wyznaczonym kolorze – raz na pomarańczowo, raz na czerwono, innym razem na zielono, fioletowo lub żółto. Oprócz kolorowych strojów uczniowie przynosili owoce lub warzywa w kolorze dnia i ze smakiem zjadali je w czasie przerw. Można by rzec – istna „bomba witaminowa”!

 


      Ekologia i bezpieczeństwo we wrześniu nam przyświecały. O tych dwóch słowach w szkole mówił duży i mały.Grupy zerówkowe bezpieczeństwo w praktyce opanowały. Po przejściach dla pieszych się pięknie poruszały. Ekologia była dla nich wielką zabawą, do pracy plastycznej zabrały się żwawo. Recykling (tak słowo to znają) z Paniami swymi opanowały i z wytłoczek od jajek magiczne rzeczy wyczarowały. Grupa" 0" A z panią Olą na wyspę żółwią trafiła, grupa "0" B z panią Kasią dwie kolorowe stonogi stworzyła, grupa "0"C z panią Beatką - uważajcie wszyscy - plaster miodu i pszczółki stworzyła prześliczne.

                                                      zobacz ...


"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje, kto potrafi dawać" św. Jan Paweł II
Na naszą pomoc czeka ośmiomiesięczna Ania, mieszkanka hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”. Potrzebne są pampersy rozmiar 3 i 4, chusteczki nawilżone, butelki, smoczki, balsamy do ciała, szampony, gąbki do mycia, kocyk, termometr bezdotykowy itp.
Powyższe dary można przynosić do p. Barbary Figury.


Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6
im. Antoniego Abrahama
81 - 194 Gdynia ul. Cechowa 22
tel/fax 58 6254025 i 58 6654888
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP

 bip logo 2